Ważne cytaty: Arthur C. Clark

A.C.Clark
A.C.Clark

Arthur C. Clark pisarz amerykański. Autor kultowej Odysei kosmicznej 2001 zekranizowanej w wybitnym filmie Stanleya Kubricka pod tym samym tytułem. Na podstawie idei Clarka powstały stacje orbitalne. Badacz głębin, naukowiec pasjonat, popularyzator kosmonautyki i pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Jego druga ojczyzną stała się Sri Lanka. Powieść Koniec dzieciństwa  o pozaziemskiej cywilizacji, która zaprowadza na Ziemi pokój – okazała się światowym bestsellerem wyrażającym nadzieję na równowagę uzyskaną z zewnątrz. Oto cytat:  

 

Jeśli starszawy, uznany naukowiec mówi, że coś jest możliwe, niemal z pewnością ma rację, lecz jeśli mówi, że to jest niemożliwe, najprawdopodobniej się myli.

 

Komentarz

Gdy w latach 60-tych XX wieku chodziłem do podstawówki uczono mnie, że atom jest niepodzielną, najmniejszą cząsteczką, choć już wówczas istniały elektrownie atomowe i użyto bomby atomowej przeciwko człowiekowi [rzecz straszna]. W liceum dowiedziałem się, że istnieją neutrony, protony i elektrony choć główną uwagę skupiano na odkryciach XVIII i XIX nauki newtonowskiej. Dziś czytam o odkryciach fizyki kwantowej, z którymi ostro polemizował Einstein uznając je za nieprawdopodobne lub wręcz niemożliwe. Odkryto i potwierdzono istnienie bozonu Higgsa, dzięki któremu odbieramy jako widzialną i dotykalną masę obiektów, które jak wiadomo są próżnią :)  a być może tygodnie dzielą nas od empirycznego potwierdzenia istnienia antymaterii. Nauka ma przed sobą trzy pytania, które z pewności zrodzą nowe: Jaka jest koincydencja między organem biologicznym jakim jest mózg a umysłem? Co zapoczątkowało wielki wybuch? Jakie jest połączenie między światem wielkich, obserwowalnych zjawisk jak: ciężar, masa, przyspieszenie itd. a subtelnościami fizyki kwantowej, gdzie wielkie zjawiska obserwowalnego świata odwracają się?


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

5 komentarzy

 1. zagadka swiata zawiera takze e zachowania…wojny,usuwanie niewygodnych zwierzat czy narodow,a takze rywalizacje na granicy fizycznych mozliwosci….

 2. Możliwe, że to są fascynujące pytania.
  Ale dzisiaj otwarcie Igrzysk w Soczi, gdzie władze zleciły wybicie bezdomnych psów.
  I tak o to ‘święto sportu’ ocieka krwią.
  Najlepszą odpowiedzią jest bojkot
  Im trzymamy się bliżej ziemii, tym jest gorzej i bardziej ponuro.

 3. Dla porządku: może chodzi o “ciemną masę” a nie antymaterię?, bo antymaterię to produkujemy w laboratoriach już od lat.

 4. Andrzeju S.-mnie tez.;)))))))

  niezaleznie jednak od stanu naszej wiedzy…te prawa dzialaja ,a ci ktorzy maja…hm…nazwe to wieksza wrazliwoscia na subtelne zjawiska,na co dzien odczuwaja ich skutki lub przeczuwaja polaczenia.
  wizjonerzy nie potrzebuja dowodow ;)))))

  na pewno dzis ,jak i przed laty niejedna teoria probuje tlumaczyc
  swiat na takim poziomie jaki mozliwy jest dzis do oprzyjecia …mielismy juz geocentryczny system sloneczny jak i dysk dzwigany na grzbiecie zolwii…..

  czy jest mozliwe ogarnac to takze umyslem????przejrzec swiat do szpiku kosci???
  nie tylko poczuc ale tez zrozumiec pewne prawa???
  zrozumienie zagadki swiata….to bylo najwieksze marzenie Einsteina.

 5. I odpowiedzi na te pytania mnie jarają :-) Ten wszechświat jeszcze nie raz nas zaskoczy. Najciekawsze jest to, że to wszystko już istnieje a my tylko próbujemy to zrozumieć. Niektórzy chcą zmienić naturę nie wiedząc, że są z góry na przegranej pozycji.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.