Młoda i mądra

młoda i mądra, sen, bezsenność

Sen, bezsenność, śnienie. Niektórzy twierdzą, że sen to bezsens, przypadkowe wyładowania neuronów; inni, że to komunikacja z nieznanym wymiarem, znak i odpowiedź w jednym. Wszyscy śnimy. Starzy ludzie często cierpią na bezsenność. Kto to jest stary człowiek? Nie wiadomo. Czym jest sen? Jakie ma funkcje? Nie wiadomo. Dopóki nie zdasz sobie sprawy z przestrzeni. Wymiary kwantowe, jest ich nawet kilkadziesiąt, inaczej niż znana nam długość, szerokość i wysokość oraz czas, zwinęły się w sobie, zamknęły niewidoczne dla naszej percepcji. Niektóre istoty jednak potrafią wniknąć w owe wymiary, tak łatwo, jak wypija się szklankę wody. Inne natomiast nigdy nie przebrną przez barierę banalnych oczywistości. Tymczasem na niektórych przychodzi moment olśnienia. Nagle na twoje wezwanie odpowiada pole, albo raczej z polem się harmonizujesz.  Dla jednych to przekleństwo, dla innych wybawienie. Harmonizacja z polem? Z polem, czyli z wieloma wymiarami.

stara i głupia, sen, bezsenność

Karolcia, moja mała, siedmioletnia mistrzyni Tao zaskoczyła mnie wczoraj stwierdzeniem: Boże, jaka jestem stara i głupia.  Uśmiałem się serdecznie z tego powiedzonka. Co za mała spryciula! Oczywiście od razu pomyślałem, że Karolcia naśladuje mamę, tak jak naśladuje reklamy, albo dialogi z filmów dla dzieci. Owszem tak, w warstwie słownej tak, ale gdy przyjrzałem się uważniej, spostrzegłem, że była to reakcja na trzyletniego Jasia, który zabierał Karolci ulubione, grrrrube krrredki. Wtedy zrozumiałem, że jest w tym papugowaniu mamy przez Karolcię, coś więcej, jest wgląd w nieznane wymiary, jest olśnienie i przebudzenie. Boże, jaka jestem stara i głupia.  Karolcia bowiem spostrzegła, że im bardziej gniewa się na brata, wyrywa mu kredki, zakazuje, pokrzykuje, tym bardziej on robi jej na przekór. Dlatego zaprzestała  wyrywania kredek i pohukiwania na brata, mało tego – zrozumiała, że jest stara i głupia, to znaczy mądrzejsza od brata, bo widzi zależności, a jednak daje się wciągnąć w tę instynktową grę: daj/zabierz. Zrozumiała coś jeszcze, że początkowo dała się uwieść tej grze, że zignorowała swoje doświadczenie, widząc na przestrzał  głębszy kontekst zarówno zachowania Jasia, jak i swoją reakcję. Jest głupia, bo początkowo zignorowała własne doświadczenie i wgląd w tę sytuację. I jeszcze głębiej, że początkowo zignorowała również własną wiedzę na temat relacji i gry, odcięła się od niej, szarpiąc się z bratem. Od dawna już przecież wiedziała, że gra w daj/zabierz skutkuje uporem brata, własnym rozdrażnieniem, poczuciem krzywdy, konfliktem itd. Karolcia też czasami cierpi na bezsenność, zwłaszcza, gdy naogląda się strrrasznych filmów. Boże, jaka jestem stara i głupia, wiedziałam, że to film nie dla mnie – powie Karolcia za czas jakiś. Zastanawiamy się razem z Karolcią, jak tej genialnej umiejętności wglądu w nieznane,  w zwinięte wymiary – nie utracić?

