Eksperyment, czyli self-coaching

Rzeczy proste, po chwili zastanowienia nas zadziwiają. Zapałka, gumka recepturka, kartka papieru, chociaż wydają się oczywiste zrewolucjonizowały życie człowieka. Czasem ich siła tkwi w prostocie, która wydaje nam się zwyczajna, banalna i przewidywalna. Czasem, jak w przypadku sylikonu, z którego zrobiona jest współczesna gumka biurowa, wymagały wielu eksperymentów.

Eksperymentowanie to pożywka kreatywności i najprostsza droga do osobistego rozwoju,  self-coaching w najczystszej postaci.  Dobrze jest eksperymentować w bezpiecznych warunkach, na małą skalę, tak by jednocześnie dobrze się bawić i wyciągać daleko idące wnioski. Wtedy, kiedy jest bezpiecznie, nie ma ryzyka możemy puścić wodze fantazji, zaszaleć, wówczas pojawiają się najbardziej zadziwiające odkrycia i pomysły. Dodatkowym pożytkiem jest stan zabawy, czyli aktywność mózgu, której towarzyszy przyjemność, podekscytowanie, poczucie radości, osobista satysfakcja i kreatywność, czyli wszystkie współrzędne prowadzące do ponadprzeciętnych rezultatów. Obejrzyj się dokoła siebie, spójrz na swoje ubranie, otoczenie, komputer, napój. Spinacz, klawiatura, bezprzewodowa myszka, żarówka, woreczek do zaparzania herbaty, kubek, cukier, długopis, Internet, Google – wszystko wymyślił człowiek. Czasem w pocie czoła, a czasem po prostu bawiąc się. Wszystko co ciebie otacza to efekt czyjejś kreatywności. Bezpieczne eksperymenty za biurkiem skutkują nierzadko odkryciami odmieniającymi całe życie. Warto do eksperymentów i stymulacji własnego mózgu wykorzystywać dosłownie wszystko.

Oto jedna z technik kreatywnych do wykorzystania w self-coachingu. Mnie zawsze inspiruje, zwłaszcza wtedy, kiedy wydaje mi się, że kompletnie nie mam pomysłu na rozwiązanie dylematu. Pomyśl o nurtującym cię problemie, o ważnym, bieżącym pytaniu. Weź gumkę, zapałkę i kartkę. Teraz poszukaj analogii, skojarzeń, zainspiruj się. Co w twojej sprawie jest podobne do zapałki z jej sztywnością, długością, kruchością i zaklętym w główce ogniu? Co w twojej sprawie kojarzy ci się z elastycznością i rozciągliwością gumki? Co jest jak kartka papieru? Poszukuj innych analogii i porównań. Zacznij się bawić gumką, zapałką i papierem, zacznij eksperymentować, szukać połączeń, nieoczekiwanych zestawień. Odpocznij i wróć do pomysłów. Pamiętaj jednak nigdy siebie samego nie oceniaj i nie krytykuj, zwłaszcza wtedy, kiedy eksperymentujesz. Coś, co w danej chwili wydaje się głupie, za dwa dni okaże się genialnym rozwiązaniem.

Zanim osiągniesz sukces, on najpierw musi narodzić się w głowie, w twojej wyobraźni.


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

4 komentarzy

  1. @ad
    to czerwone “coś” rzeczywiście jest przestrzenne i bardzo wystające na wszystkie strony :) :) na jesieni planuję wystawę moich nowych prac w Centrum Inspiracje w Warszawie; już zapraszam

  2. Na Vedicarcie zauważyłam, że unikam struktury. Dziewczyny i chłopaki z farby górki robili, zamazany odstające a u mnie gładziutko miało być:) Lepsza ze mnie szara eminencja niż frontmen:) Jak już coś ruszę to musi być tak od A do Z, porządnie bez kombinacji. Potem uciekam do swojej dziury magazynować energię:)

  3. Strasznie podoba mi się ten “obraz”? stojący po prawej stronie. To czerwone “coś” jest trójwymiarowe?

  4. Dziękuję :) Spróbuję

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.