Mentoring

Kompetencje techniczne

Czym jest mentoring? Kompetencje techniczne mentora

Kompetencje techniczne

Do kompetencji technicznych w mentopringu zaliczymy wszystkie wynikające ze specyfiki danej branży, konieczne do wykonywania zadań na powierzonym mentee stanowisku.

Kompetencje techniczne powinny być przez mentora wzmacniane w działaniach mentee poprzez takie narzędzia jak:

 • Obserwacja uczestnicząca mentora w przebiegu pracy mentee (lub innych działań merytorycznych podejmowanych przez mentee np. ćwiczeń, treningów, samodzielnych projektów)
 • Udzielanie informacji zwrotnej (feedback następuje zawsze po zakończeniu jakiegoś działania, zadania, ćwiczenia lub etapu mentoring, dotyczy zarówno pozytywnych elementów i postępów ucznia jak i błędów, niedociągnięć, pomyłek)
 • Omawianie, analizowanie i zapisywanie wniosków z działań, zadań i ćwiczeń wykonywanych przez mentee
 • Wdrażanie nowych elementów działania poprzez konkretne zastosowanie metody krok po kroku, od prostych zadań, będących częścią bardziej złożonych procesów, do samodzielnego realizowanie przez mentee całych wieloelementowych i wieloetapowych zadań
 • Przekazywania przez mentora konkretnej wiedzy, doświadczeń oraz rad dotyczących ogólnych i konkretnych sytuacji
 • Wskazywanie źródeł wiedzy, z których menetee może zaczerpnąć niezbędne wiadomości, informacje lub zasoby
 • Udrażnianie komunikacji wewnątrz i na zewnątrz organizacji przez mentora, dzięki czemu mentee uzyskuje na czas niezbędne do działania informacje, wiedzę lub inne zasoby
 • Udrażnianie komunikacji, wspieranie, udostępnienie kontaktów oraz wskazywanie źródeł zasobów materialnych przez mentora takich jak środki produkcji, części zamienne, usługi, firmy outsorcingowe, inne środki materialne i niematerialne itp. które są niezbędne lub pomocne mentee w jego działaniach zawodowych lub ćwiczeniach mentoringowych
 • Proponowanie konkretnych ćwiczeń mających na celu wzrost kompetencji mentee oraz ich ewaluacja
 • Wdrażanie gotowych modeli treningowych np. w przypadku doskonalenia jazdy samochodem – tor przeszkód i tor manewrowy, np., w przypadku technologii teleinformatycznych testowanie programów, np. w przypadku treningu sprawności fizycznej określony model ćwiczeń pilates itp.

Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

1 komentarz

 1. W zasadzie w mentoringu bardzo mocno zarysowana jest dyrektywność. Musisz wykonać to tak jak tego oczekuje wzorzec i mapa organizacji.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.