Mentoring

Odpowiedzialność i opór

Czym jest mentoring? Odpowiedzialność i opór

Oddanie odpowiedzialności

Mechanizmy przeniesienia często skutkują oddawaniem odpowiedzialności. Nawet bardzo doświadczeni ludzie, pracownicy z długoletnim stażem, wytrenowani mentee mają skłonność do przerzucania odpowiedzialności na zewnątrz, poza obszar swojej kontroli i wpływu. Nierzadkie są tendencje do obarczania innych winną i odpowiedzialnością za własne błędy i niedociągnięcia. Często jest to objaw niskiego poczucia wartości, związany w Polsce również z wzorami wychowawczymi, w których pokutuje oczekiwanie perfekcjonizmu po stronie ucznia. Nawyk ten bywa przenoszony na organizacje biznesowe, w których zadawanie pytań lub niewiedza są traktowane jako brak kompetencji a tym samym narażają pracownika na złośliwe komentarze, negatywna opinię a niekiedy gorsze traktowanie.

Zjawisko przerzucania odpowiedzialności należy do typowych obron psychologicznych. Ktoś, kto czuje się zaatakowany szuka w swoim otoczeniu innego obiektu (osoby) na która może przerzucić odpowiedzialność. Częste jest również uodpowiedzialnianie bezosobowe – wówczas winna jest sytuacja, system, zjawiska przyrodnicze, zbieg okoliczności. Tak długo jednak dopóki mentee nie skoncenturje się na sprawach, na które ma choćby częściowy wpływ i są one w zakresie (choćby częściowej ) kontroli, tak długo pozostaje w oporze a proces mentoringu nie będzie mógł odnosić pzoytynych skutków.

Odpowiedzialność

Przypominanie o potrzebie odpowiedzialności po stronie mentee, oraz podziale odpowiedzialności pomiędzy mentorem a mentee jest najskuteczniejszym mechanizmem radzenia sobie z oporem i przeniesieniem.

Zadaniem mentora jest wskazywanie mentee tych obszarów, które pozostają w zakresie jego kontroli i wpływu, oraz kierowanie jego uwagi oraz aktywności tylko na to, na co może mieć realny wpływ. Zadanie to wypełnia mentor w zasadzie przez cały czas trwanie procesu mentoringowego, niekiedy jak „zdarta płyta” przypominając, że choć polski nawyk obwiniania i „umywania rąk” jest mocno zakorzeniony, jest jednocześnie źródłem rozlicznych frustracji i nieporozumień. Jedynym efektem przerzucania odpowiedzialności jest chwilowe odreagowanie napięć lub frustracji i chwilowe zwolnienie się z obowiązku związanego z kontraktem, czyli obowiązkami, które przyjął na siebie mentee w związku z procesem mentoringu.

Odpowiedzialność za wynik

Istotą mentoringu jest wzięcie odpowiedzialność za wynik oraz wytężoną pracę nad jego osiągnieciem przez mentee, zaś za przebieg procesu edukacji przez mentora. Ten podział obowiązków i kompetencji powinien być od początku jasno określony i zakomunikowany oraz bezwzględnie przestrzegany.

Posługując się ponownie przykładem sportowym możemy to zobrazować w następujący sposób. Trener (mentor sportowy ) na podstawie oceny kompetencji i formy zawodnika dobiera odpowiednie ćwiczenia w czasie treningu (odpowiedzialność mentora). Zawodnik natomiast stawia się na trening przygotowany, wypełnił wcześniejsze zalecania trenera (np. dotyczące diety) i konsekwentnie, dokładając wszelkich starań odbywa trening, koryguje błędy, realizuje wskazówki mentora (odpowiedzialność zawodnika – mentee).


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.