Co dzień uratuj czyjeś życie, po prostu zrób to!

Uratowana! www.centaurus.org.pl
Uratowana! http://centaurus.org.pl/

Dzięki mojej żonie trafiłem na historię Siwulki. Nasza dumna kawaleria, nasza narodowa miłość i ułańska fantazja przejawia się również w tym, że kawaleryjskie konie idą na rzeź, jeśli tylko nie pasują do szwadronu. To kolejny mit o polskiej tradycji, a praktyka jest taka, ze Polska to masowy importer koni na rzeź. Czasami tak mi wstyd. Hipokryzja, to chyba fragment tej narodowej “dumy”.

W nocy przyśnił mi się handlarz koni na rzeź. Trzymał je stłoczone w chłodzie, bez ściółki, biciem, szarpaniem za język wprowadzał je do rzeźnickiej ciężarówki. Wszedłem na stronę, to nie był sen, to wizja. Obudziłem się mokry, a potem przypomniał mi się mijany wczoraj samochód z krowami. Mróz, stłoczone, przerażone. Wielkie oczy zza krat. Martwię się również o przyszłe wcielenie rzeźników i handlarzy. Co za okropny zawód. Tak mi przykro.  

Czy wiesz, że tak zwane suszone wędlinki mają dodatek koniny, bo mięso koni jest bardziej suche i wydajne?  Sorry, ale nie życzę ci smacznego, jeśli gustujesz w mięsie.

Karusia, straszliwa hańba dla ludzi, możemy ją uratować
Karusia, straszliwa hańba dla ludzi, możemy ją uratować

Wszedłem na stronę   http://centaurus.org.pl/ Siwulka uratowana! Fundacja zebrała 2800 zł żeby wykupić niechcianą przez ułanów klacz. Ale naszej pomocy potrzebuje jeszcze straszne biedactwo, klacz Karusia, nie tak piękna, bo zmaltretowana  przez handlarza. 5 lutego Karusia idzie na rzeź. Handlarz chce za nią 2600. Uratujmy ją!

Jest jeszcze Herkules, kiedyś duma stajni pod Kaliningradem. Uratowany cudem, ale potrzebuje sponsorów.  

 

Co dzień uratuj czyjeś życie,

po prostu zrób to!


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

27 komentarzy

 1. Bardzo się cieszę że zdążyliśmy …

 2. :D

 3. cudownie !!!!

  i jest nowy konik, w ciąży; trzeba szerokie kręgi rozpuszczać po ludziach !!!!

 4. Udało się!Została zebrana cała suma:)))

 5. i jeszcze jedna myśl, takie wpisy jak wasze powyżej do w moim rozumieniu właśnie ratowanie życia, do genialne i wspaniałe; dzięki, serdeczne dzięki

  nie potrzeba worka pieniędzy, one się przydadzą jak najbardziej, ale czasem wystarczy wpis na blogu, na jakimś forum, podpisanie petycji, rozmowa, mail do telewizji

  to również jest ratowanie życia, to jest odpowiedzialność i wpływ
  to jest prawdziwa zmiana świata wokół nas i w nas

 6. dzięki Ewa!!! dzięki za ten wpis!

  co dzień uratuj jedno życie! każde życie to unikalny cud!

  niestety…. króliczki to takie cudowne puchate maskoteczki, idelany prezent dla dziewczynki na cudowne święta, a potem stają się kłopotem, bo robią kupy, gryzą kable i nie lubią ubierać się w sukienki dla lalek;

  niestetety to zasługa dorosłych

 7. Dołączyłam się …dla Karusi …

 8. Rozesłałam, poszło, doszło, gdzie miało dojść czyli do koników!

 9. Super Joanna :)

 10. Właśnie rozesłałam do znajomych info z linkiem do artykułu na blogu. Jeżeli kilkaset osób wpłaci chociaż po 10 zł to już się robi z tego sensowna suma. A to koszt kilku batoników czy paczek chipsów. Blogowicze,prześlijcie podobne info do swoich znajomych

  Witaj,
  oto bardzo ważna wiadomość od Maćka Bennewicza, pewnie dobrze Ci znanego
  autora książek o coachingu, z którym mam od pewnego czasu ogromną
  przyjemność prowadzić rozmowy m.in. o relacjach ludzi i zwierząt.
  Kazda, nawet najmniejsza pomoc jest ważna!
  https://bennewicz.pl/blog/?p=868&cpage=1#comment-508
  Roześlij to, proszę, do swoich znajomych

