Film

szczegóły i dystans
szczegóły i dystans

Obejrzał film jakich wiele, w którym heroiczny bohater przeciwstawia się złu. Zanim odniósł ostateczne zwycięstwo kilka z pozoru nieistotnych, przypadkowych zdarzeń pokrzyżowało jego plany. Nie inaczej z antagonistą, który choć obmyślił perfekcyjny plan zbrodni – przegrał, właśnie z powodu szczegółów.

Upił łyk herbaty. Wniosek, który mu przyszedł do głowy dotyczący znaczenia owych drobiazgów pojawił się wraz z myślą o banalności tego rodzaju wniosku. To oczywiste, szczegóły mają znaczenie, niekiedy losy wielu ludzi zmieniają się w jednej chwili z powodu drobiazgu. Znaleźli się w danej chwili, w konkretnym miejscu, choć mieli być zgoła gdzie indziej. To również żadna rewelacja. Człowiek jednocześnie poddany jest przypadkowi i sam ten przypadek nieustannie stwarza. Stanowi twórcę rozlicznych planów i największe ryzyko w czasie ich realizacji.

Jednak to, co było nowe w jego refleksji po obejrzanym filmie, który sam w sobie był właśnie takim szczegółem bez znaczenie i nawet mu się nie podobał, to determinacja. Szczegóły będą zawsze, jak krople deszczu uderzające w szybę samochodu, czasem zmienią się w wiatr lub w huragan. Niektórzy ludzie jednak prą do przodu niestrudzenie z jakąś ogromną mocą, jak samochód z potężnym silnikiem, inni zawracają lub rezygnują pod naporem nawet słabego wiatru. Jak się rozeznać, skąd wiedzieć, w którym momencie jest się nieodpowiedzialnym ryzykantem, kiedy zaś słabeuszem, który rezygnuje z walki zbyt wcześnie? Kiedy rozsądnie jest zawrócić lub przynajmniej przeczekać zawieruchę a kiedy rezygnacja oznacza po prostu brak wiary we własne siły lub zwyczajną słabość?

Pytania graniczne

Jakie jeszcze aspekty tej sytuacji warto rozważyć?

Jakiego pytania nie zadał sobie bohater opowieści, co zawęziło jego refleksję?


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

6 komentarzy

 1. jest taka madrosc dla chirurga-,mlody musi sie nauczyc ,kiedy pacjenta nalezy zoperowac i wykonac operacje.
  madrosc strego chirurga polega na tym ,by wiedziec ,kiedy…odstapic od operacji.
  i to jest znacznie trudniejsze.

 2. slowo “determinacja”wpisalam jako haslo, ktorym otwieram kazdy dzien niowej pracy.
  przyznam ,ze haslo dziala na moja korzysc.;))))

  wytrwalosc jest moja wlasna cecha.

  determinacja to cos wiecej-to uparte przezwyciezanie codziennych trudnosci i slabosci w drodze do wytyczonego celu.to pewien sposob postepowania i dzilania z wykorzystaniem wytrwalosci.

  kiedy warto byc wytwalym?

  czytalam kiedys ,ze 101% wtrwalosc , brak mozliwosci rezygnacji z wybranej drogi to sztywnosc umyslu . i wiecej moze przyniesc szkody niz rezygnacja. elastycznosc i mozliwosc zmiany badz odchylenia kierunku jest rownie wazna…

  bo ja nie jestem samotnym punktem w wszechswiecie. w moich dazeniach.
  wspolistnieje ,wplywam i ulegam wplywom. czasem swiat mi sprzyja ,czasem neutralnie pozwala mi podejmowac decyzje…a czasem uklad gwiazd ;))))))utrudnia jakikolwoek moj zamierzony ruch.

  wowczas przydaje sie wlasnie determinacja ,jesli moj plan pozostaje wazny ,aktualny,ekologiczny i mimo wszystko wykonalny ;)))
  ale i tak sa granice ,ktorych nie przekrocze.

  bo determinacja dotyczy tylko mnie.

  i jeszce mam cos ,co sie nazywa Intuicja.
  ona jakos zazwyczaj wie,czy kolejny krok bedzie glupim uporem czy kropla ,ktora przewazy szale zwyciestwa.
  ;)))))

 3. Jakie jeszcze aspekty tej sytuacji warto rozważyć?
  słowo determinacja zamieniłbym na wytrwałość:>, determinacja kojarzy się z przymusem, a gdy pojawia się – musieć coś – jest i masa buntu wobec muszę. Wytrwałość kojarzy się z mogę i chcę:>, wypływa z serca, że jednak warto bo czuję że tak:>

  Jakiego pytania nie zadał sobie bohater opowieści, co zawęziło jego refleksję?
  dlaczego tylko obserwuję/ogląda a nie uczestniczy w tym?
  Odnośnie kiedy? – kiedy poczujesz że dotarłaś do kresu siebie;d, wyluzujesz:> i stwierdzisz że właśnie masz życie o jakim zawsze marzyłaś i właśnie jesteś wersją siebie o jakiej marzyłaś:> spełniając się w tym kim jesteś i w tym co robisz:>

 4. Trzeba wykonac plusowanie i minusowanie. Jak wyjdzie wiecej plusow zaryzykowac.
  Najgorsza jest rownowaga znakow:)

 5. no właśnie, kiedy?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.