Kołczołan 23

– A jeśli mamy słuszne przypuszczenia i ludzie na prawdę są strasznie dziwni? – powiedziała przypatrując się przechodniom na ulicy.

– To oznacza w takim razie, że ty też jesteś dziwna – odpowiedział.

– Ja dziwna? Chyba żartujesz? Właśnie o tym mówię. To ty jesteś dziwny, jeśli uważasz, że ja jestem dziwna!


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

12 komentarzy

 1. Ania,
  no właśnie—dziwność wcale nie jest tak naprawdę dziwna, czyli nie z tego świata :)

 2. “Dziwny” czyli inny, unikalny, jedyny w swoim rodzaju – hurrra!

 3. zoska ,ale dla “dziwnego” w twojej definicji-plastycznego ,plynnego,dalekowzrocznego,dziwnym bedzie ten skostnialy ,elastyczny,krotkowzroczny ,zamkniety….dziwi nas zazwyczaj inne ,nieznane,niepowszechne…w swiecie poukladanych prawnikow artysta bedzie barwnym ptakiem,w swiecie artystow skrupulatny ,skoncentrowany na ciagu przyczynowo-skutkowym prawnik dziwnym odmiencem…………….dziwnosc przestaje byc dziwnoscia,gdy przyjmiemy ,ze swiat ma wiele bogatsza game osobowosci niz to co nam znane,niz to co powszechne tu i teraz.
  chocby podroze sa swietnym sposobem na przekonanie sie ,jak roznorodny ,ani gorszy ani lepszy,ale inny jest swiat…ale tez zwykla codzinna otwartosc na skina,alkoholika,naukowca,zakonnice,dziecko,staruszka………………….

 4. Bo “dziwny” znaczy elastyczny, dalekowzroczny , plynnie się zmieniający jak życie.

 5. Ja Jestem ” Zajebista” a to jakie dziwne,!? , …czy tez nie mozliwe , czy tez glupie …czy tez fajne ! … Zafajdana Zajefajnością …wole być :) niż się ukrywać …czy Bać :-) poprostu …
  Po Co ? wybieramy strach , lęk , jak można inaczej Po Co ?
  A dzis tak piękny Dzień Gorący …Cudownego Dnia Odkryć … Dla Wszystkich …

 6. Temat nieodparcie kojarzy mi sie z osobą ostatnio bardzo medialną – włoskim napastnikiem Mario Balotellim. TV co rusz opisuje jego “dziwne”zachowania, to na boisku, to w życiu prywatnym. Człowiek, który łamie zasady powszechnie obowiązujące, chodzi włanymi drogami, jak sam mówi o sobie jest Piotrusiem Panem, jest przez społeczeństwo odbierany jako inny, właśnie dziwny, większość go nie rozumie a on ma to wszystko gdzieś. I tylko co jakiś czas słychać głosy, że trzeba go ułożyć, bo może się nie rozwinąc, bo może zejść na złą drogę. Mamy tendencję do układania wszytkiego i wszystkich, zgodnie z naszą wizją świata. Szacunek dla takich jak Balotelli, którzy się temu nie poddają.

 7. temat podobny do tego z pierwszego kolczolanu…jakie sa kryteria dziwnosci i jaka ceche bierzemy pod uwage…biorac czlowieka pod lupe ,kazdy jest przedziwna ukladanka niezliczonej ilosci elementow.
  Kazdy z nich ,jesli w ogole moze istniec jakas norma-waska i szeroka…;))))dla danego parametru,moze byc w tym zakresie lub poza nim….ale…kto definiuje normy…normy tez moga byc dziwne….podlegac chocby parametrom czasu i miejsca …w tym sensie dziwnosc nie istnieje,istnieje niepowtarzalnosc zbioru elementow.
  Paradoks: niepowtarzalnosc-w powtarzalnosci holograficznej….
  dziwny jest ten swiat ;))))))))))))))))))))
  )ale w ten spsob patrzac-nikt z nas nie jest dziwny

 8. Dobra to robimy konkurs na dziwadło roku;)

 9. jestem dziwny, zawsze byłem i będę, nawet dla siebie samego.

 10. Raz usłyszałam komplement od kolegi, że lubi mnie słuchać, ponieważ ja tak ładnie mówię. Zapytałam się co to znaczy, “ładnie mówić”, przecież mówię normalnie . To mi wyjaśnił, że nie przeklinam i używam takich niecodziennych wyrazów:) To dopiero dziwne:)

 11. DZIWNA. Słowo które jak łatka towarzyszy mi praktycznie od dzieciństwa. Jak człowiek wystaje poza ramę – od razu jest dziwny. Swego czasu był to dla mnie największy komplement :) W pewnym momencie jednak przestałam się do tego przywiązywać, bo dotarło do mnie że to tylko określenie, które nic o mnie nie mówi. Ok, niech mnie inni szufladkują jak mają taką potrzebę, ja sama tego unikam.

  zośka – życzę szczęścia, Tobie i całemu światu :)

 12. Uwielbiam dziwnych ludzi. Sama też jestem dziwna. Czasami “strasznie “dziwna. Od dzisiaj zaczynam nowe, mam nadzieję, nadal “dziwne” życie bo moja córka wyjeżdża w dorosłość już bez mamy. Zyczcie mi szczęścia w tej dziwności, proszę.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.