RTZ [Racjonalna Terapia Zachowania] raz jeszcze

Maxi C.Maultsby jr, Mariusz Wirga i Carl Simonton

Powtarzam swoją rekomendację dla RTZ, gdyż niebawem będzie jeszcze kilka okazji do odbycia szkolenia w kilku terminach w Warszawie i Krakowie z RTZ I, które to uprawnia do wzięcia udziału w RTZ II. Zważywszy, że od kilku lat nie było organizowanego stopnia drugiego tego szkolenia, warto w jednym sezonie skorzystać z całości. Kto interesuje się psychologią, socjologią, rozwojem osobistym, własnym zdrowiem, a przede wszystkim zawodowo zajmuje terapią lub coachingiem skorzysta bardzo wiele, zwłaszcza, jeśli bliskie jest mu podejście holistyczne, w którym umysł i ciało traktujemy jako połączone, współzależne systemy.

Oficjalna informacja:

Norman Benett Group oraz Simontonowski Instytut Zdrowia zapraszają serdecznie na wyjątkowe, trzydniowe, zaawansowane szkolenie z Racjonalnej Terapii Zachowania stopnia II „Od chaosu do samoorganizacji”

Warsztat, który poprowadzą doktorzy Aleksandra i Mariusz Wirgowie wraz ze specjalistami z Simontonowskiego Instytutu Zdrowia z Polski i USA, odbędzie się w dniach od 4 do 6 sierpnia 2011 sierpnia w Warszawie w Akademii Pedagogiki Specjalnej przy ul. Szczęśliwickiej 40. Po kilku latach przerwy to jedyna szansa, aby w tym roku wziąć udział w tym unikalnym szkoleniu.

Mariusz Wirga jest dyrektorem medycznym onkologii psychospołeczniej w Instytucie Onkologii Long Beach Memorial Medical Center w Kalifornii, byłym dyrektorem medycznym Ośrodka Onkologicznego Simontona w Malibu w Kalifornii oraz współautorem książek „ABC Twoich emocji”, „Zwyciężyć chorobę”.

Wraz z żoną Aleksandrą, są wieloletnimi współpracownikami O. Carla Simontona, onkologa radioterapeuty, pioniera psychoonkologii oraz Maxie C. Maultsby’ego, znanego też w Polsce, światowej sławy psychiatry i twórcy Racjonalnej Terapii Zachowania. Oboje też szkolili się u Petera Fennera, nauczyciela duchowego, byłego mnicha tybetańskiego, który dokonał syntezy niedwoistych filozofii Wschodu (Mahamudra, Madhyamika, Dzogczen i Adwaita) i sprowadził je do wspólnej istoty, wolnej jednak od treści religijnych czy kulturowych. Dzięki temu stworzył system Terapii Niedwoistej (Nondual Therapy) oraz praktycznego zastosowania terapeutycznego Nieuwarunkowanej Świadomości.

 

Warunkiem uczestnictwa w warsztacie jest uzyskanie certyfikatu pierwszego stopnia honorowanego przez Simontonowski Instytut Zdrowia w Polsce.

Jeżeli ktoś nie ma skończonego kursu I-go stopnia jest jeszcze szansa na udział w warsztatach prowadzonych przez Aurelię Dembińską, organizowanych przez Norman Benett Group w dniach:

–  1-2 lipca 2011 w Warszawie.

– 9-10.07.2011 w Krakowie.

Są jeszcze wolne miejsca. Zapisów na warsztaty można dokonać przez stronę: http://www.normanbenett.pl/kalendarium.php.

Dodatkowo istnieje również możliwość skorzystania z warsztatów RTZ stopnia I w Krakowie w dniach: 1-3 lipca – warsztaty poprowadzą Maciej Skibiński i Ewa Wojtyna. Więcej informacji na stronach www.simonton.pl i www.unicorn.pl.

