Rozróżnienie

rozmowa z mistrzem
rozmowa z mistrzem

– Mistrzu, jak nazwać człowieka, który zdradza? – spytał młody mnich.

– Zdradza? – zdziwił się mistrz.

– Zdradza innego człowieka albo swoje dawniejsze przyrzeczenia.

– Teraz wszyscy porzucają dawne przyrzeczenia, łapią się nowych okazji, gdy choćby przez chwilę wydają im się korzystniejsze – stwierdził mistrz i po chwili dodał. – Ludzie chcą szybko osiągać korzyści jak najmniejszym wysiłkiem.

– To nie dobrze mistrzu. Nie ma stałości, nie ma wierności. Rzeczy stają się bezużyteczne a ludzie nauczyli się innych traktować jak bezużyteczne rzeczy. Dopóki są do czegoś przydatni dopóty utrzymuje się z nimi kontakt. Ludzi wyciska się teraz jak cytryny – dodał mnich.

– Owszem, kiedyś ludzie byli bardziej stali w swoich uczuciach i trzymali się wyznawanych wartości, mój uczniu, jednak i tak skorzy byli do konfliktów i zdrad. Kłopot z nami, rasą ludzką, tkwi nie tyle w braku lojalności lub przesadnej wierności lecz w nieumiejętności oddzielania rzeczy ważnych od błahych.

– Co to znaczy mistrzu?

– To znaczy, że niektóre sprawy i niektórzy ludzie nie są warci zachodu a inni tak, choć wydają się z pozoru mało ważni.

Pytania graniczne

Jakie przyjąć kryteria ważności ludzi i spraw?

Jak oddzielić sprawy błahe od ważnych?

Skąd wiedzieć, które sprawy są nieistotne a które znaczące?


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

5 komentarzy

 1. Mądre to z drogą i miejscem na ważne więzi, Aniu.
  Jak popatrzę jaką i których mam potrzebę pielęgnowania, to na pewno tych z tak samo mocną z drugiej strony.
  Lubię ludzi. Mam przyjaciół od lat i bliskich znajomych. Czuję się relacyjnym zwierzakiem.

  Bajki, jakie by nie były są lepsze niż komputer, który zabija wyobraźnię.
  Choć piękne i romantyczne wkręcają kobietom mity do głów skutecznie na całe życie, nie pozwalając im cieszyć się ;) z bycia w parze jak ludzki człowiek z ludzkim człowiekiem i smakować życie.
  Hiszpańskie bajki mnie zaskoczyły tym, że są o życiu. Właściwie przez przypadek je odkryłam niedawno. Ja pamiętam głównie te mękolone w szkole: straszne braci Grimm albo smutne do cna, choć przejmujące Andersena.

 2. Dzoann…nikt nie uprzedzal ,ze bajki trzeba brac z przymruzeniem oka;)))))

  moze te piekne bardziej wyrazaja ludzkie marzenia niz prawde o zyciu?

  bajkom dzis sie wiele zarzuca..a to ze sa zbyt okrutne w pierwotnej wersji/ mialy przestrzegac/ albo sa zbyt wygladzone /i niczego nie ucza / .

  dzisiejsze dzieci wychowuja sie juz na innej dzieciecej lekturze…albo w ogole bez niej.
  czas pokaze ,czy beda mialy zdrowsze oczekiwania w zyciu….a moze wrecz odwrotnie zniknie czar i marzenia?

 3. a ja mysle jeszce inaczej.
  ludzie i zwiazki ,ktore tworza sa wazni.wazne sa tez emocje,bo nimi buduje sie wiez miedzy ludzmi…w momencie spotkania nie wiadomo nigdy ,jak wazna stanie sie dana osoba w zyciu…ale tez nie wiadomo ,jak dlugo to trwac bedzie.

  ludzkie drogi czasem sie rozchodza ,ale dzieki czasowemu zblizeniu czasem wiele uczymy sie ,zyskujemy, zmieniamy,rozwijamy sie.wiec warto byc ortwartym i nieprzywiazanym, kiedy przychodzi pora na rozstanie.

  i czasem rozstanie nie ma nic wspolnego ze zdrada, tylko z wygasaniem wspolnych celow,planow,zadan…

  Osoby dla mnie wazne rok czy piec lat temu dzis juz tylko pozdrawiaja mniez okazji swiat ,a niektore juz nawet tego nie robia.

