wielka księga radości

Wielka Księga Radości

wielka księga radości_1
wielka księga radości_1

Radość

Bardzo rzadko reklamuję na swoim blogu książki innych autorów, tym razem jednak pozycja jest szczególna. “Wielka Księga Radości” – zapis niezwykłego spotkania dwóch laureatów Pokojowej Nagrody Nobla: Dalajlamy i arcybiskupa Tutu. Z  jednej strony jest to spotkanie pokojowych noblistów, z drugiej ludzi o wyjątkowej osobistej drodze. Jest to droga niesłychana – pełna tolerancji, akceptacji odmienności, pokojowego nastawienia do innych ludzi. Postacie, które z jednej strony stały się ikonami dzisiejszej popkultury, z drugiej zaś – obaj duchowni zachowali wewnętrzną równowagę z boku od głównego nurtu.

Nie to jednak wydaje mi się najważniejsze dla polskiego czytelnika. Istotniejsze, że anglikanin, chrześcijanin, mieszkaniec wciąż podzielonego kraju jakim jest RPA oraz Tybetańczyk, buddysta, lider kraju okupowanego, żyjąc od lat na uchodźstwie – rozmawiają razem. Mówią o radości jako o drodze człowieka, każdego człowieka. Mówią coś więcej – o powołaniu do radości jako sensie życia.

A u nas

U nas niestety nie do pomyślenia.  Kiedy pisałem swoją książkę “Zabić coacha. O miłości i nienawiści do autorytetów w Polsce” – język pogardy, wzajemna niechęć, agresja wobec siebie ludzi reprezentujących odmienne poglądy – dopiero kiełkowała. Wzrosła w ciągu kilkunastu miesięcy jak perz, który obrasta pole leżące odłogiem. Co to za nienawiść?

Właściwie nie wiadomo. Dotyczy wszystkiego. Przejawia się wszędzie. Napiszesz coś o losie zwierząt hodowlanych – hejt. O dyskryminacji kobiet – hejt. O ulubionym klubie piłkarskim – hejt. O znanej aktorce – hejt. O rozwoju osobistym –  hejt. O pomaganiu ludziom – hejt. O maśłe – hejt. O lnianym oleju- hejt. Nienawiść rozlała się po Polsce bez kierunku, bez sensu, bez celu. Jakby ktoś przekłuł worek z trucizną, wylał szambo do naszych ogródków i parków.

A swoją drogą tak się przeciez dzieje, skręć do podmiejskiego lasu. Z jednej strony służby leśne tną wszystko, bez względu na okres lęgowy. Wiosna, czy jesień piły warczą. Harwestery – kombajny zrębowe wygryzają z lasu wszystko co żyje. Obok stosy smieci i “cichem” skręcające szambiarki, żeby zaoszczedzić parę złotych. Zlewają nieczystości wpros na ściółkę.

Buddyści twierdzą, że tam gdzie nie szanuje się otoczenia, istot żyjących, przyrody – tam równiez tkanka społeczna, oraz ludzkie umysły są zatrute. Obumierają z powodu zatrutego myślenia a potem działania, które wynika z bolesnych iluzji.  Świat zewnętrzny jest odbiciem świata wewnętrznego.

 

Droga radości

Być może zatem potrzebujemy zachęty z zewnątrz. Czegoś szokującego jak radość w listopadowe wieczory, kiedy raczej ogrania nas przygnębienie i jesienna chandra niż entuzjam i poczucie szczęścia. Ta książka pokazuje, że radość to jedyna droga do trwałego szczęścia!

Dalajlama i arcybiskup Desmond Tutu to dwaj wielcy przywódcy i serdeczni przyjaciele. W ich rozmowie spotykają się dwa odmienne duchowe światy: chrześcijaństwo i buddyzm. Łączy ich jednak skuteczny i ponadczasowy przepis na radość życia, który zdradzają w swojej książce. Mimo odmienności kultur i poglądów, różnego rozumienia tradycji duchowej i doświadczenia rozlicznych cierpień narodów, z których się wywodzą – odnaleźli drogę, którą jest radość.

Dwaj wielcy nauczyciele dzielą się doświadczeniem, opowiadają, co jest podstawą ich emocjonalnego i duchowego życia. Inspirują i zarażają mądrym optymizmem.

Oprócz przyjemności obcowania z mistrzami duchowymi, książka ta dostarcza czytelnikowi praktyczny podręcznik radości. Uczy, jak śmiać się z samych siebie, jak sobie radzić z gniewem i strachem, jak praktykować współczucie. Pokazuje, co jest najgłębszym źródłem trwałej radości w zmieniającym się świecie.

W czasach zamętu i konsumpcji pozycja okazała się światowym bestsellerem: 28 tygodni na liście New York Timesa

wielka księga radości
wielka księga radości

Książkę możesz kupić tutaj

więcej o duchowości

zapraszam również na 


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.