Mgła

mgła
mgła

We mgle, ludzie na drodze są tylko cieniami. 

Uczeń potrzebuje mistrza, który zna drogę we mgle. Mistrzem stanie się ten, który zna drogę lub ten, który potrafi poruszać się we mgle. Uczeniem jest ten, który widzi mistrza.

Mistrzem jest ten, który dostrzegł ucznia. Mgła spowija obydwu. Uczeń nie widzi granic we mgle dlatego się lęka. Mistrz nie lęka się mgły. Granice są mu nie potrzebne. Rozpoznaje drogę odróżniając cienie od kształtów. A jednak wciąż porusza się we mgle.

Co jest po za mgłą?


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

10 komentarzy

 1. …poza mgłą słychać dźwięk rosnących włosów…


 2. mistrz nie jest zły,
  mistrz szuka mgły,
  umysł mistrza,
  mgła oczyszcza,

 3. Poza mgłą jest droga, mgła to tylko kontekst sytuacyjny związany z drogą i rolą …

 4. A jakby tak uznać, że każdy sam sobie mistrzem? Nie sięgać po odpowiedzi do innych ludzi, do doradców, tylko samemu sobie odpowiadać na ważne pytania? Zaufać sobie, swojej intuicji, odczuciom, potrzebom. Samemu przebijać się przez mgłę?
  Ja jestem na takim właśnie etapie.
  Szukam odpowiedzi w sobie, nie w książkach i mędrcach, tylko w sobie.
  I one się pojawiają.

 5. Poza mgłą, Mistrzem i Uczniem jest wszystko inne oprócz Mistrza, Ucznia i części mgły, bo tam też mgła może być, i jakiś Uczeń będzie potrzebował Mistrza.

 6. mgłą jest własny umysł:>

 7. :) Każdy mistrz był kiedyś uczniem, każdy uczeń kształci się by być mistrzem. Kiedy uczeń może osiągnąć stan mistrzowski? Kiedy upłynie tyle czasu by pytanie co poza mgłą przestało nurtować i męczyć od środka. Kiedy mgła przestanie być novum, kształty i cienie przestaną być novum i z kogoś, kto się uczy czegoś, stanie się ktoś ekspertem w sobie tego.
  Co jest poza mgłą? Co jest poza celem? Co jest celem? Co będzie nowym celem po osiągnięciu zamierzonych? Co wydarza się w drodze i u jej kresu (co i kiedy jest tym kresem), a jak mi jest z tym? Pytania dręczą i schodkowo wzbudzają Niepewne i Nieznane. A może Mistrz i Uczeń to pozycje psychologiczne jak w analizie transakcyjnej. Każdy już ma je w sobie na wejściu i od niego zależy, którą z nich wspiera, rozwija i karmi. Świeże oko, które ma pozwolenie się dziwić i uczyć czy pozycje spokojną doświadczeniem i wyważoną odpowiedzią na pytanie.

 8. Mistrz jest wyższy i wystawia głowę ponad mgłą :)

 9. Uczeń potrzebuje mistrza.

 10. Myślę że mgla to brak możliwości widzenia poza problem czy sprawę do załatwienia.
  kiedy przebrniemy przez mgle czy przeszkody wszystko jest proste.
  Zdany trudny egamin czy powrót z niebezpiecznej podrozy to właśnie przekroczenie mgly.
  i odkrycie ze decyzja o tym pierwszym kroku w nieznane była najtrudniejsza.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.