Ślepota, głuchota, głupota..

...

Nie wyciągamy lekcji z historii. Pisałem już o tym nie raz. Tak zwana Europa zachodnia i jej politycy nie robią tego wręcz nawykowo. Ich znajomość historii ogranicza się do znajomości poprzedniej kampanii wyborczej. Oto krótkie streszczenie wydarzeń sprzed 80 lat. Być może znajdziecie tu niebezpieczne analogie.

Po podpaleniu Reichstagu, rozwiązał parlament i rozprawił się z opozycją. Od 1933 kanclerz Rzeszy, 1 sierpnia 1934 połączył stanowisko prezydenta i kanclerza. W 1935 na terenie Rzeszy zaczęła obowiązywać ustawa o ochronie niemieckiej krwi i czci będąca wykładnią nazizmu i Antysemityzmu w praktyce. Tak zwane ustawy norymberskie dały formalne podłoże eksterminacji narodu Żydowskiego i represjonowania innych narodów jak narody słowiańskie. W 1936 dokonał remilitaryzacji Nadrenii, czego zakazywał traktat Wersalski po przegranej przez Niemcy I wojnie światowej. W tym samym roku odbyła się huczna Olimpiada w Berlinie nowej stolicy imperium. 1937 roku w ramach polityki ujednolicenia społecznego i kulturowego zakazał przyjmowania Nagrody Nobla przez Niemców. Człowiek roku według tygodnika Time w 1938 roku. W tym samym roku w marcu dokonał aneksji Austrii, a w październiku zajął Sudety, w roku następnym w marcu – dokonał aneksji Czechosłowacji, w tak zwanej obronie żywotnych interesów ludności Niemieckiej. W tym samym roku, w wyniku tak zwanej nocy kryształowej, rozbito i zniszczono sklepy i majątki żydowskie a także uwięziono ponad 20 tysięcy Żydów w obozach koncentracyjnych, co stało się początkiem zinstytucjonalizowanej eksterminacji narodu. 22 marca 1939 zmusił Litwę do przekazania Niemcom Kłajpedy oraz zajął Albanię. W sierpniu tego roku podpisał pakt o nieagresji z ZSRR zwany paktem Ribbentrop-Mołotow na mocy, którego oba kraje podzieliły między siebie terytorium Polski – w dniach 1 września i 17 września 1939. Pakt ten został wypowiedziany w dniu 22 czerwca 1941 atakiem Niemiec na ZSRR. W wyniku działań wojennych w ciągu 6 lat zginęło od 50 do 78 milinów ludzi w tym ponad 6 milionów Żydów, czyli ponad 85% populacji tego narodu zamieszkującej Europę środkową. Ludność cywilną mordowano nie tylko w obozach zagłady lecz także w miejscach takich jak Babi Jar pod Kijowem, gdzie w ciągu kilku miesięcy 1941 roku rozstrzelano w karabinów maszynowych ponad 100 tysięcy Żydów.

Politycy europejscy oczywiście śledzili rozwój wypadków, co nie przeszkadzało im widzieć w Adolfie Hitlerze, bo o nim była mowa wyżej, człowieka honoru, rozsądnego polityka, pragmatycznego męża stanu, uczciwego partnera rozmów. Cały świat radośnie bawił się na olimpiadzie 1936 roku wmawiając sobie, że to dowód pokojowego nastawienia nazistowskich Niemiec wobec Europy i świata.


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

7 komentarzy

 1. Adam Michniki w dzisiejszej GW:

  “(…) Szef MSZ Radosław Sikorski zauważył, że “Rosja nigdy nie najechała na Polskę, tylko zawsze ‘przychodziła z pomocą’ mniejszościom narodowym i religijnym”.

  Tak właśnie było w epoce carycy Katarzyny, gdy brała ona pod swą protekcję mniejszości religijne w Rzeczypospolitej, a w istocie by realizować podział i rozbiory; tak było w 1920 roku i w 1939 roku, gdy Rosja brała w obronę lud pracujący miast i wsi oraz mniejszości narodowe przed imperialistycznym i faszystowskim reżimem w Polsce. W 1940 roku Kreml pospieszył z “bratnią pomocą” na Litwę, Łotwę i do Estonii w takim samym celu, a po wojnie – do Budapesztu w 1956 roku, do Pragi w 1968. Potem udzielono jeszcze “bratniej pomocy” ludowi Afganistanu… (…)

 2. To przeraża.Analogia jest porażająco prawdziwa…to wszystko może się zdarzyć.To nie jest science fiction.

 3. Cierpienie, które powraca, ilekroć z wydarzenia nie została wyciągnięta nauka.
  Nie wiem ile jeszcze czasu potrzeba, aby “rządzący” uświadomili sobie, że do piastowania wysokich stanowisk państwowych nie trzeba polityków, ale przede wszystkim ludzi.

  Osobowość przykrywająca Istotę niczym błoto. Osobowość, która ciągle chce przeć naprzód, aby przykryć braki i swą skończoność iluzją o bezpieczeństwie. Choć łatwo to pisać będąc w Polsce niźli na Ukrainie, Tao nadal pozostaje ponadczasowe.

 4. Na szaleństwo tego świata mam tylko jedną odpowiedź – izolacja.

 5. A mnie kusi, żeby być jak ta małpka – nic nie widzieć, nic nie słyszeć i nic nie mówić.
  Słowem odizolować się szczelnie od groźnych pomruków. I uporczywie kierować obiektyw kamery na sprawy piękne i dobre. Wbrew wszystkiemu.

 6. Trudno nie dopatrywać się podobieństw. Piękne usypianie czujności w Soczi, zwłaszcza Wielkim Finałem baletem Bolszoj magicznie malującym jedność wszystkich narodów. Czy ktoś w sportowych mediach zauważył, że Ukraina nie mogła wystawić swoich sportowców? Czy ktoś w mediach zauważył, że w czasie kiedy Siergiej Aksjonow błaga Rosjan o ratunek, wielkie nazwiska uspokajają: “Rosjanom nie opłaca się wojna” a młodziutcy żołnierze rosyjscy kornie, służebnie i służalczo wykonują rozkazy Putina.

  Proszę państwa pozycja Rosji od wieków umacnia się tylko dzięki wojnie. Gdzie byliby technologicznie, dziś, gdyby nie II wojna światowa? Na czym opiera się ich potęga?
  Na papierosach piszą “palenie zabija”, a na karabinach zapomnieli tego dopisać?
  Jakie szanse militarne miała Czeczenia czy Gruzja (2008 rok nie brzmi do końca jak średniowiecze)?
  Oligarchowie – to politycy, którzy mają swoją wersję wygodnej prawdy, nie mogą sobie pozwolić na przegraną a świat służy zaspokajaniu potrzeb ich własnego, wąskiego grona mieszkającego w enklawach złotych kranów, kawioru i podziemnych strzelnic.

  Na szczęście nie ma jednej Rosji. I na szczęście opływanie w bogactwo oraz stosowanie terroru to rodzaj złudzenia, fikcji i czarnej magii nie dającej nikomu nieśmiertelności.

 7. Czyli rządzą nami paranoicy i idioci…… skoro historia się powtarza…..

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.