 

 

Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ) to ponadczasowy, holistyczny, poznawczo -behawioralny program samopomocy, stosowany w psychoterapii, interwencji kryzysowej, medycynie psychosomatycznej a także w profilaktyce i pracy z osobami zdrowymi, np. w coachingu i sporcie. Jest to skuteczny i wszechstronny program, który zajmuje się bezpośrednio wszystkimi grupami ludzkiego zachowania: poznawczą, emocjonalną i fizyczną, a także wyposaża uczestników w umiejętność redukowania stresu i bycia swoim osobistym psychoterapeutą. Podstawowe założenie w Racjonalnej Terapii Zachowania brzmi następująco: “To nie fakty wywołują nasze emocje, ale nasze przekonania o tych faktach”. Twórcą tej terapii jest Maxie C. Maultsby jr., amerykański lekarz psychiatra, który prowadził studia nad naukowymi podejściami do rozumienia ludzi i nad pomaganiem ludziom w niesieniu emocjonalnej pomocy samym sobie.

 

Zaawansowane szkolenie RTZ II „Od chaosu do samo-organizacji” wprowadza uczestników do praktycznego połączenia Teorii Chaosu i Dynamiki Nieliniowej z Teorią Uczenia i terapią poznawczo-behawioralną RTZ do zastosowania w najczęstszych zaburzeniach psychicznych.

Uczestnicy nabędą praktycznego doświadczenia w stosowaniu zaawansowanych technik poznawczo-behawioralnych jak na przykład poddawaniu behawioralnej analizie fraktali ludzkiego zachowania, by w chaosie kryzysu odnaleźć schematy przewijające się w życiu tej osoby i by pomóc jej w stworzeniu warunków do samo-organizacji na zdrowszym poziomie.

 

W programie między innymi praktyczne podejście do terapii:

•  zaburzeń nastroju: depresji, dystymii, dwubiegunowości,

•  zaburzeń lękowych: obsesyjno-kompulsywnego, lęku uogólnionego, panicznego, zespołu stresu pourazowego,

•  zaburzeń jedzenia: anoreksji i bulimii

•  objawów psychotycznych: omamów i urojeń

•  zaburzeń osobowości (ze szczególnym uwzględnieniem osobowości granicznej i antyspołecznej)

•  zaburzeń psychosomatycznych

Dodatkowo przedstawione będą między innymi:

•  Trening umiejętności wg. M. Linehan (uważność, tolerancja dystresu, skuteczność interpersonalna, regulacja emocji),

•  Proces zmiany i motywacja

•  Praca z ciężko chorymi i umierającymi

•  Praca z różnymi grupami: dziećmi, młodzieżą, rodzinami.

 

Przedstawione też będzie skuteczne rozwiązywanie bólu egzystencjalnego poprzez nowatorskie odnoszenie się do zagadnień osobistej filozofii czy duchowości. Doktor Mariusz Wirga wplecie
w nurt warsztatów unikalne podejście niedwoiste (niedualistyczne – Nondual) i praktyczne zastosowanie Nieuwarunkowanej Świadomości w terapii – zaprezentowane W TAKIEJ FORMIE- PO RAZ PIERWSZY W POLSCE.

Aleksandra i Mariusz Wirgowie z USA współprowadzić będą te zajęcia wraz ze swoimi długoletnimi współpracownikami z Simontonowskiego Instytutu Zdrowia z Polski: Aurelią Dembińską, Ewą Wojtyną i Maciejem Skibińskim, którzy są certyfikowanymi terapeutami, superwizorami oraz trenerami RTZ i terapii simontonowskiej.

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia zmian programowych.

Warsztatom patronuje Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej oraz EMCC Poland- Europejskie Stowarzyszenie Mentorów i Coachów

Cena za udział w 3 dniach szkolenia wynosi 1870 pln brutto.

UWAGA!!!

Dla osób, które dokonają płatności do końca czerwca, gwarantujemy cenę 1500 pln brutto.

LICZBA MIEJSC JEST OGRANICZONA Z UWAGI NA WARSZTATOWY CHARAKTER SZKOLENIA

Zarezerwuj sobie czas i miejsce już dziś!

