Tao pieniędzy 1.

Czas na kilka słów o pieniądzach. W mojej mapie świata, w ślad za mistrzami tao,  pieniądze to energia. Jedna z moich nauczycielek, mistrzyni coachingu powiedziała kiedyś, że nauczyła się nowego stosunku do pieniędzy od swego coachingowego klienta.

— Żegnajcie bracia i siostry — powiedział do banknotów, które jej wręczał. — Rozsławiajcie moje dobre imię.  Niech się wam dobrze wiedzie. — A kiedy otrzymał resztę, powiedział: — Witajcie bracia i siostry, miło was widzieć. Przyprowadźcie innych swoich krewnych. Zrobię z nimi dobry interes!

Choć słowa tego mężczyzny brzmią trochę naiwnie, jest w nich zawarty głębszy sens. Moja nauczycielka, oraz ja idąc w jej ślady, odkryliśmy znaczenie przepływu i radości w związku z  pieniądzmi.  Pozwól im płynąć! Zadbaj o ruch i wymianę własnych zasobów.

Leonardo da Vinci zapisał  w swoim notatniku: Człowiek zasługuje na pochwałę lub naganę tylko za takie czyny, których podjęcie lub odrzucenie leży w jego mocy.

 • Kiedy zastanawiamy się nad ludzkim rozwojem, samoświadomością, coachingiem, powodzeniem, szczęściem, bogactwem – warto uwzględnić  trzy zasady dotyczące zmiany. Zawarte są w pytaniach, które prowadzą do osobistego sukcesu, a także do bogactwa: Czy zmiana, którą planujesz jest w zakresie twojego wpływu, czy bierzesz za nią odpowiedzialność, czy zachowujesz  zasadę ekologii i wreszcie czy jest użyteczna dla ciebie?
 1. Czy zmiana jest w zakresie wpływu? Innymi słowy mówiąc: czy i w jakim stopniu możesz kontrolować swoje działania? Wiele osób  ustawia cele po za swoim wpływem. Gdyby mieli lepsze warunki, innych szefów, lepsze żony lub mężów, inny kraj, tańsze produkty, mądrzejszy rząd, sympatyczniejszych sąsiadów, lepsze dzieciństwo itd. to wtedy pokazaliby światu na co ich stać. Tymczasem w firmie, w twoim mieście, obok ciebie jedni odnoszą sukces, a inni narzekają, męczą się i przegrywają własne marzenia. Z pięciu sklepów na twoim osiedlu tylko jeden notuje wyraźne zyski? Jest najdroższy? A być może najlepszy? Może najskuteczniejszy? Sprzedaje świeże warzywa, dobrej jakości pieczywo, zatrudnia szczególny, życzliwy ludziom personel? Gdy przyjrzysz się uważnie na półkach wszystkich pięciu sklepów zobaczysz podobne produkty, często tych samych marek, w niemal identycznych cenach. Jeden sklep odnosi sukces, inny przegrywa. Dzięki szczegółom, które w efekcie dają generalną różnicę.
 2. Zakres wpływu ma bezpośredni związek z zasadą odpowiedzialności? Czy bierzesz odpowiedzialność za swoje sprawy? Czy rzeczywiście działasz i współdziałasz na rzecz własnych celów, czy jasno precyzujesz jaki ma być efekt twoich działań lub powstrzymania się od działań? Co się stanie, gdy uzyskasz efekt? Czy wiesz jaki chcesz uzyskać rezultat? Co się stanie kiedy nie podejmiesz działania? Co ci sprzyja, a co przeszkadza?
 3. Ekologia to inaczej – nie czyń drugiemu co tobie nie jest miłe. Działaj zgodnie z prawem i obowiązującymi normami dbając by nie naruszać swoim działaniem lub zaniechaniem cudzego ogródka [obszaru wolności innych ludzi]. Naruszenie ekologii zazwyczaj działa jak brudna woda wylana pod wiatr.
 4. Użyteczność? Mówiłem już o tym wiele razy – prawdziwy coaching nie zajmuje się aksjologią, ani promowaniem „lepszych” wartości, nie ma też ambicji sekciarskich. Tylko nasze metody są skuteczne, najlepsze. Posłuchaj naszych rozwiązań, a zostaniesz uleczony, oświecony, zastosuj nasze metody, a rozwiążesz wszelkie problemy,  itd. Rzetelny coaching proponuje: Co jest dobre dla mnie, nie musi być dobre dla ciebie. Co jest dobre dla ciebie nie musi być dobre dla mnie. Spytaj siebie, czy to jak myślisz i działasz jest dla ciebie użyteczne, czy w wyniku tego, kim jesteś i w co wierzysz – żyjesz tak, jak chciałbyś żyć, realizujesz swoje potrzeby tak jak pragniesz?
 • Spotkałem w życiu wielu bogatych ludzi. Zauważyłem jednak, że ludzie bogaci nie są szczęśliwi. Praca dla nich jest jak narkotyk. W biznesie tak się człowiek zatraca, że gubi czas na życie, na rodzinę… a to przecież jest szczęście! Pisze znany biznesmen, Roman Kluska, który po bankructwie, z winy urzędników, zbudował nowe przedsięwzięcie. Pieniądze są środkiem do celu, są energią. Gdy stają się celem samym w sobie – niszczą. Podobnie wszelkie inne nadmiary, obsesje i dominacje. Nadmiar jedzenia niszczy, choć jedzenie to życie; nadmiar sportu niszczy, choć ruch do życie i zdrowie; nadmierna szybkość, nadmiar seksu, telewizji, imprez, zajęć, gier, komputera ale również niedobór – niszczą.
 • Co zatem sprzyja bogactwu? Co sprawia, że niektórzy znajdują drogę do zamożności? A może lepiej zapytać o życiowy dobrostan? Co to takiego?

