Neutrina

Bywamy zajęci codziennymi sprawami, idzie weekend, dla mnie już niemal tradycyjnie będzie pracowity, toczy się kurs akademii coachingowej. Media zajęte informacjami politycznymi, a w drugiej kolejności newsami katastroficznymi i kryminalnymi. Tradycyjnie. Tymczasem gdzieś na obrzeżach pojawiają się wiadomości niszowe, pozornie nic nie znaczące, ciche doniesienia ze świata nauki, a jednak tak niesłychane, brzemienne w skutki, że spać nie mogę! Otóż naukowcy z Instytutu Fizyki Nuklearnej w Lyonie oraz CERN (Europejskiej Agencji Badań Jądrowych) w Genewie potwierdzili, że neutrina mionowe poruszają się szybciej od światła! Szczegóły podaje dziennik “Le Figaro”. Według badaczy, cząstki elementarne, zwane neutrinami, przebyły odległość ponad 700 kilometrów. Podróżowały z laboratorium Europejskiej Agencji Badań Jądrowych w Genewie do laboratorium w Apeninach we Włoszech – z prędkością lekko przekraczającą prędkość światła. Zaskakujący efekt potwierdził się w ponad 16 tysiącach pomiarów, wykonanych w ciągu ponad dwóch lat. Niedawno wykonano kolejną serię badań. Co w tym nadzwyczajnego? Prędkość światła określa się w fizyce jako stałą. Jest wartością nieprzekraczalną. W szczególnej teorii względności Albert Einstein wykazał związek prędkości światła z czasem i przestrzenią. Według ścisłych obliczeń prędkość fotonu światła w próżni jest stała, nieprzekraczalna dla żadnego obiektu we Wszechświecie i wynosi dokładnie 299 792 458 m/s (popularnie używa się przybliżonej wartości tej prędkości 3·108 m/s). Niemal każdy o tym słyszał lub czytał przynajmniej raz w życiu. Cała współczesna fizyka jest oparta na tych założeniach -wydawały się niezmienne.

Neutrino jest obojętną elektrycznie cząstką elementarną. Jej istnienie po raz pierwszy zaproponował teoretycznie na początku lat 30. XX wieku Wolfgang Pauli. Neutrina są neutralnymi cząstkami, które praktycznie nie oddziałują z materią. Dopiero w latach 50. XX wieku, udało się potwierdzić, że neutrina istnieją, a następnie w latach 90., że jednak mają nieznaczną masę. Neutrina jest emitowana wraz z elektronem w czasie rozpadu tak zwanego beta neutronu, a jej istnienie potwierdza zasadę zachowania energii.

W tej chwili znamy trzy rodzaje neutrin (zwane zapachami) – elektronowe, mionowe i taonowe. Słońce i inne gwiazdy są naturalnymi źródłami neutrin. Cząstki te powstają także w wyniku oddziaływań promieniowania kosmicznego z atomami atmosfery ziemskiej. Neutrina powstają również  w akceleratorach cząstek elementarnych i reaktorach jądrowych. Właśnie neutrina, pochodzące z akceleratora w CERN, były badane w detektorze OPERA, w którym odkryto, że poruszają się szybciej od światła. http://www.rmf24.pl/nauka/news-zaskakujace-odkrycie-neutrina-szybsze-od-swiatla,nId,361140

I co z tego? Nie tylko wreszcie mamy dowód na to, o czym pisałem już wielokrotnie choćby w Przebudzaczu neuronów, że kiedy wydaje się nam, że już coś wiemy na pewno, to za chwilę zostanie to zakwestionowane; nie tylko dzieło największej ikony nauki współczesnej- Einsteina ląduje do kosza, w ślad za Newtonem i Ptolemeuszem. Oznacza to również skutki dla praktyki naukowej, a potem życia na planecie Ziemia, których nawet nie potrafimy sobie wyobrazić, jak Kopernik nie potrafił przewidzieć lotów na Księżyc, a Edison skutków sztucznego oświetlenia. Koncepcja naszego świata; nasze niezdarne hipotezy, bajania na temat rzeczywistości, przekonania wyssane z palca – być może jeszcze za naszego życia rozwieją się w pył wraz z religią, polityką, psychologią, filozofią i zostanie tylko fizyka, aż fizyka i być może nie wyjaśni wszystkiego, ale wszystko w co wierzyliśmy zmieni. Jak ślepe kocięta dopiero otwieramy oczy. Niesamowite uczucie, ekscytujące!


