Archetypy

cienia

Archetypy i tajemnice zdrady Judasza 10. Integracja.

Archetypy i zakazy

Archetypy nadają sens naszemu życiu jako jego fundament. Archetypy zawierają również cień, czyli elementy skrywane. Archetypy mówią rownież o zagrożeniu. Zagrożenie może mieć wymiar czysto symboliczny lub rytualny. Jeśli wraz z budzącymi się pragnieniami dziecka, ktoś mu ich zabronił – wówczas zakaz będzie rzutowany na wszystkie zjawiska tej kategorii. Nie wolno sprzeciwiać się dorosłym? W takim razie każdy kto przez podmiot będzie postrzegany jako osoba dominująca.

Reprezentant górujący w systemie rodzicielskiej zwierzchności (dorosły), będzie nieświadomie interpreterowy jako obiekt wywierający tę samą presję co w dzieciństwie. Tym samym wywoła w podmiocie (dziecku) uległość. Uległość również może być tłumiona im silniejsze będzie skrywać potrzeby, potrzeby zaś będą silniej frustrowane im silniejsza będzie ich dyskryminacja. Im większe siły wewnętrznych sprzeczności – tym gorzej dla podmiotu. W tej sytuacji każda dominująca w hierarchii osoba może być postrzegana jako autorytet, któremu nie wolno się sprzeciwiać. Nawet jeśli osoba, która miałaby chęć się zaprezentować własne zdanie ma 45 lat i jest powiedzmy…prezydentem korporacji, miasta lub kraju.

Wewnętrzny konflikt

Innym zagrożeniem może być konflikt dwóch lub nawet kilku różnych potrzeb np. chęć władzy i prestiżu, które łatwo wchodzą w konflikt z szacunkiem do innych i empatią. W cieniu może być ukryte niemal wszystko – wrogość i uległość, miłość i seksualność, szacunek i pogarda. Cień odpowiada za większość naszych konfliktów zewnętrznych, gdyż są one niemal wyłącznie reakcjami na konflikty wewnętrze. Łatwo to pojąć poprzez siłę zacietrzewienia, postracjonalizacji lub wyparcia – siłę cienia. Oddziaływanie wszystkich „grzechów”, które ktoś kiedyś nazwał grzechami, do których teraz nie mamy dostępu w inny sposób, jak poprzez ich oderwanie od własnej osobowości i przypisanie innym.

Archetypy jako projekcje cienia

Najwyraźniej widać ten mechanizm w internetowym hejcie. W zasadzie nie sposób znaleźć lepszy model wyjaśniający jak cień i projekcje cienia w sytuacji agresji, która nie ma swoich przyczyn w bezpośredniej relacji lub interakcji. To jak agresja na drodze. Poziom zacietrzewienia wobec np. niezależnych kobiet, środowisk LGBT, obrońców zwierząt itd. wynika z cienia. Jedynie cień, czyli syndrom Judasza (wyparte poczucie winy) mogą angażować wielką siłę agresji powiedzmy u hejtera atakującego gejów. Za siłę jego agresji odpowiedzialny jest cień – prawdziwy, stłumiony lęk przed własnymi skłonnościami gejowskim, które musiały zostać dyskryminowane, czyli wyparte do cienia najprawdopodobniej we wczesnym dzieciństwie.

Ktoś ostentacyjnie krytykuje rozwody – dlaczego? Ktoś publicznie brzydzi się tatuaży – z jakiego powodu? Ktoś inny krytykuje zdolności analityczne kobiet – w jakim celu? Ktoś inny walczy zażarcie ze zwolennikami ziołolecznictwa – po co?

Archetypy  – cień Judasza

Czy jest to kwestia skrajnych emocji dotyczy niechęci wobec szpinaku, nienawiści do kobiet, ignorowania praw zwierząt, myślistwa, czy agresji na drodze, stosunku do Unii Europejskiej, prawicy czy lewicy, narodowców czy pankowców, rzecz relatywnie mała czy sprawa życia i śmierci – źródłem najpewniej jest cień, który zatyka uszy apostołów i każe Judaszowi działać dalej przeciwko swemu mistrzowi, choć jego zdrada została ujawniona. W świetle kamer jak w świetle lampek oliwnych wieczernika odbywa się wciąż ta sam lekcja zaprzeczenia i wyparcia i choć oczom nie wierzymy – Judasz prostym krokiem idzie powiadomić straże o miejscu, w którym znajdą mistrza, lecz dnia następnego, kiedy uświadomi sobie siłę cienia, którego nie potrafił zintegrować – umrze śmiercią samobójczą.

archetypy
archetypy

Integracja

Integracja cienia jest dlatego tak ważnym elementem w procesie stawiania się człowiekiem w pełni, bez niej jesteśmy poddani energii stłumienia i zaprzeczenia. Bez niej odszczepione, wyparte i ukryte elementy wychodzą na jaw jakby wbrew naszej woli i dopiero refleksja potrafi je integrować, często jednakże działanie w postracjonalizacji pozwala jedynie ugłaskać działanie cienia i wzmocnić efekt mroki.

Jeśli mamy szczęście, jeśli nasz duch ma dla nas cierpliwość lekcja się powtórzy, czasem jednakże lekcja której doświadczamy w kontakcie z cieniem to lekcja ostatnia, kolejnej nie będzie i z tą ostatnią lekcją również za całość korepetycji trzeba będzie wówczas zapłacić. Podobnie jest np. z paleniem tytoniu, pojedynczy kaszel, drobne infekcje są lekcjami, z których można wyciągać wnioski co do swego zdrowia. Jednakże jeśli zaprzeczenie, jak u Judasza, jest silne przyjdą kolejne lekcje palacza aż do tej ostatecznej kiedy to onkolog przedstawi dramatyczne wyniki i jeszcze smutniejszą wersję leczenia, w której dosłownie i w przenośni trzeba będzie dać gardło. Tak to już jest z integracją cienia, której odmawiamy światła samoświadomości.

wcześniejsze wpisy z tego cyklu

zapraszam również na coachingdao


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.