Co możesz zrobić Karolciu żeby wyrastając na dorosłą kobietę mówić do siebie silnym, delikatnym głosem wewnętrznym: Jestem młoda i mądra? Wtedy cudownie odwraca się linia czasu. Wtedy coś, co wydaje się przeszłością widzisz jako doświadczenie tu i teraz, w lot spostrzegasz, że na widok grubych kredek Jaś oszaleje tym bardziej, im bardziej okażą się dla ciebie wartościowe, tym bardziej dla niego interesujące, choć nie umie ich jeszcze użyć. Widzisz, że nie warto ich wyrywać z jego rąk, widzisz że jesteś mądra i młoda. Jesteś w Tao.


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

10 komentarzy

 1. Co możesz Olu zrobić, żeby będąc dojrzała kobietą być rownież młoda i mądra? Zmieniać perspektywę. Gdy pojawia się sygnał, oddalić sie łodzią od brzegu zdarzenia i spojrzeć z innej perspektywy. Stanąć obok siebie. Poszerzyć pole widzenia.

 2. refleksja na przepiękny wieczór ..
  ..” zapinając kurtkę ,
  Mam nadzieje , że wszystkie istoty
  Będą dbać o ciepło w swych sercach
  I nie zatracą siebie ..”

 3. Karolcia jest tylko człowiekiem … a każdy człowiek czasami przestaje być skoncentrowany , lub skupia się za bardzo przez to nie widzi , że Jasiowi nie chodzi o kredki ale może o samą Karolcie ..żeby była na niego uważna ….
  Uważność na siebie tego się nauczyłam przez ostatni rok , widzenie , dostrzeganie , koncentracja , dawanie sobie trochę czasu bez spekulacji i interpretacji .., zwracanie uwagi nic wiecej ….. Uwazność jest swoistym pojazdem , który przenosić może ze snunw stan przebudzenia . Jeśli się nie wie że się złościsz , że czujesz , myślisz , siedzisz i tak dalej , to żyjesz we śnie , a czasami sen jest bardziej prawdziwy . To tak jak mieszkać w ciemnym pokoju , gdzie nie ma światła świadomości . Gdy zapalisz światło świadomości , przechodzisz ze snu do przebudzenia .
  Czasownik buddh w samkrycie znaczy ” obudzić” , a ten kto się obudzi , jest nazywany budda. Budda to ktos , kto jest zawsze przebudzony . Każdy z nas od czasu do czasu miewa świadomość , toteż jesteśmy ” buddami od czasu doczasu ” …tym bardziej mała Karolcia , która może ma pierwszą lekcje przed sobą ..zrozumienie jaka jest i czego ja uczy relacja z Jasiem ….
  Dużo jest o podróżach …synchroniczność .. czy odpowiedź dla Karolci …?!
  Ja nie mogę się doczekać swojej …
  Jestem
  Monika

 4. Kochani, jeszcze przed wyjazdem, ale już na nowej drodze życia, a może starej? Dzielę się “swoim dzieckiem”
  http://sklep.bliskosciharmonia.pl/

  Na początek moja książka. Miała być wydana drukiem rok temu. Dużo w tym
  czasie się wydarzyło, otworzyłam się na bezmiar Internetu i za namową
  “znaków” postanowiłam dzielić się właśnie w ten sposób sobą. W drodze
  pojawia się kolejna, bo życie płynie, już jestem inna, nowe doświadczenia i
  transformacje, nowe słowa…

  Już niebawem pojawią się także moje medytacje do zasad huny i nie tylko.
  Na razie można podziwiać grafikę, chłonąć energię ;-)

  Ufam, że produkt serca może przyczynić się do wzrosu innych serc, czego Wam
  serdecznie życzę.
  Wysyłam moc miłości!
  Jeśli uznacie, że komuś może przydać się wieść o takiej stronie, proszę
  poślijcie dalej harmonijnie bliski link do sklepiku pewnej Agnieszki
  Hawajki, która czasem pod prąd, czasem z prądem płynie, ale zawsze blisko
  siebie, coraz bliżej, coraz głębiej, do samego końca ;-)
  Zawsze młoda, zawsze mądra (nawet jeśli po fakcie to jednak mądrzejsza ;-))