  Pojemnosc mojej emocjaonalnej uwagi tez jest ogranicziona ,by pielegnowac wszystkie znajomosci…czas plynie ,jedne robia miejsce innym.
  pozostaje zyczliwosci i wspomnienia.

  niektorzy odeszli na zawsze.

  sa tez takie ,ktore byly dla mnie lekcja ,ostrzezeniem.Ktorych nie zaluje ,ale nie chce do nich wracac….

  i sa takie ,ktore trwaja latami z powodu waznosci ,albo bliskosci,albo wielu innych czynnikow….ktore utrwalaja wiez ,choc nie nazwalabym jej najwazniejsza w zyciu…

  kazdy etap rozwoju wymaga “zdrady “poprzedniego pogladu ,jego zmiany lub weryfikacji.
  postep wymaga porzucenia starego stanowiska,miejsca, zadan.

  czy jestem nielojalna?
  czemu jestem lojalna na mojej drodze?
  dla mnie sa to wartosci.
  zachowuje wiernosc w obliczu pozornych zmian- okolicznosci ,miejsc,ludzi….
  nie zmienia sie to co robie i w jakim celu to robie.
  choc mozna by mi zarzucic nielojalnosc.

 4. To, którzy ludzie stają się dla nas ważni najlepiej weryfikuje samo życie. Jestem zdania, że warto ludziom dawać szansę. Lepiej mieć ważne więzi i je pielęgnować, niż ich nie mieć i poddawać straszeniu z mediów i własnym lękom to na pewno.
  Uważność pomaga oddzielać sprawy ważne od błahych – uważność z poczuciem zdystansowania, jakimś żartem za pazuchą. Dla mnie to taki stan ducha wypełniony obserwacją bez niepotrzebnego szarpania lub dryfowania wysoko emocją. Emocje są ważne, ale czasami wysyłają na manowce jak w przyjaźni czy miłości. Znam całe mnóstwo historii, w których te najważniejsze dla siebie osoby na początku wcale się sobie nie podobały, a nawet przeciwnie. Takie przemianowanie ważności wiele uczy nas o nas.
  Czasami mam smutne wrażenie, że bajki zrobiły nam na życie sporo krzywdy. Juz się tłumaczę czemu. Jako dzieci uczymy się, że czarny charakter jest tylko czarny a biały biały. Zły walczy z dobrym i przegrywa. Kopciuszek zostaje wynagrodzony księciem i życiem w pałacu, księżniczkę budzi pocałunek idealnego księcia, kapturek ożywa i wydostaje się z brzucha złego wilka. Wszystkie bohaterki na ogół mają życie typu “i żyli długo i szczęśliwie”. A rzeczywistość skwierczy. Ludzie są różni, różnokolorowi, mają różne życia, a szablony z bajek ze sprawiedliwością, która często wkracza w odpowiednim momencie nie wpasowują się w zmagania z okrucieństwem rówieśników i hartowaniem życiem.
  Nie chcę powiedzieć, że bajki nie są potrzebne. Są, zwłaszcza te mądre z nieoczywistymi zakończeniami.

 5. powiedzenie kilku przyjemnych słów ekspedientce w sklepie, może być równie błahe i ważne jak np – wybór swojej kariery zawodowej:>, kwestia uczucia – co chcesz zrobić danego dnia:> i w jaki błahy/ważny sposób będzie to kolejny wyjątkowy dzień w twoim życiu:>

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.