2 Kreta_coaching w drodze

IMG_0407
Agios NIcolaos

Usłyszałem od kogoś, że na Krecie jest nudno, bo kamienne plaże i nie ma atrakcji. Ciekawe. Oczywiście to zależy dokąd i którędy idziesz. Byliśmy dziś w klasztorze ukrytym w górach. Mnisi żyją tu w małej grupie. Dosłownie kilka osób. Kościół w obediencji bliższej katolicyzmowi niż prawosławiu. Nie ma ikonostasu tylko ołtarz jak w kościołach katolickich przed zmianą po soborze Watykańskim II, tyłem do ludzi. Rotundowy kościół. Ikonostas malowany na ścianach na kopule. W typowym kulcie greckim, prawosławnym jest ścianą ikon. Ikona jest święta. Dlatego zawsze malowana jest w podobny sposób by nie naruszyć jej świętych znaków. Ikonostas dla ludzi wierzących to wrota do nieba, pas transmisyjny do świętych i samego Chrystusa. Po cośmy tam byli? Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: czym jest nasza duchowość? Rozwój osobisty bez duchowości jest jak życie bez wody. Co jest twoim skarbem? Możesz się tego dowiedzieć tylko, gdy odkryjesz tajemnicę. W drodze jesteśmy wielokrotnie obdarowywani. Czasem nawet nie zauważamy darów, zaproszeń, szans. Dar trzeba umieć przyjąć a potem, co najważniejsze, umieć go spożytkować a potem być może podzielić się nim.

Na zdjęciu jest jezioro ze słodką wodą, jezioro, które graniczy ze słonym morzem. Kilkadziesiąt metrów odległości. Co za metafora!


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

1 komentarz

  1. W czasie moich podróży, często zaskakiwało mnie, że ludzie gdzie indziej żyją podobnie a jednak inaczej. To było takie ciekawe uczucie, pojawiające się zawsze po dłuższej przerwie w podróżowaniu. Tak jakby otwierały się oczy :) Jak ktoś mówi, że się nudzi, to tak chciałabym sobie wziąć od takiej osoby ten czas, którego nie umie wykorzystać. Dla mnie doba za krótka :)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.