Skala Kardaszewa

Więc bozon Higgsa istnieje! To cząsteczka, jeśli jest cząsteczką, dzięki której wszystko co ma masę, posiada masę. Cóż to oznacza? Profesor Richard Feynman, jeden z twórców mechaniki kwantowej powiedział kiedyś, że jesteśmy zbyt wielcy by pojąć świat kwantowy. Powiedział również, że kiedy patrzy na swój fortepian widzi pustkę. Gdyż przecież w mikroświecie, z którego jesteśmy zbudowani, wszystko jest pustką. Gdyby zwiększyć proporcje mikroświata do naszych rozmiarów jądro atomowe wodoru byłoby wielkości piłeczki golfowej, a najbliższy mu elektron orbitowałby po orbicie stadionu narodowego. Bozon Higgsa skleja tę pustkę w pustce w przedziwny sposób, spowalnia struktury kwantowe, a dzięki temu nadaje im masę. Dzięki temu SĄ w wyobrażonym świecie, choć nadal SĄ PUSTKĄ! Mechanika kwantowa przekracza nasze najśmielsze fantazje. Sprowadza się do interpretacji, dzięki której możemy powiedzieć, że wszystko co jest, jest informacją.

Przewodniczący PAN profesor Michał Kleiber powiedział, że nie umiemy przewidzieć w jaki sposób to odkrycie, będące przecież do niedawna tylko teorią, może być wykorzystane w praktyce. Podobnie było jednak z odkryciami Newtona, Faradaya czy Pasteura, a wcześniej Kopernika, Bruna czy Keplera. Profesor Higgs płakał ze wzruszenia obserwując wyniki eksperymentu. Na naszych oczach wszystko co wiedzieliśmy o świecie zmienia się i pewnie za parę lat dzieci ucząc się o dzisiejszym dniu będą tak samo znudzone, jak wkuwaniem twierdzeń Pitagorasa. Jednak będą lewitowały na orbicie Marsa :)

Warta wspomnieć w tym miejscu o tak zwanej skali Kardaszewa. Nikołąj Kardaszew, astronom Rosyjski w połowie XX wieku, jako pierwszy, ustalił hipotetyczną skalę szacującą zaawansowanie technologiczne cywilizacji. Cywilizacja typu zero to Ziemianie tworzący systemy polityczne, religię, kulturę i gospodarkę opartą na eksplorowaniu planety i innych gatunków, w tym również własnego. Tworzy różne formy niewolnictwa lub ukrytego niewolnictwa. Oparta jest na dominacji i hegemonii jednych wobec drugich. Cywilizacja typu III na przykład to cywilizacja zdolna do wykorzystania całej energii dostępnej w swojej galaktyce. Włada galaktyką, czerpie  energię z milionów gwiazd. Jest ekologiczna i w pełni szanuje wszelkie przejawy życia. Typ VI – to cywilizacja zdolna do wykorzystania energii z wielu wszechświatów. Cywilizacja taka może zmieniać prawa fizyczne wszechświatów równoległych, a także przemieszczać się między nimi. Wiemy, że nasz wszechświat kiedyś się skończy, zapadnie się w siebie. Jesteśmy w stanie ten czas dość precyzyjnie obliczyć. Cywilizacja typu VI może uciec ze znanego Wszechświata do innego. Zdaniem profesora Michio Kaku jeszcze nie przestaliśmy być cywilizacją typu zero. Może dziś wykonaliśmy pierwszy krok do typu jeden. Wtedy rodzi się szacunek do własnej planety i innych gatunków, energie odnawialne i samoświadomość roli własnej cywilizacji.


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

5 komentarzy

 1. Jestem za duży żeby to ogarnąć. Oglądam od paru miesięcy dzień w dzień “zagadki wszechświata z Morganem Freemanem”. Rewelacyjne!

 2. zośka…
  z mojej strony wygląda to tak : ignorancja i brak szerszego spojrzenia- to zmora ludzkości. brakuje w tym wszystkim “ducha”. ale tylko wg mnie i na bazie moich własnych obserwacji i doświadczeń.

  Einstein ładnie to ujął :
  “Każdy, kto poważnie zajmuje się nauką, dochodzi do wniosku, że w prawach natury wyraża się istota duchowa, znacznie przekraczająca człowieka, przed którą my, z naszymi skromnymi możliwościami, możemy jedynie skłonić się w pokorze. A zatem uprawianie nauki wiąże się z przeżyciami religijnymi szczególnego rodzaju, które jednak są czymś zasadniczo odmiennym od religijności naukowych laików”

  to tak w ogromnym skrócie.

  A propos nauki, cywilizacji polecam film “Kontakt”.

 3. Sapphire,
  a może dzieci ludzkie są gotowe na kontakt, tylko mało wiedzą. Myślę, że kluczowa jest tu niewiedza.

 4. Bozon bozonem , a wczoraj moja gaździna odkryła, że może być pilotem wycieczek i oprowadzać ludzi po Rzymie :) trochę przy mojej pomocy ;) Panie Macieju dzięki za videobloga, ponieważ zapomniałam jednego punktu z “misja misji”:) Pozdrawiam Wszystkich z Tatr:)

 5. Wielki Zderzacz Hadronów – nie wiem dlaczego ale uwielbiam tę nazwę.
  Wczorajsza wiadomość uradowała mnie – odczułam satysfakcję że przez moment był to news dnia na portalach internetowych. A potem wiadomość o odrzuceniu ustawy ACTA. Jest dobrze!

  A propos cywilizacji przypomniał mi się cytat z filmu K-PAX :

  Dr. Mark Powell : Prot, why did you want to come to our planet?
  Prot : Well, I’ve been here many times before. But what brought me here first? I don’t know. Pure curiosity, I guess. I’d never been to a Class BA-3 planet before.
  Dr. Mark Powell : Class BA-3?
  Prot : Early stage of evolution. Future uncertain.

  Tyle możliwości, tyle do odkrycia – a jednak czy ludzkość jest na to gotowa się zastanawiam. Czasem mam wrażenie że jesteśmy jak dzieci które bawią się kontaktem bo nie zdają sobie sprawy jaka moc w nim tkwi. Nie są gotowi na “kontakt”…

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.