  Pozdrawiam
  Joanna

 11. Oczywiście wpłacę. Maćku- zrób wydarzenie na FB. Co prawda codziennie wśród osób zaangażowanych w pomoc zwierzętom przez FB pojawiają się nowe akcje-aktualnie m.in. zmasakrowany amstaff, podpalony w kojcu Kuba-kundelek, szczeniak z połamanymi łapkami. Nieustanne tragedie. Natomiast wydarzenie utworzone przez Ciebie, poparte Twoim autorytetem może dotrzeć do dużej liczby osób-ludzie przesyłają potem info znajomym. Bardzo ważne jest podanie nr konta. A blogowiczów namawiam do rozsyłania linku do artykułu Maćka wszystkim znajomym. Wtedy jest szansa na wpłaty od conajmniej kilkuset osób

 12. super Grerr :)

  aż mnie natchnęło, żeby jednak zacząć pisać bloga swojego :) to też w końcu będzie sygnał :)

 13. wiele autorytetów: Wilber, Dalajlama, Chopra, fundacja Viva i inni zapraszają nas do stałego, codziennego troszczenia się o dobro najsłabszych, naszych braci najmniejszych – zwierząt, a także osób biednych, dzieci…potrzebujemy naszego choćby najmniejeszgo zaangażowania, Chopra pisze…nie masz pieniędzy, podpisz petycję, napisz wiersz, wyślij maila…każdy sygnał jest bardzo ważny

 14. wyslalem

 15. Napisałam dzisiaj maila do Fundacji Centraurus, że jak nie zdążą zebrać pieniędzy do 4 lutego, to żeby dali znać. Napisali, że powinno być dobrze, ale jakby co to się odezwą :)

  Proszę więc robić jak najwięcej przelewów na koniki, żeby nie mieć ich na sumieniu 5 lutego…

 16. Fundacja dziękuje za pozdrowienia :) Korzystając z okazji namawiamy do podpisania petycji w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Jakie są nasze propozycje, oraz plik gotowy do wydruku i podpisania na stronie : http://koalicja.org.pl/
  Pozdrawiamy !

 17. mam nadzieję, że starczy czasu na zebranie pieniędzy na wykup Karusi i na Herkulesa :)

 18. Bosko Sylwester :)

 19. Nie będę komentować ludzkiego zachowania, bo brakuje słów tak naprawdę. Po prostu mam w głowie wielkie “NIE ROZUMIEM”. Za to wdzięczna jestem światu za DOBRE ISTOTY, które są wrażliwe, empatyczne i świadome ‘z czym to się je’. Pozdrawiam gorąco WAS!

 20. ja:)

 21. ja dziś robię przelew na Karusię. Kto się dołącza? :)

 22. napisałem o tym w postach ” Z winy Pythona…” oraz “Temple Grandin” i smutny materiał w programie Tomasza Lisa http://www.youtube.com/watch?v=j9Gtm5jKCpY ; ułani niestety udają oburzenie, sporo osób w sprawie zwierząt tylko udaje; my możemy coś konkretnego zrobić ratując Karusię i Herkulesa oraz wiele innych istnień :)

  pozdrawiam fundację Viva!

 23. Wspaniale jest poźniej oglądać te uratowane istnienia. Nieliczne w porównaniu do tych nieuratowanych, ale ich radość wynagradza wszystko. Odwiedzam często Przystań Ocalenie pod Pszczyną, wspaniałe magiczne miejsce, samospełniająca się terapia. Polecam :)

 24. Tak patrząc przez pryzmat tego handlarza, czy on nie rozumie, że chore zwierzę to chore mięso? Pomyśleć że takich handlarzy wszędzie pełno po całej Polsce. Myśle, że to dobry poligon dla służb sanitarno-epidemiologicznych i weterynaryjnych. Jak by pan handlarz parę kar zapłacił to może wyszłoby mu taniej umyć konie.
  A i jeszcze BRAWA dla Joanny Krupy która podobno powiedziała, że koło Anny Muchy nie siada bo pani Anna przyszła w futrze ze zwierzątek na premierę.
  BIję się w piersi bo noszę skórzane buty. Wiem że futro jest super ciepłe, ale czy rzeczywiście pani Ani tak zimno a ja mogę kupić fajne gumofilce z brokatem i ciepłe skarpety. Tak jest!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.