Cdn.

 


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

9 komentarzy

 1. Andrzejku w doświadczeniu znajdziesz:) Jak nie swoim to innych:)

 2. No dobra. Nadmiar szkodzi, to jasne. Pytanie gdzie znaleźć dobrą miarę na wszystko? Można odpowiedzieć, że skoro każdy z nas jest inny, to też miara jest inna. A ta miara w trakcie życia sie zmienia, właściwie nieustannie. Przecież młody człowiek potrzebuje innej porcji jedzenia niż dorosły- pracujący. Zmienia się także jakość i rodzaj tego jedzenia. Wszystko się zmienia.
  Wielokrotnie mówiłem że dla mnie pieniądze są środkiem do celu. Często są sposobem myślenia i postrzegania innych.

 3. i jeszcze o nadmiarze. to też była jedna z lekcji że różnych życiowych niedoborów i braków nie zapełnię nadmiarem ani substytutami. trochę to trwało zanim do tego doszłam.

 4. Wynagrodzenie za pracę. Lubię jak sprawiedliwie dostaję.Fajnie jak wystarcza na życie. Jeszcze fajniej jak dobrze zainwestuję. Często zwraca się. Czasami się straci. Ale doświadczenie nie pójdzie w las.

 5. Tak ostatnio się zastanawiałam na co mi jest potrzebna kasa. Potrzebny mi własny dom w którym pomieszczę rodzinę i będzie miejsce na warsztat. No i, żebym miała na różne fajne kury jak np malowanie jedwabnych chust albo kupowanie książek:) Już wiem, że nie chcę wracać do 8 godzinnej tyraniny u kogoś dzień w dzień. Taki system stwarzał do pewnego czasu poczucie bezpieczeństwa, teraz budzi przerażenie. Szukam się nadal:)

 6. Zamożność jest bardzo bardzo względna.
  Dla mnie zamożność jest pytaniem: “czy masz wszystko czego naprawdę potrzebujesz?”

 7. Dziękuję dziś szczególnie za:
  “Człowiek zasługuje na pochwałę lub naganę tylko za takie czyny, których podjęcie lub odrzucenie leży w jego mocy.”

 8. trafiłam ostatnio na Pana artykuł w takim piśmie na ‘e’ które traktuje o eko- fajnie :)

  poza tym dziękuję za ten post bo bardzo na czasie (dla mnie). i zgadzam się i podpisuję.

  stosunek do pieniędzy ( i ich braku który się zdarzał) zmieniał mi się przez lata, zrozumiałam m.in że jak z każdą energią, przepływ jest ważny i to co dajesz – wraca do ciebie.
  co ciekawe – nie gubię pieniedzy a je znajduję.

  kiedyś miałam taką historię. byłam z kimś w sklepie, spytałam czy mam dołożyć jakieś drobne – jak masz to daj 10 gr. już miałam wyjmowac z portfela, patrzę na ziemię a tam 10 groszy.

 9. Trzeba się trochę błyskotliwością umysłu wykazać, zaradnością i optymizmem ale też i zdrowym rozsądkiem. Jak to mi ostatnio mądry coach powiedział ” Czasem człowiek jest głupi biorąc kredyt a czasem go nie biorąc “:) Wszystko jest wyczuciem miejsca i czasu:)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.