Tysiąc ramion

tysiąc prób
tysiąc prób

Usłyszał, że Budda otwiera tysiąc ramion. Dlaczego tysiąc? Po tysiąckroć trzeba zrozumieć jego nauki żeby odkryć czym jest pustka. Budda naucza czym jest pustka sto tysięcy jeden razy. Dlaczego sto tysięcy jeden razy? Kto przeniknie znaczenie pustki ten zrozumie wszystko, co jest do zrozumienia sto tysięcy jeden razy. Czym jest pustka? Budda wędrował przez cztery Wszechświaty nim odkrył znaczenie pustki.

To jest zniechęcające – pomyślał. – To znaczy, że nie ma żadnych szans na odmianę losu w jednym życiu. Jeśli trzeba przeżyć sto tysięcy i jedno istnienie by zrozumieć pustkę nie warto poświęcać temu choćby jednego dnia. Może protestantyzm mnie zainteresuje – pomyślał – a może alawizm?


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

3 komentarzy

  1. Ciekawy koan. Dla mnie to poczucie zniechęcenia, z którym coś w sobie trzeba zrobić daje impuls do nowego, właśnie do tych trudnych, zatrważających zmian losu? Pustka brzmi i znaczy inaczej niż bombonierka, ciepło rozpalonego kominka czy malownicze widoki w podróży. Jakoś się jej celowo nie szuka, nie lgnie do niej. Ciągle odnawia się czas, kiedy to mamy szansę jej nie doznać, a mamy przeniknąć ją? Budda otwiera ramiona; przytula i daje szansę by wtulić się a takie wtulenie ma gdzieś w nas zarezonować zrozumieniem czym jest pustka. Zdaje się mówić “przytul się, ale przeniknij czym jest pustka” to tak jakby mówił do człowieka ” pokochaj, ale wyważ i odseparuj to uczucie od innych, nie idź w to cały, a w końcu przeniknij czym jest stan bez miłości”.

  2. Dlatego wielu nie szuka, poddaje się zwykłym zwierzęcym instynktom. Do poszukiwań potrzeba dyscypliny… i cierpliwości.

  3. A jeśli to ten stu tysięczny pierwszy raz.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.