W celu wstępnej rezerwacji miejsc proszę wysyłać zgłoszenie na adres: anita.michalska@normanbenett.pl lub poprzez stronę: http://www.normanbenett.pl/kalendarium.php

Pełny harmonogram i program szkolenia RTZ I i RTZ II oraz curriculum vitae wszystkich trenerów prowadzących mogą zostać wysłane dla osób zainteresowanych bezpośrednio na adres mailowy.

 

***

 

Milarepa - mistrz buddyzmu Diamentowej Drogi

Ktoś na FB napisał, że nie sposób w trzy dni nauczyć inne osoby podejścia niedualnego, zwłaszcza korzystając z wiedzy byłego mnicha [Peter Fanner], bo to jakby o “apostole chrześcijańskim  powiedzieć były uczeń Chrystusa”. No cóż…Wielu byłych zakonników [ związanych z jakąś koncepcją religijną lub filozoficzną] było wielkim reformatorami i twórcami nowych nurtów, więc taki argument jest sofizmatem. Na przykład ortodoksyjny Żyd Szaweł – później Paweł z Tarsu porzucił swoją koncepcję,  Marcin Luter, dawny mnich augustiański – także, podobnie  Nagardżuna, wielki reformator buddyzmu,  Milarepa, lama Ole i setki innych, oraz sam książę Siddarha Gautama,  – wszyscy oni porzucali dawne koncepcje tworząc nowe. Również wyznawcy Jezusa z Nazaretu tworzyli i tworzą nowe odłamy, prądy a nawet osobne systemy [patrz prawosławie, mormoni, baptyści, zielono-świątkowscy i setki innych, zwanych również przez katolików heretykami]. Chodzi o nietrafne argumenty. Nie zajmujemy się przecież w podejściu niedualnym, lub w czasie szkolenia z RTZ  – religią, lecz rozwojem osobistym, korzystając z szerokiej perspektywy poznawczej. Czytam książkę Fannera.  Żeby dokonać syntezy jakiejś wiedzy filozoficznej  z różnych prądów – nie zawsze potrzeba wielu lat studiów [choć życzę wszystkim szczęścia i powodzenia w poszukiwaniach na kolejne dekady] ale jak w przypadku choćby Carla Gustava Junga, Ericha Fromma,  Arnolda Mindella, Kena Wilbera i Petera Fannera – można skorzystać z  szerokiej wiedzy psychologicznej i filozoficznej i kilku lat, a nawet miesięcy zgłębiania danej dziedziny, by dokonać syntezy – zwłaszcza co do metody, a nie co do treści religijnych, rytuału, tradycji – to domena duchownych, a nie naukowców.

 

lama Ole Nydahl
lama Ole Nydahl

Żeby poznać smak kukurydzy nie trzeba zjeść ton kukurydzy, ani jej uprawiać, ani jeść jej od urodzenia. Tak jak idei protestanckiego podejścia do przedsiębiorczości nie trzeba uczyć przez 15 lat,  wystarczy przez 1 godzinę. Wirga nie zamierza w trzy dni prezentować bogatej tradycji duchowej Tybetu i Indii Zachodnich, jedynie na płaszczyźnie pewnego, użytecznego modelu stworzonego przez Fannera zamierza przedstawić możliwości, inspiracje, zbieżności z filozofią wschodu….i oczywiście można z tego skorzystać lub nie.

 

 


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

2 komentarzy

  1. polecam bylem na RTZ w obcej krainie ale sam system super, a co najwazniejsze dziala i to w zyciu codziennym, takze w przypadku ograniczonych umiejetnosci psychologicznych inzyniera i przy ograniczeniach jezykowych

  2. i można z tego sobie wziąć cokolwiek się zechce :) ja byłam dwa razy na RTZ I i po prostu nie mogę się doczekać tego co się będzie działo na RTZ II :) a to już niedługo… :)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.