  Jawa czy sen? Nie wiem, wiem, jak jest teraz, że bez rozstrzygania tej kwestii jest mi dobrze i nawet jeśli się rozpuszczę to będzie dobrze ;-)

 5. a ja wrocilam z podrozy ;))))))))))starsza i madrzejsza

  mimo ,ze byli ludzie wokol-bylam sama ze soba
  spotkalam wielu nowych ludzi i spotkalam siebie,spotkalam moich bliskich na nowo
  mimo ,ze nie zawsze opuszczalam swoje rodzinne miasto,bylam daleko
  bylam lodzia,TLK,mysla w ksiazce,coachee i coachem;))))))))))))))))
  rozwiazalam zagadki z przeszlosci i spojrzalam w przyszlosc…………….
  oj ,dzialo sie;)))))

  czasem tu zagladalam,powstrzymujac sie od komentarza,
  Karolcia bardzo mi przypomina mojego synka Wojtka, swoja wnikliwoscia,madroscia i odwaga….i rownowaga;)))))))))))ciesze sie ,ze wraca juz z wakacji!!!! czytajac madrosci Karolci,tesknilam za jego obecnoscia.ale samotnosc byla mi rowniez potrzebna.

  Macku-osobiscie dziekuje ci za Twoja ksiazke coaching TAO ,towarzyszyla mi w te wakacje,byla tez czescia moich podrozy;))))dzis skonczylam czytac….ostatnie cwiczenie na “S”przyszlo wlasnie wtedy ,gdy czuje ,ze jest potrzebne….jak to mozliwe ,ze dotyczczas nie docenilam koniecznosci Selekcji??????????????;)))))dziekuje.

 6. Ireno,
  świetny cytat.
  Chyba Deepak Chopra reprezentuje podobny pogląd: starzejemy się, bo ludzie wokół się starzeją i tak ma być. Pewnie trochę to u niego kosmiczne podejście, ale pani Szapołowska gdzieś zapytana jak pani to robi, że jest pani taka piękna powiedziała że codziennie rano mówi sobie do lustra “Jaka jesteś piękna!”
  Jak to mówi moja sąsiadka każdy wiek ma swoje prawa.

 7. Często się słyszy: będziesz starsza będziesz mądrzejsza. W każdym wieku jest ktoś kto powie: jesteś głupia bo młoda, ale ktoś powie jesteś mądra bo masz dużo lat. Kiedy ta granica między starością a byciem jeszcze młodym, kto ustanowił tę granicę. Mark Twain powiedział:”Przestajemy się bawić nie dlatego, że jesteśmy starzy, ale jesteśmy starzy bo przestajemy się bawić.” Gdzie sen, gdzie rzeczywistość.

 8. Miałam wczoraj okazję,zeby zareagować jak “stara i głupia”, zareagowałam jak niestara i w miarę mądra (doświadczeniem). Może zastarzały układ emocjonalny zmieni się na lepsze dla wszystkich nim związanych. Synchronia—tu blog, tu życie? Jak zwał, tak zwał. Pozdrawiam wszystkich.

 9. :))))
  Ja zamiast “jestem stara i głupia” używam “chyba mnie pogięło”:))))

  A sny? Dla mnie to świat równoległy, od jakiegoś czasu bardzo ważny. Intensywny, kolorowy, pełen znaczeń. A czasem niezwykle świetlisty. I takie sny lubię najbardziej:)

 10. właściwa konstrukcja postawionego pytania staje się szkieletem udzielonej odpowiedzi
  właściwość właściwie postawionego pytania

  ktoś mnie kiedyś zapytał o powiązanie widzianego z zrozumianym
  ktoś mnie kiedyś przestrzegł przed pochopnością rozumienia
  ktoś mnie kiedyś przestraszył

  widzę różnicę pomiędzy “snem” a “rzeczywistością”, polega ona na odmiennym przeżywaniu tych stanów, rzeczywistość za wszelka cenę staram się zrozumieć (nazwać), a sny po prostu przeżywam, jestem w nich zatopiony

  boję się

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.