Imię [kołczołan o tajemnicy]

słowa, litery, znaki

Wśród licznych kultur rozpowszechniona jest tradycja, że prawdziwe imię jest tajemnicą, posiada moc, określa tożsamość człowieka, jego siłę, misję i życiowy cel. Rodzice nadają dzieciom imiona pod wpływem mody, przypadku, na pamiątkę przodków, w nadziei na opieką patrona, często wbrew intuicji dotyczącej prawdziwego imienia,  lub po prostu z własnej próżności, by mieć ładnie nazwane dziecko. Wierzą przecież, że posiadają dziecko, że jest ich własnością i mogą mu nadać nazwę, jak nazywa się ulicę, łódkę lub produkt.

.

.

Prawdziwe imię należy jednak do duszy. Można je zdradzić tylko przyjacielowi. Imię posiada moc i jego wyjawienie wiąże się z ryzykiem. Kto je pozna może mieć kontrolę, władzę nad duszą. Jednak znajomość własnego imienia dla osobistego rozwoju jest jak znajomość alfabetu, jak umiejętność czytania, jak zapisywanie słów, jak odczytywanie emocji, jak spotkanie własnej misji, jak odnalezienie drogi. Tak twierdzą dawne legendy i jeśli jest w nich choćby źdźbło prawdy – odpowiedz sobie, w ciszy, w tajemnicy:  Jak ma na imię twoja dusza?


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

5 komentarzy

 1. Znam takie przypadki, że np: Basia to w dowodzie Zofia a Ela to Maria:) Mimo to posługują się w życiu innym imieniem, które bardziej im pasuje. Znam też przypadek konsternacji na ślubie jak się okazało, że pan młody pojmuje za żonę nie Barbarę ale Jadwigę :) Niezorientowane osoby trochę się pogubiły. Nie wiem jaka jest procedura zmiany imienia ale chyba nie taka straszna. Myślę że dla ogólnego porządku warto zadbać o to żeby mieć też imię które się lubi:) Moja babcia agentka zawsze wszędzie się wpisywała jako Kazimiera Maria a okazało się że jest Kazimiera Marianna a wyszło to dopiero przy tym jak tato pomagał wyrobić jej nowy dowód. Oj było odkręcania:) Z mężem jak wybieraliśmy dzieciom imiona, to tak do końca nie wiedzieliśmy na jakie się zdecydować. Wystarczyło jednak, że małe wrzasnęło po porodzie i już było wiadomo które imię najbardziej pasuje:) Czasem jak słyszę wymyślne imiona to trochę mi szkoda niektórych dzieci. Znam jednak przypadki, że imiona i nazwisko rewelacyjnie pasują do osoby, która dodatkowo wykonuje ciekawy zawód np: Jessica Mercedes Kirschner (Polka) prowadzi blog o modzie. Zestaw imion + nazwisko czad :)

 2. Cóż, to mnie dotyka mocno, To “mój” temat, moja pasja, moja droga, to JA.
  Dziękuję..
  I jeszcze Florence & The Machine :

  When we first came here,
  We were cold and we were clear,
  With no colors on our skin,
  We were light and paper-thin.
  And when we first came here,
  We were cold and we were clear,
  With no colors on our skin,
  Til you let the spectrum in.

  Say my name,
  And every color illuminates,
  We are shining,
  And we’ll never be afraid again.

 3. To imię odpowiada na pytanie, kim jestem

 4. Także wierzę w moc i pomoc “prawdziwego”, duchowego imienia. Znam swoje od dzieciństwa, w jego odnalezieniu pomogli mi ludzie–najpierw Mama, potem przyjaciółka z dzieciństwa i…ksiądz katecheta, który kiedyś wyjaśniał nam, dzieciom na katechezie, co oznacza łacińskie słowo “lux”. Ono mi nawet bardziej pasuje niż “pax” :)

 5. Kiedyś na zajeciach studenckich popsułam szufladę i nie moglam sobie z nia poradzic.Siedzący obok kolega,Kurd, sprawnie pomogl przywrocic ja do poprzedniego stanu.Wyrazilam wdziecznosc i podziw-a on na to skromnie usmiechnal sie-“moje imie oznacza: TEN,KTORY NAPRAWIA SWIAT”.Dziś naprawia o wiele bardziej skomplikowane “mechanizmy” ……………………;)))))))))))))))))))

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.