Przestań

sobie przeszkadzać

Po drugie: Przestań sobie przeszkadzać

przestań sobie przeszkadzać
przestań sobie przeszkadzać

Po drugie: Przestań sobie przeszkadzać! Najczęściej twoje własne przekonania i obawy hamują twój rozwój. Zanim zaczynasz działać pojawia się niezliczona ilość wątpliwości, zastrzeżeń oraz lęków. Większość z nich nigdy się nie wydarzy. Jednak zanim zaczniesz działać – przekonania te potrafią skutecznie zablokować największy entuzjazm. Usuń kłody, które sama (sam) rzucasz sobie pod nogi, a zaczniesz iść do przodu.

Przekonania

Krok drugi, po drugie: przestań sobie przeszkadzać. Czym sobie przeszkadzasz? Czym są te “kłody”? Najczęściej są to uwewnętrznione, uznane za własne – cudze przekonania, wartości, normy zakazy i nakazy. Oczywiście dzięki nim kształtuje się nasza osobowość. Dzięki nim wiemy jak działać i uczymy się – co jest dobre a co złe. Ale czy nasze środowiska zawsze mają rację? Czy pojęcie dobra i zła nie zmienia się z czasem? Czy uwzględnia wszystkie ludzkie potrzeby, możliwości, pragnienia? Oczywiście, że nie.

Niedawno palenie tytoniu było normą, choć okazało się nałogiem prowadzącym to bolesnej śmierci. Kiedyś kobiety nie miały praw wyborczych a noszenie spodni przez nie uznawane było za obrazę i skandal. Gry hazardowe, w tym zakłady bukmacherskie oraz gry losowe jak lotto, uchodziły za zjecie przestępcze i odbywały się nielegalnie. Niewolnictwo uznawane było za naturalne zjawisko, było akceptowane przez kościół. Rodowitym mieszkańcom Ameryki, Afryki i Australii odmawiano wszelkich praw ludzkich. Ziemię uznawano za płaską a złoto starano się uzyskać z ołowiu w wyniku działań magicznych.

Świat się zmienia – zmieniają się dawne prawdy

Świat się zmienia, prawdy tego świata uznawane kiedyś za absolutne również. Nawet pyszne cukry i zwierzęce białka oraz tłuszcze, uznawane kiedyś za podstawę żywienia, okazały się przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych jak: cukrzyca, miażdżyca, nowotwory, choroby serca i wiele innych.

Prawdy się zmieniają ale nasze przekonania, zwłaszcza te wpojone przez system wychowawczy i społeczny pozostają często niezmienione i w efekcie zatruwają nasze życie. Stają się nawykowym sposobem myślenia, naszymi przekonaniami. Dlatego – Po drugie: Przestań sobie przeszkadzać. Zmień sposób myślenia a potem nawyki, które utrudniają ci życie. Prowokują do samospełniających się wróżb. Samospełniające się, cykliczne sekwencje wynikają najczęściej z nieuświadamianych przekonań, które jak głos wewnętrznego krytyka nieustannie kierują naszymi decyzjami w sposób schematyczny.

Mosty

Przekonania i nawyki można jednak zmieniać, można zacząć od nowa kreować własne życie w zgodzie z własnymi potrzebami. Można budować mosty pomiędzy własnymi pragnieniami a oczekiwaniami społecznymi zamiast nieustannie poddawać się presji.

więcej dowiesz się na warsztacie – zapisy

o całym cyklu Dekalog

poprzedni warsztat Po pierwsze: To nie twoja wina

więcej o Instytucie Kognitywistyki

więcej o coachingu w podejściu Tao


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.