Moje ulubione iluzje

Świat jest iluzją. Oczywiście pogrążeni w racjonalizmie ludzie sądzą, że ich sądy i oceny są obiektywne, wybory mądre, a dzięki kontroli życie jest przewidywalne. Jednak ci z nas, którzy interesują się rozwojem, coachingiem i neurofizjologią – wiedzą, że jesteśmy percepcją, czyli tym, co zdołamy ledwie dostrzec, a potem jakoś zapamiętać w zniekształconych fragmentach, a potem porównać do wcześniejszych [również zniekształconych informacji] a potem odtworzyć we własnej głowie. Same zniekształcenia. Wyłącznie iluzje.

Te lub inne iluzje [poniżej] pokazuję wielu ludziom od lat. Przez chwilę są zdziwieni, ale tylko nieliczni wyciągają z tego zadziwienia bardziej ogólne wnioski dotyczące własnego życia. Inni wracają do codziennych stereotypów i śnią swoje hipnotyczne sny, przekonani, że są mega racjonalni. Niektórzy zmieniają się na zawsze. Dla nich wnioskiem nie jest to, że bywamy oszukiwani, lecz że budowa naszego układu nerwowego zaledwie przybliża nas do przedmiotów, faktów, zjawisk. Świat jest iluzją. Świat jest taki, jaki myślisz, że jest, na ile pozwala ci złudzenie, które bierzesz za niezbite fakty.  Niektórzy zszokowani, zaskoczeni idą w ślad za pytaniami: Co jest prawdą? Czym jest fakt? Z czego sklejam swoje życie? Co jest moi złudzeniem? Czego nie widzę? Co sobie wmawiam?

Oto moje ulubione iluzje:

1.Niesamowite zjawisko. Twój mózg dokańcza wzorzec na szachownicy, podąża za wyuczona logiką – tam, gdzie wypada jasne pole, powinno być jasne pole, tymczasem prawda jest inna. Widzisz coś czego tam nie ma. Moja ulubiona iluzja.

2. Po prostu patrz. Prawa fizyki się zmieniają? Tricki oraz  iluzje mentalistów, iluzjonistów, prestidigitatorów, hochsztaplerów na tym właśnie polegają.  Na odwróceniu twojej uwagi, na wykorzystaniu niedoskonałości percepcji.

3. Skup wzrok na małym punkcie w centrum. Po chwili zobaczysz zaskakujący efekt. Twój mózg wyprojektuje nowe zjawisko, którego w istocie nie ma, a jednak przez chwilę jest. Powidok.

4. Profesor Richard Wiseman prezentuje. Geniusz badający złudzenia, manipulację i sugestię. Osobiście uwielbia wykonywać ćwiczenia z trickami. Niektóra z nich są niesłychanie proste, a jednak zaskakujące dla naszej percepcji. Ten lubię najbardziej. Ślepota na zmiany.

5. I kolejny geniusz. Daniel J. Simoms. Za ten eksperyment otrzymał psychologiczną nagroda Nobla. Policz bezpośrednie podania piłki pomiędzy graczami w białych koszulkach. Bądź precyzyjny. Skup uwagę na białych graczach. Masz niewiele czasu. Zlicz podania między białymi. Zapisz na kartce wynik. Puść film jeszcze raz i sprawdź co teraz widzisz. Widzenie tunelowe.


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

11 komentarzy

 1. Wszystkie te eksperymenty psychologiczne pokazują, że nasze zmysły postrzegania (tu: wzroku) są łatwe do oszukania. Jestem zdruzgotana wiedząc, że można “udowodnić”, że jeden z moich kotów jest szary, mimo, że faktycznie on jeden jest stuprocentowo czarny!
  Jednak to, że jest czarny to fakt, ale … może się mylę:) Kurczę, od dzisiaj inaczej na niego będę patrzeć :)

 2. Hej Maćku! Jak najbardziej prawdziwe jest to co twierdzisz w kontekście percepcji i mózgu – to jest tzw. efekt kontrastu. Ale moim zdaniem jednak jest tam trik polegający na tym, że cień nie jest prawdziwy a namalowany. Lampa boczna i czarny walec są tam postawione dla zmyłki. Druga lampa ponad szachownicą daje znacznie silniejsze światło dzięki czemu szachownica i namalowany cień oświetlone są prawie równomiernie. Rzeczywisty cień rzucany przez walec jest znikomy i dlatego nie zaburza efektu. Oba obserwowane pola nie są czarne / białe ale szare. Zauważ, że kartka przesuwana z pola ciemnego do jasnego nie ciemnieje pomimo tego, że wchodzi w obszar cienia :)
  W każdym razie iluzja bardzo dobra! :)
  Pozdrawiam łikendowo!
  marek

 3. Macieju, jak zbudować w sobie iluzję chęci do zmiany, jak zbudować w sobie iluzję konsekwencji, jak budować w sobie iluzję motywacji?

