Bogactwo to stan umysłu cz. 3 Pieniądze

matka
matka

Matka związana jest z pieniędzmi. Pieniądze to matka. Pieniądze to nic innego jak energia. Jej wymiana to część życia. Potrzebujemy pieniędzy by wymieniać je na życie. Na jedzenie i całą resztę ułożoną w różne piramidy motywacyjne. Niech cię nie zmyli, że w kulturze judeochrześcijańskiej pieniądze zarabiali głównie mężczyźni, bywali bankierami i skarbnikami, lichwiarzami i złodziejami.

W przestrzeni archetypalnej, w pradawnych symbolach, które przenikają do naszej krwi i nieświadomości zbiorowej a potem indywidulanej – matka to żywicielka. W wielu rodzinach to ona dystrybuuje zasoby i dobra rodzinne. Spójrz na ubraną w czerń Korsykankę albo Kretenkę, Katalonkę albo Baskijkę. Tylko jej słuchają synowie, to ona podejmuje decyzje ekonomiczne, małżeńskie, finansowe. Liczy zarobek, utarg, prowizję. Czterdziestoletni syn kłania się, klęka, całuje w rękę, prosi o błogosławieństwo i bez wahania robi co matka karze. Nawet jeśli ten syn to mer miasta, dobrze prosperujący rybak, czy poseł. Słuchają jej też wszystkie młode kobiety, córki, synowe, wnuczki. One wiedzą, że za dwadzieścia lat będą na jej miejscu. Nie inaczej w Polsce. Nieliczna grupa młodych kobiet ostentacyjnie wycofuje się z typowych ról i zadań kobiecych. Choć pralka i zmywarka są rodzaju żeńskiego, każdy ją może załadować. Kobiety te decydują się na macierzyństwo również później, gdyż już licencjaty i magisterki pozdawane, świat korpo zdobyty a sukcesy na posadach menedżerskich potwierdzone. W końcu i tak podejmą schemat odziedziczony po matce. Jednak najliczniejsza w Polsce grupa kobiet, nasze prababcie, babcie i matki, lecz także ich córki – żyły i żyją bardzo mocno umocowane w tradycyjnych rolach kobiecych. Ta XIX wieczna kobieta jest często w roli służebnej wobec świata mężczyzn, to on lepiej zarabia, krzyczy, przesiaduje w pracy, spala się w swojej karierze, rywalizuje, lecz w istocie ów pan i władca podejmuje decyzje dotyczące tego, czy lepszą drużyną w piłce nożnej jest reprezentacja Chile czy Urugwaju, czy minister rządu to zdrajca czy cwaniak oraz, która marka piwa jest smaczniejsza. Decyzje istotne, dotyczące budżetu, zasobów, przepływu energii – w polskich rodzinach podejmuje kobieta. Wyssała to z mlekiem swojej matki. Wie, że politycznie jest ulegać mężczyźnie w jego nieustającej walce o prestiż i znacznie, wie również, że to jest jej cena za realną władzę szarej eminencji. Matka rządzi zasobami. Matka włada energią. Włada energią seksualną mężczyzny ale również zasobami, które upolował i przytargał do domu. Matka włada i zarządza też energią dzieci. Matka karmi energią. Dlatego psycholog transpersonalny, który jak wiadomo wszelkie sprawy traktuje jak symptomy, sygnały, przejawy życia psychicznego, w pierwszym rzędzie spyta osobę, która zgłasza problemy z pieniędzmi, o jej relacje z matką. Jakim dystrybutorem zasobów była matka? Na co pozwalała czego zabraniała? Jaki był jej stosunek do pieniędzy, do ich wydawania i do ich źródła? Skąd w rodzinie brały się pieniądze? Czy były o nie kłótnie, kto je wszczynał?

Jak pisałem w poprzednim artykule – człowiek rodzi się w rodzinie, rodzi się tam biologicznie i fizycznie ale również rodzi się psychicznie, rodzi się do świata i dla świata. Tam wszystko się zaczyna, wszelkie najbardziej podstawowe wzorce, które zostają z nami nierzadko do końca życia powstają właśnie tam, w rodzinie, z jej zasobami i deficytami, z jej brakami i pełnią. Dlatego psycholog transpersonalny lub doświadczony coach spyta również: Ile pieniędzy to było dużo w rodzinie, dla matki? Co mówiło się o pieniądzach? Na czym matka oszczędzała a kiedy, i w jakich kwestiach, była szczodra? a może matka była odcięta od pieniędzy? Może nie mogła spełniać swojej archetypicznej roli żywicielki i dystrybutorki? Ów coach zaproponuje klientowi również przegląd jego własnych poglądów, obaw, motywacji – w związku z pieniędzmi. Ile to jest mało? Ile to jest dużo pieniędzy? Co jest drogie? Co jest tanie? Kiedy warto wydawać na rzeczy tanie? Co to jest bogactwo, a co bieda? W jakich sytuacjach pojawia się lęk w związku z pieniędzmi? W jakich radość lub satysfakcja? Co sądzi o ludziach bogatych? A teraz, jak w gazetowym quizie ów coach zaproponuje: porównaj te dwa obrazki – swój i matki. W wielu miejscach będą identyczne. W jakich?

Ps. Problemy z pieniędzmi to problemy z matką. Powtarzanie jej wzorców, bunt przeciwko nim, odziedziczony po matce lęk lub nieufność. Skłonność do oszczędzania lub pazerność, ciułanie lub szastanie. Problemy z pieniędzmi to zablokowany przepływ energii, energii o charakterze żeńskim. Co wtedy jeśli w dzieciństwie nie było matki, lub była nieobecna? No właśnie! Nie było tej energii, co było jej zamiennikiem, zastępstwem? Co w związku z tym się wydarzało?

cdn.


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

7 komentarzy

 1. Psychologia transpersonalna w Pańskich słowach wydaje się być psychologią holistyczną, całościową. Nie wiem dlaczego, lecz od dłuższego czasu “ciągnie” mnie do informacji o Buddyzmie, Zen, Tao, Ego. Czego przejawem jest to pragnienie?

  Kiedyś wykonywałem już pracę z przepływem energii pieniądza. “Nie wiem jak”, lecz podejście (nie mogę powiedzieć, że moje, ponieważ nie miałem go przed przyjściem na świat) kręciło się wokół dwóch ekstremów: rozrzutność/pozorna zamożność (ojciec) i lęk finansowy/obawy (matka). Dosłownie jak Pan napisał. Praca to ojciec. Pieniądze to matka.

  W związku z tym mam pytanie: Czy mógłby Pan polecić jakieś źródła odnośnie psychologii transpersonalnej, archetypów i wzorców, o których napisał Pan?
  Dziękuję i pozdrawiam!

 2. Ja tam nie wiem. Jeśli chodzi o mnie, to za moje pieniądze bądź ich brak odpowiada głównie relacja z moim pracodawcą.

 3. fajne tv :) Na BOGATO :)

 4. I się tak zastanawiam jak to ugryźć, bo moja mam nawet na emeryturze sobie pracę i kasę znalazła a u mnie dziura…

 5. Zatem trzeba sobie odpowiedzieć na te pytania, które zadałeś. Na piśmie, w mowie, w myślach. Wtedy być może pojawi się trafna odpowiedź z wielu stron

 6. Panie Macieju, zgadzam się z tym w 100%. Aktualnie jestem w trakcie zmian wewnętrznych i jedną z tych zmian jest właśnie pogląd na pieniądze.

 7. Warto pewne słowa wypowiedzieć na głos :)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.