Instytut Kognitywistyki

Po 15 latach kończę współpracę z firmą Norman Benett oraz Norman Benett Academy a także Coachingtravel. Czuję się trochę jak Steve Jobs, który opuszczał firmę Apple. Oczywiście skala przedsięwzięcia nie ta sama. Chodzi o podobieństwo sytuacji. Dziś, odchodząc z firmy, której potencjał budowałem tak długo i lojalnie, której poświęciłem swoje najlepsze lata, lepiej rozumiem ludzi, którzy przez półtorej dekady ją budowali…a potem odeszli. Idę ich śladem.

Swoją drogą Norman Bennett to mój ukochany stryj, brat ojca. Mój dziadek Antoni po II wojnie światowej nie wrócił do komunistycznej Polski, żył i mieszkał w Szkocji. Tam też urodził się jego najmłodszy syn Norman. Pamięć o stryjku i jego życiowy entuzjazm był dla mnie przez te lata akumulatorem. Jednak, gdy w samochodzie szwankuje alternator nawet najlepszy akumulator w końcu rozładuje się. Podobnie jest w środowisku, w którym działasz. Któregoś dnia po prostu wiesz, że to twój ostatni dzień w tym miejscu. Jeśli ten sygnał zignorujesz, już po tobie. Staniesz się niewolnikiem ludzi, miejsca, sytuacji, własnego konformizmu lub, co gorsza własnego lęku.

Życzę ludziom, którzy zostają w Norman Benett powodzenia. Ja natomiast idę nową drogą, z nowym zespołem, drogą, która nazywa się Instytut Kognitywistyki. Drogą, która nazywa się Tao, czyli Drogą, prowadzi ona również przez coaching i psychologię transpersonalną.

Czym jest Kognitywistyka? Kognitywistka to nowa nauka, która zajmuje się człowiekiem jako całością, jego motywacjami lecz również mechanizmami, które sprawiają, że podejmuje takie a nie inne decyzje.

Gdy np. karmisz kota w tej czynności uczestniczy twoja osobowość lecz również Ty – pełniący rolę kociego opiekuna, jednocześnie działasz jako członek rodziny, uczestnik kociego stada, a więc również czynnik kontaktu międzygatunkowego odgrywa tutaj rolę. Twoje przeszłe doświadczenia a także miejsca kota w kulturze, w naszym społeczeństwie, opowiadane o kotach historie i czytane bajki wpłynęły na tę, z pozoru prostą, czynność jaką jest karmienie kota. Karmę kupiłeś w sklepie, który dzięki mechanizmom rynkowym sprowadził ją z fabryki, która dzięki technologii a wcześniej nauce wyprodukowała pokarm i odpowiednio go zapakowała. W czynności karmienia kota odgrywa rolę zarówno biologia jak i filozofia, gdy zastanawiasz się jak ważny jest dla ciebie kot a dla niego dobra jakość karmy.

W każdej z innych sytuacji, w toku życiowych okoliczności oraz podejmowanych ról – czy będzie to zabawa z dzieckiem, czy praca zarobkowa, gotowanie obiadu, czy tankowanie paliwa – człowiek działa w złożonym środowisku, kieruje się wieloma motywacjami i jest uwarunkowany rozlicznymi czynnikami. Kognitywistyka bada je wszystkie i każdy z osobna, uwzględnia również efekt synergii, czyli złożone uwarunkowania ludzkich decyzji. Synergia to wynik, codzienny wybór np. jedzenia i drogi do pracy, oglądanego filmu i tematu rozmowy. Niektóre z tych wyborów są z pozoru bez znaczenia, umykają na planie życia. Dopóki pewnego dnia ktoś, tak jak co dzień, jadąc tą samą trasą co zwykle, nie przyspieszy gwałtownie wypadając z drogi na zakręcie.

Kognitywistyka jest tak fascynująca, gdyż jest nauką praktyczną – pozwala przewidzieć trudności i przeciwdziałać nieszczęściom lecz przede wszystkim umożliwia zmianę schematów poznawczych, które kierują naszym życiem. Co prawda codziennie umacniamy w sobie iluzję racjonalności, to znaczy sądzimy, że jesteśmy rozsądni, logiczni i przewidujący, gdy tym czasem większość decyzji zapadła już dawno w naszej nieświadomości zaś świadomość (racjonalność) jest o nich jedynie informowana.

Praktyczna strona kognitywistyki umożliwia nie tylko przypatrywanie się własnej nieświadomości lecz również w toku rozwoju osobistego wpływa na osłabienie bariery (a niekiedy na jej zniknięcie) oddzielającej świat nieświadomy od świadomego a także umożliwia zdystansowanie się do fascynującego obszaru zwanego przez Junga nieświadomością zbiorową. W niej bowiem, w społecznej presji, wykuwa się zbiorowy nacisk na jednostkę, powstają wzory kultury, schematy poznawcze i stereotypy, które bierzemy (niektórzy przez całe życie) za rozsądne, uczciwe i racjonalne.

Od czerwca rusza Instytut Kognitywistyki a w nim pasjonujące programy, szkolenia i kursy. Zapraszam serdecznie!

www.instytutbennewicz.pl

FB: Bennewicz Instytut Kognitywistyki


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

5 komentarzy

 1. Szanowny Panie,

  Interesujący tekst oparty na długich, rozbudowanych zdaniach. Jednak zdania podrzędne złożone wymagają użycia interpunkcji, a z tym tekst ma problem. Rażące błędy (m.in, brak przecinka przed lecz… :). Z jednej strony zaawansowany język (ach, te tutoringi, coachinki…), a z drugiej braki w biednej polszczyźnie na poziomie podstawówki. Do tego ta szumna nazwa nazwa Instytut K. Kognitywistyka zobowiązuje :)))

  Mimo wszystko pozdrawiam

  e,j

 2. Gratuluję Zmiany :) Widzę, że chyba zmierzasz, trochę lub całkiem poważnie, w stronę działalności terapeutycznej – tak przynajmniej wnioskuję z zawartości strony Instytutu. Też planuję w perspektywie 5-10 lat zwrot w podobną stronę, choć raczej nie w takiej skali. Cóż – tyle po nas rzeczywiście zostanie, ile dobrego w ludziach z naszym udziałem wydarzone. W każdym razie życzę Ci powodzenia na tym Nowym Etapie :)

 3. Praktyczność to jest to co wytykano mi na studiach, filozofia ma być teoretyczna i kropka. Sokrates z Platonem by się uśmiali ? No dobra to moje przekonanie ? Ale bliżej mi do praktyczności i działania, niż jałowych dyskusji . Jakby co oddział Kognitywistyki we Wrocławiu chętnie poprowadzę ☺️

 4. Gratuluję :)

 5. Środowisko ma wielki wpływ na zmiany. Z jednej strony może je wesprzeć a z drugiej sponiewierać. Jak stać się lepszym? Wybierz lepsze środowisko! Wybierz miejsce i ludzi przy których staniesz się lepszym.

  Być może jest i czas dla mnie by stąd odejść.

  Ciekawe czasy przed nami… :)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.