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Zobacz interpretację tego koanu na 81tajemnic.pl

Interpretacja

Zamów "81 Tajemnic" w przedsprzedaży, a dostaniesz GRATIS e-booka (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie preorder22-1024x768.jpg

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie KONKURS2-1024x734.jpg

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

10 komentarzy

 1. Przed paru tygodniami światową prasę obiegła informacja o tym, że w trakcie eksperymentu OPERA zmierzono prędkość neutrin i ta okazała się być większą od prędkości światła.
  Oczywiście zaraz zaczęto spekulować na temat konsekwencji tego pomiaru dla istniejących teorii fizycznych jednak pominięto najważniejsza z nich. Ten pomiar pokazuje nam namacalnie że fizyka jest tylko zbiorem mitów i nie ma nic wspolnego z rzeczywistością .
  Neutrina są jednym z nich, są jedną z tysiąca i jednej baśni z których składa się współczesna fizyka.
  Pełny artykul na ten temat znajdziecie na mojej stronie internetowej.
  http://www.cwirko.eu

 2. Drzwi, a za drzwiami kolejne drzwi do drzwi…

 3. Korzystanie z bilokacji między Warszawą a Sochaczewem byłoby szybsze . Kto wie, moze za sto lat to będzie powszechna umiejętność :D

 4. oczywiście, że nauka i rozwój to droga…a metafora z “koszem” i Prometeuszem, tak dla wzmocnienia efektu była :) wciąż przecież newtonowska termodynamika opisuje dość nieźle nasz polski pociąg z Warszawy do Sochaczewa i nawet ten w drugą stronę również, choć łączność maszynisty z dyspozytorem i mechanizmy nastawni zwrotnic oparte są o wynalazki, które przyniosła fizyka końca XX wieku

 5. Już wcześniej pojawiły się inne przykłady (empiryczne) w fizyce, które pokazały, że jakieś prawo fizyki nie jest do końca takie, jak pokazał to matematycznie jakiś uczony, a co uznano za prawdę absolutną. Jednak ludzkość (też uczeni) pozostała przy tym prawie, bo bardzo dobrze to funkcjonuje w naszej rzeczywistości (wymiarze).
  Nie jest też tak, że odkrycia poprzedników idą do kosza. Są one naturalnym kawałkiem drogi ludzkości na drodze do poznania. Drogi, która (na szczęście) nie ma końca…

 6. Tylko kiedy, być może za naszego (fizycznego) życia zostanie “tylko fizyka, czy aż fizyka”, to to już nie będzie ta sama fizyka, którą znamy dzisiaj… Metafizyka fizyki się zacznie wtedy, bo człowiek ma tak nastawiony umysł, że “aż fizyka” mu nie wystarczy, a nie chce mi się wierzyć, by to fizyka była ponad umysł ludzki. To umysł stwarza fizyczne koncepcje, nie na odwrót.

 7. Dla przypomnienia: ślepi mędrcy dotykali słonia i opisywali go. Dla kazdego z nich słoń był zupełnie inny. Opis zależał od części słoniowego ciiała, do którego dany mędrzec miał dostęp. A noga słonia zasadniczo różni się od jego ucha lub trąby:))

 8. Włosi przez jakis czas wstrzymywali się od ogłoszenia wyników tych badań. Ciekawe, ile jeszcze wyników podważających nasz przyjęty obraz świata czeka na oficjalne ogłoszenie?
  Opis naukowy świata co i rusz się zmienia. To, co jest wiodącą teorią po jakims czasie zostaje odrzucone. Ciekawe, jak będą opisywac świat ludzie za 100 lat? Co z tego, co teraz jest odkryciem i podstawą nowych teorii w przyszłości okaże sie bardzo nieudolną próbą poznania świata? Chyba ciągle jestesmy ślepymi mędrcami usiłującymi opisać słonia.

 9. Ekscytujące!

 10. człowiek naturę- przyrodę próbuje uwięzić w regułach, teorii w jakiś granicach logiki a Świat jest nieskończenie wielki o nieskończenie wielu możliwościach

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.