Kołczołan prawosławny

Siedział i od wielu minut wpatrywał się w ikonostas – w ścianę malowideł. Pokryte złotem szaty i  twarze, których według tradycji nie maluje się, lecz pisze. Napisane ikony mają być wrotami do nieba. Są święte. Są kominem, drabiną po której święte duchy zstępują z nieba na ziemię, po której święci ojcowie wchodzą do nieba. Czekał. Bał się wykonać ruch żeby niczego nie przeoczyć. Czekał.

Do cerkwi zajrzała Lenka. Tu jesteś! A mama wszędzie cię szuka! Obiad stygnie, głąbie! –  podbiegła i szturchnęła go w ramię, drugą ręką kreśląc znak krzyża, trzykrotnie, jak Pan Bóg przykazał. Tak szybko jak wbiegła, tak wybiegła.


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

8 komentarzy

 1. mam nadzieje,ze z czasem bedzie.jezyk jest zywy,a spis pojec powstaje z opoznieniem,gdy slowo dobrze sie zdomowi i wejdzie do powszechnego uzytku.
  w dziecinstwie spisywalismy powiedzenia naszych babc…ilez tam bylo przedziwnych slow !!!! nieuzywanych juz dzis…

  zyja jeszce w przyslowiach,ale to co wowczs bylo oczywiste i dawalo najprostsze wyjasnienie abstrakcji,dzis jest juz niezrozumiale….
  chocby “prosty jak konstrukcja cepa”-ktore miejskie dziecko wie,jak wyglada cep??;))))

  moze z kilka lat uwaznosc bedzie prosta i oczywista jak …konstrukcja cepa;))))

 2. Słownik języka polskiego jak to słownik pojęć- zamyka nas w pewnych obszarach a każde je definiuje przecież inaczej. Może lepiej, że tam nie ma uważności :D

 3. czy wiecie ,że w słowniku języka polskiego nie ma słowa “uważność”????;)))))))))
  jest “uwaga” i “uważny”,ale “uważność” jest neologizmem;)))

  może dlatego ,że wciąż za mało “uważności” w naszym życiu;))))))))))))))))

 4. Fascynujące jest to jak każdy z nas odbiera słowa, obrazy – przez pryzmat swojej wrażliwości, doświadczeń, poglądów, programów. Wyłapuje słowa, skupia się na danym kontekście, na TYM konkretnym zdaniu..

  I tak mój wewnętrzny filtr wyłapał słowo “drabina”, bo to słowo właśnie wczoraj przyszło mi na myśl. Drabina słów.
  I przede wszystkim zobaczyłam kontemplacje vs mechaniczny rytuał.
  Plus masę innych skojarzeń.

  Myślę o życiu które toczy się zawsze i wszędzie, cokolwiek nie robimy.
  I jeszcze rozgryzam tę zagadkę, ale myślę że sekret tkwi jednak w uważności.
  Wówczas wszystko może być modlitwą.

  DWOJE, MIEJSCA, MOC, TAO – piękne tagi.

 5. taka moze byc modlitwa:medytacja-gleboka,przenikajaca tajemnicę,gdy czas nie istnieje dla medytujacego ,choc z zewnatrz mijaja godziny,pozornie bezmyslnie bezczynne…

  taka tez moze byc modlitwa: pospieszny znak krzyza,bez zrozumienia ,bez wejscia glebiej,bez oderwania od spraw doczesnych.
  ;))))))
  kto dzis ma czas na kontemplacje?????

 6. No tak nie ma jak oderwanie od rzeczywistości i czekanie na wniebowzięcie:) Ja uważam, że trzeba żyć a nie wegetować :)

 7. Uważność. Może nas ominąć wiele rzeczy ale bez przesady. Święte jest to co… zostało nam wdrukowane, że jest święte lub sami nadaliśmy mu takie znaczenie.

 8. Jako na ziemi, tak i w niebie :)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.