Eksperci

na stanowisku
na stanowisku

– Czy świat jest dobrze urządzony, czy przeciwnie, źle? Jedni znajdują rozliczne argumenty żeby udowodnić pierwszą tezę, inni drugą, a jeszcze trzecia grupa twierdzi, że jest tak i tak, i tylko od jednostki zależy, do której wizji świata się przyłączy – powiedział pierwszy ekspert.

Na to drugi ekspert odezwał się:

– Ależ drodzy panowie, przecież sprawę można a nawet należy zobiektywizować, są dowody, istnieją fakty. Świat jest obiektywnie niesprawiedliwy i oparty na wyzysku.

– Co to, to nie – odezwał się trzeci ekspert. – Świat, owszem ma wady ale jest przepełniony altruizmem i pięknem. Ponadto można w nim doszukiwać się ręki Boga.

– Co za bzdura! – wykrzyknął drugi ekspert. – Znalazł się kreacjonista! Nie ma dowodów na żadną rękę Boga, raczej diabła, jeśli koniecznie chce pan używać tych religijnych metafor.

– Owszem jest w świecie ręka Boga a także ręka diabła a pan jest najwyraźniej wyznawcą tego drugiego! – powiedział trzeci ekspert obrażonym głosem.

– Drodzy panowie czy ostrość naszych wypowiedzi nie jest przypadkiem dowodem na nierozstrzygalność tak postawionej tezy dotyczącej świata? – spytał pierwszy ekspert ale nikt go już nie słuchał, gdyż dwaj pozostali eksperci w między czasie umarli. Jeden na zawał serca drugi na galopujący nowotwór. Gdy pierwszy ekspert spostrzegł, co stało się z kolegami nie był w stanie sobie przypomnieć, których z nich, jakie wygłaszał poglądy? Gdy się nad tym zastanawiał analizując poszczególne wypowiedzi nieżyjących kolegów sam zmarł, równie nagle jak oni. Tym razem był to wylew.


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

6 komentarzy

  1. Jednostka w sprawie globalnej nie ma wpływu choćby nie wiem co

  2. Ale cos sie dzieje…Na co mamy wpływ?

  3. Hehe świetne! Można to przyłożyć do codziennych sytuacji :-)

  4. A życie toczy się dalej, ale co “idioci” zamieszania narobią, co ludzi nastraszą to ich…

  5. Dlatego warto najpierw zadać sobie pytanie, czy pytanie które chcę wypowiedzieć ma sens? :)
    Pozdrawiam

  6. Podyskutowaliśmy sobie. To teraz na herbatkę :)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.