Mgła

mgła
mgła

We mgle niewiele widać a jednak widać jakby wyraźniej. Wzrok się wyostrza bo przecież za wszelką cenę oko śledzi, tropi, wyławia z przestrzeni realne kształty. Ucho zanim podąża. Czy kształty, dźwięki, odczucia, cienie są realne? Zmienia się światło, rozrzedza się wilgotny płat wody, która stała się parą i nagle drzewo zmieniło się w ducha lasu, a  po chwili wyłania się zza niego dom, a z domu dym, dym staje się mgłą, by w kolejnej chwili odsłonić wodę, która okazuje się kolejnym płatem, smugą bieli wśród wysuszanych traw.

Iluzje. Mgła unaocznia iluzje. Nieustające zmiany. Wibrujące powietrze. Mgła sama będąc iluzją daje nam dowód, że nasze widzenie to przywidzenie, że nasze pewności to omamy, że wczorajszy dzień był halucynacją. Co zostało z iluzji wczorajszego dnia? Co zostało z naszej pewności? Co trzymasz w swym umyśle jako dowód pewności, pewności czegokolwiek, pewności choćby jednej rzeczy? Pewności? Rzeczy? Rzecz? Wzrok? Umysł?


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

4 komentarzy

  1. Prawda jest hipnozą, czyli tak zwane nasze prawdy są tylko nasze, czyli subiektywne.Dla drugiego człowieka niekoniecznie są prawdziwe…nie ma jednej prawdy prawdziwej,racji, jednego oglądu sytuacji…jak to jest? może ktoś wie?

  2. No właśnie siedzę w mgle…

  3. “Co trzymasz w swym umyśle jako dowód pewności, pewności czegokolwiek, pewności choćby jednej rzeczy?” oto i pytanie pełne głębi, wyłaniające ludzką słabość, która okazuje się przyjacielem w przebraniu – ruch, zmianę, przepływ.

    Wspaniałe.

  4. Wiemy już, że nasze zmysły nas zwodzą. Ale skąd wiemy, że nas zwodzą skoro nas zwodzą?

    Wiedząc o tym, że nasze zmysły są ułomne czuję… spokój. To oznacza też, że żadna opinia jednego człowieka na temat innego człowieka nie może być prawdziwa, trafna, dokładna. Żadne odkrycie ale jednak. Iluzja goni iluzje.
    Dopóki jednak moja iluzja będzie przyjemna, ekologiczna to mam to gdzieś. Mogę śnić.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.