Judasz

lęk przed nieznanym

Judasz i tajemnice zdrady 9. Zaprzeczenie.

Judasz i kłamstwo

Judasz – wciąż zadziwia jego dramatyczna historia. Judasz symbol zdrady i kłamstwa. Ilekroć zastanawiamy się jak to możliwe, że jakaś osoba publiczna jawnie kłamie, zaprzecza ewidentnym faktom – możemy mieć do czynienia z efektem Judasza. Sądzimy, że to niebywałe zaprzeczać własnym słowom, wierzyć w nieprawdopodobieństwa, poświadczać nieprawdę – a jednak. Efekt Judasza przejawia się niemal codziennie w życiu małżeńskim i koleżeńskim, kiedy ktoś kłamie i zdradza; w życiu korporacyjnym kiedy małe donosicielstwo popłaca a dwulicowość przynosi korzyści; w życiu mediów, celebrytów, polityków, w małym handlu i w dużych negocjacjach, w szkole i w pracy, w życiu religijnym i politycznym.

Judasz i mgła

Dorosły człowiek wielokrotnie doświadcza w swoim życiu zdrad, zaprzeczeń, sprzeniewierzeń i większość z nich przebiega w atmosferze swoistego pogodzenia. Mówimy wówczas, że takie jest życie, że to nieuniknione, że konieczność. Tymczasem sprawcy owych sprzeniewierzeń lub my sami, jeśli dopuściliśmy się łgarstwa lub zaprzeczenia – gotowi jesteśmy poprzysiąc, że działaliśmy w dobrej wierze, że prawda jest po naszej stronie, lub że w uczynkach dwuznacznych nie było złej intencji. Najskuteczniejsze jest niewidzenie, niesłyszenie, niedoświadczanie skutków własnych działań. Jak apostołowie, którzy nie rozumieją co zaszło, gdy Jezus wyjawia imię zdrajcy. Ów mechanizm działa jak mgła, która z pozoru oczywiste fakty, ukrywa w niejasnościach. W ten sposób nasz system poznawczy broni nas przed doznawaniem konfliktów wewnętrznych.

JUDASZ
JUDASZ

Publiczne wyznanie

Światła kamer, wpisy w mediach społecznościowych mają podobne znaczenie jak publiczne wyznanie Mistrza w obecności apostołów, że Judasz zdradzi. I cóż z tego, że dzieje się to publicznie? I co z tego, że dziennikarze przypominają politykowi lub celebrycie jego wcześniejsze wypowiedzi, które zaprzeczają późniejszym lub na odwrót. Z powodu efektu Judasza wiarygodność nie ma najmniejszego znaczenia. Każdej tezie można zaprzeczyć, każdą niespójność zracjonalizować, wszelkie błazenady i kłamstwa odwrócić. Współczesny przekaz żyje chwilą i siłą emisji. W ciągu kilku godzin jakiś news może rozpalić memetyczną (naśladowczą) wyobraźnię by po kilku następnych godzinach zgasnąć bezpowrotnie. Tym samym rytmem żyją filmy, piosenki, skecze kabaretowe, wpisy na blogach i popularność ich twórców. Mówi się oraz pisze sporo na temat fejknjusów, hejtów i postprawdy. Otóż postprawdy ożywają dzięki atrakcyjności plotki i sile kłamstwa lecz mogą rozprzestrzeniać się dzięki postracjonalizacjom i projekcjom.

Judasz – projekcja i cień

Najbardziej skuteczny w zakłamywaniu rzeczywistości i własnych doświadczeń jest mechanizm projekcji. Jeden z moich dawnych nauczycieli, psychiatra dr Andrzej Rogiewicz mawiał, że rzeczywistość przesycona jest projekcjami. Mechanizm projekcji oparty jest na przypisywaniu innym własnych, najczęściej wypartych lub stłumionych emocji, doświadczeń lub pragnień. Najprawdopodobniej znalazły się one w cieniu, czyli w jungowskiej archetypowej piwnicy bez okien, w której osobowość składuje (a nawet więzi) zagrażającej jej wspomnienia i wzbudzane pragnienia, która mogą zagrażać odczuwającej je osobie.

cdn.

wcześniejsze wpisy z tego cyklu

zapraszam również na coachingdao

 


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.