Imadła ogromne szczęki [8]

mikrokosmos, makrokosmos
mikrokosmos, makrokosmos

W znaczeniu makrokosmicznym [ruchy planet i galaktyk] i jednocześnie subatomowym [ruch mikrocząsteczek wewnątrz atomów, z których jesteśmy zbudowani] znaleźliśmy się wszyscy jako gatunek i każdy z nas z osobna – pomiędzy dwoma siłami, dwoma światami, które staramy się zgłębić nie rozumiejąc ich sił i zależności.

Odległości pomiędzy wirującymi cząsteczkami elementarnymi wewnątrz atomów, z których zbudowane są nasze ciała i umysły przypomina odległości kosmiczne. Gdyby jądro atomu wodoru powiększyć do wielkości piłki tenisowej, to najbliższy mu elektron orbitowałby w odległości konsoli Stadionu Narodowego. Jesteśmy zbudowani z wodoru. Tymczasem drugim wymiarem, w którym żyjemy jest kosmos. Kosmos to bezludna pustka. Świat wewnątrz atomów to bezludna pustka. Wybitny fizyk Richard Feynman powiedział kiedyś, że kiedy patrzy na swój fortepian w salonie widzi czarną iluzję, gdyż przed nim stoi wyłącznie pustka wirujących atomów, która jakimś cudem, dzięki informacji została zaklęta w czarny fortepian – widzialny tylko dzięki zadziwiającej budowie układu nerwowego człowieka.

Już rozumiesz? Mierzona na Ziemi sekunda do ogrom czasu, w którym dzieją miliardy procesów subatomowych, setki milionów procesów biochemicznych w twoim ciele i tylko urywek świadomej myśli. Równocześnie rok mierzony na Ziemi to czas, w którym wyemitowane z twojej lampki światło dociera na kraniec Układu Słonecznego. Widzimy światło gwiazd, które od dawna już nie istnieją. Oto siła iluzji! Już rozumiesz? Nic, sekunda, chwilka – to lawina czasu dla twego organizmu, dla twojego umysłu tak znikoma, że jej nie dostrzegasz. Sekunda i zator, sekunda i oddech, sekunda i tlen do mózgu, sekunda i strzał adrenaliny, sekunda nieuwagi – potknięcie, poślizg, upadek, narodziny życia.

Rok do spory fragment życia, dla kosmicznych wymiarów tak nikły, że niewidoczny. Mówi się o miliardach lat. Oba wymiary są dla Twojej percepcji bez znaczenia a jednak dzięki nim żyjesz. Troszczysz się o jutro, przeżywasz wczoraj lecz ten ruch jest pozorny, gdyż wyznaczasz go w przestrzeni innego ruchu – planet i galaktyk, materii i antymaterii, atomów i kwantów, oraz siebie samego – niesłychanie założonego systemu systemów w otoczeniu niesłychanie złożonym z rozlicznych makrosystemów i mikrosystemów.

Jako wyewoluowane ssaki po omacku opisujące siebie i swoje otoczenie uznaliśmy najpierw, że jesteśmy panami Wszechświata w jego centrum a gdy przyszła szokują nauka, że zaledwie mróweczkami na mało znaczącej planecie, na uboczu mało znaczącego układu gwiazdowego, w małej galaktyce, jak powiedział Stephen Hawking, poczuliśmy się zagubieni i oszukani. Od czasu do czasu próbujemy odbudowywać tę swoją iluzję siły, poczucie władzy nad światem ale do tego potrzebna jest iluzja czasu. Jednak jego wrogiem, jego skutkiem jest śmierć i w ten sposób wpadamy w pułapkę iluzji. Wszystkie plany stają w chwili zaplanowania przed perspektywą śmierci dlatego przynoszą poczucie bezsensu i rozpaczy. Iluzja wpływu, stwarza iluzję czasu, ten zaś konfrontuje nas z końcem własnego doświadczenia jakie znamy. Wszystkie obietnice szczęścia i bogactwa gasną w obliczu cierpienia i końca wszelkich pragnień. Już rozumiesz?

cdn


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

5 komentarzy

  1. Ja właśnie ugotowałam sobie pyszny lunch, przygotowuję się do wyjścia do pracy. Jestem zestresowana tą nową pracą, ale się cieszę, że nareszcie zaczęłam coś z siebie dawać wszechświatowi. Chciałabym nauczyć się żyć tak, żeby w każdej sekundzie mieć głębokie poczucie, że życie jest cudem. Nieprzesłonięte lękiem uczucie zachwytu życiem. I wdzięczności, że po prostu jestem.

  2. Trzymaj się Aniula. I niech dzieciaki zdrowieją.

    A dla wszystkich naprawdę radosnych Świąt. I pysznych pierogów, kapusty z grochem i makowców.

    I spełnienia marzeń.

  3. Coś nie nadążam za zmianami we wszechświecie. Pluton od 2006 roku nie jest już jedną z planet Układu Słonecznego. Została zaliczona do planet karłowatych. Pozamykali mi kawiarnie w rynku….. Dzieciaki chore, nic tu po ogromie wszechświata, jak temperatura skacze. Cały kosmos jest w oczach dzieci.

  4. No i nie rozumiem :-(

  5. Nie wczoraj, nie ma jutra, jest dzisiaj…Najserdecznosci dla Wszystkich. Duzo zdrowia… zawsze pogody Ducha. Pozytywnych myśli.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.