 4. A co to znaczy jak się tego goryla zauważyło? Na pierwszym filmie było jasne tło, to nie było trudno ale przestałym liczyć podania:) Na którymś z kolejnych filmów jest ciemne tło i gdybym nie wiedział o co chodzi to bym nie zauważyła :)

 5. marku :) to nie jest trick; to prawdziwe zjawisko, mózg musi odczytywać kontekst szachownicy, dopełnia figurę zgdonie z logiką kolorów na szachownicy, widzi co logiczne, a nie to co “prawdziwe”

 6. Dobrą chwilę zastanawiałem się na czym polega trik w filmie nr.1 Chyba w końcu odkryłem jak go wykonać :)

 7. Anno Mario;
  zeskanuj rysunek i prześlij mailem wraz ze swoim komentarzem, a z chęcią go umieszczę na blogu :)

 8. Iluzoryczność świata jest skutecznym narzędziem. Tacy pisarze. Tworzą rzeczywistość, którą zgadzamy się poznać biorąc do ręki egzemplarz wybranej książki. Weźmy takiego np. Marqueza podziwianego za obrazy, których nam dostarcza. Metafizyczne wiedźmy, splątane emocje i zawiedzione nadzieje, wyostrzone instynkty. Chwycę jeden, potrzebny mi cytat z “miłości w czasach zarazy”: “istoty ludzkie nie rodzą się raz na zawsze w dniu, w którym matki wydają je na świat, ale życie zmusza je do ponownego i wielokrotnego rodzenia siebie samych”. Widzę tu kontinuum peruwiańskiej, jak napisałeś Maćku, prawdy o pośpiechu i niezgadzaniu się na poganianie, popędzanie, brak oddechu, które można przypłacić i życiem. W końcu małe zatrzymania, progi i wyzwania od życia, czasem lżejsze, czasem odwrotnie sprawiają, że się rozwijamy, tworzymy siebie na nowo, realizujemy, budujemy, odradzamy i idziemy naprzód sami sobie dając energię czyli de facto życie.
  I jesteśmy sobie i tą Marquezową matką i ojcem i zwyczajnie sobą – tym ciągłym “ja” z Wczoraj, którego już nie ma i “ja” z Jutra, którego jeszcze nie ma.

 9. Narysowałam w sobotę drzewo, szkoda że nie można zdięcia tego rysunku tutaj wkleić, bo jest tam rzezc o iluzji…szczególnie gdy słuchasz co inni w rysunku widzą., ja i mój mąż – każdy zobazcył co innego.

 10. Świat jest taki jaki jest . Jeśli podlegamy iluzji, to widocznie jest to odpowiednia dla nas optyka w tym momencie naszego życia, w pewnym wymiarze i obszarze iluzja jest niezbędna – inaczej nasza psychika rozpadliby sie na tysiąc kawałków , a ciało pewnie umarłoby szybko w jakiś tragicznym wypadku…, nie uniknie sie całkowicie iluzji, złudzenia, oceny, interpretacji, gdyby tak miałoby być nie przybywalibyśmy tu przyobleczeni w zmysłowe ciało…Ale lubie sobie to uświadamiać, że może jest tak, a może inaczej, to daje dystans… Najważniejszy dystans to dystans do siebie, jeśli to jest, to jest też dystans do ludzi i życzliwa na nich otwartość!

 11. Co jest prawdą? Czym jest fakt? Z czego sklejam swoje życie? Co jest moi złudzeniem? Czego nie widzę? Co sobie wmawiam?

  Świat jest iluzją. Ja spróbowałem definiować moje myśli na nowo, żeby zawsze były pozytywne. Skoro i tak są iluzją to niech przynajmniej będą pozytywną :)

  Jak pokazywaliśmy filmik Richarda Wiesmana w GC to nie znalazła się ani jedna osoba, która by zauważyła triki ze zmianą. Sam za pierwszym razem nie dostrzegłem tego. Świetny pokaz :)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.