duch...

Historia – nauczycielka

Przyszło mi do głowy krótkie, historyczne zestawienia. Ludzie często nie znają historii, nawet najnowszej i to swego kraju. A przecież historia to nasza nauczycielka. Czy aby na pewno? Wielokrotnie, zarówno w czasach historycznych jak i obecnych powtarzane jest przekonanie, że ktoś tam, jakaś frakcja, jakaś partia, jakiś polityk „nie posunie się” do…I tu wymieniana jest lista działań, zachowań, kłamstw, do których rzekomo się nie posunie.

Ci sami politycy, którzy nie jedno mają na sumieniu powtarzają jak mantrę, że ich oponent, kontrowersyjny polityk w końcu okaże się przewidywalny. Są przecież granice przyzwoitości, granice prawa! Premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain w przeddzień wojny stwierdził, że Adolf Hitler to „człowiek honoru”. Prezydent George Bush widział w oczach Władimira Putina „oczy szczerego demokraty”. Tymczasem owi „ludzie honoru” i „szczerzy demokraci” posuwają się jeszcze dalej i jeszcze dalej. Wówczas mamy wojny, giełdowe krachy, obozy zagłady, sfałszowane procesy, władzę wąskich elit i biedę narodów.

Ktoś powiedział niedawno, że politycy europejscy starają się grać z Władimirem Putinem w szachy, co najwyżej czasami wykonają niedozwolony ruch. Potem długo się tłumaczą i usprawiedliwiają w końcu odwołując się do zasad. Tymczasem prezydent Rosji bierze szachownicę w ręce i wali nią pozostałych graczy po głowach.

W Polsce ekscytujemy się pierwszymi dniami nowych rządów. Słychać już głosy, że opozycja, lewica, lewacy, liberałowie przesadzają, że środowiska te wpadły w histerię, nadużywają języka, wyolbrzymiają fakty itd. Twardy elektorat partii rządzącej oczywiście świętuje odzyskanie wolnej ojczyzny. Mnie natomiast przyszło do głowy krótkie zestawienie nazwisk. Postacie przyszły mi do głowy ad hoc – wybrani dyktatorzy działający w XX i XXI wieku. Brakuje tu wielu nazwisk – Stalina, rodziny Kimów, Pol Pota, Mao, Trujillo i dziesiątków innych (tak, tak liczą się w dziesiątki – tylko na przestrzeni jednego wieku). Wszystkie wymienione osoby miały w swoich krajach zażartych zwolenników, nierzadko dochodziły do władzy w sposób całkowicie legalny i demokratyczny. Niektórzy byli popierani przez komunistów, inni przez nacjonalistów, jeszcze inni przez konserwatywnych katolików. Nierzadko po ich śmierci spora część narodu okryta była szczerą żałobą. We wszystkich jednak przypadkach rozwój społeczny, gospodarczy i kulturowy kraju został zahamowany na cale dekady a tysiące, a nierzadko miliony ludzi straciły zdrowie lub życie.

Wielką nauczycielką jest historia, wielu jej niedowierza, wielu nie słucha, jeszcze większa liczba ludzi jej nie zna. Stoi więc historia obok nas, samotna, palcem wskazuje, pokazuje czarno na białym i słucha: „nie, to się nie może zdarzyć, nie posuną się do tego”…

 • Benito Mussolini – sprawował rządy dyktatorskie we Włoszech od 1922 – do śmierci w 1945 (rozstrzelany przez partyzantów). (23 lata dyktatury)
 • Francisco Franco Bahamonde – rządził w Hiszpanią od 1938 – do śmierci w 1975. (37 lat dyktatury)
 • Antonio de Oliveira Salazar – sprawował rządy dyktatorskie w Portugali w latach 1932 – do śmierci w 1970 (choć rządy jego reżimu trwały do 1974). (42 lata dyktatury)
 • Adolf Hitler – sprawował rządy dyktatorskie w Niemczech od 1933 do prawdopodobnej śmierci w 1945 roku. (12 lat dyktatury)
 • Jorge Rafael Videla – sprawował rządy dyktatorskie w latach 1976 – 1981 w Argentynie (faktycznie demokrację przywrócono w 1983). Wielokrotnie sądzony, osadzany i ułaskawiany. (7 lat dyktatury)
 • Augusto Pinochet – sprawował rządy dyktatorskie w Chile od 1974 do 1990. Wielokrotnie sądzony, osadzany i ułaskawiany. (16 lat dyktatury)
 • Aleksandr Łukaszenka – sprawuje rządy dyktatorskie na Białorusi od 1994 – nadal. (21 lat dyktatury)
 • Nursułtan Äbyszuły Nazarbajew – sprawuje rządy dyktatorskie w Kazachstanie od 1991 – nadal. (24 lata dyktatury)
 • Wojciech Jaruzelski – sprawował rządy dyktatorskie w Polsce od 1981 – do 1989. Nigdy nie został osądzony ani skazany. (8 lat dyktatury)
 • Fidel Castro – sprawuje rządy na Kubie nieprzerwanie od 1959. W 2011 roku funkcję I sekretarza Komunistycznej Partii Kuby objął młodszy brat Fidela Raul. (56 lat dyktatury)
 • i inni…

Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

4 komentarzy

 1. Profesorze Maciejuszko genialny pomysł treningu na nasze wychudzone neurony z nowym systemem wprowadzania komentów ;-)

 2. Politycy nie mogą uprawiać polityki bez gruntownego leczenia, namaszczenia psychoterapeutyczno-coachingowego. To oczywista kwestia. Dotyczy to tego zawodu, jak żadnego innego. To jest odpowiedzialność za zbiór obywateli i wreszcie trzeba powiedzieć to nie jest zbiór pusty!!! Władza odbija, władza przybija, władza dobija!!!!

 3. Szwecja, Francja i Niemcy narobili bigosu i teraz chcą się pozbyć problemu, wyrzucając “śmieci” za wschodnią granicę…. Tak, tak nadal jest wschodnia granica…

 4. Na szczęście wybory są co 4 lata. Chyba, że i to się zmieni.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.