Ważne cytaty: Maria Skłodowska – Curie i Thích Nhất Hạnh

M.Skłodowska-Curie
M.Skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie była prekursorką nowej dziedziny: radiochemii. Dwukrotne laureatką nagrody Nobla. Odkryła dwa nowe pierwiastki rad i polon.  W istocie odkryła zjawisko promieniotwórczości. Jest jedyną kobietą uhonorowana tą nagrodą dwukrotnie i to w dwóch różnych dziedzinach naukowych: fizyce i chemii. Jako jedyna kobieta spoczęła po śmierci we francuskim Panteonie. To również świadectwo naszych czasów, o czym pisałem przy okazji cytatu Ursuli K. Le Guin – marginalizowania roli kobiet. Jest ich niewielka reprezentacja w różnych zaszczytnych gremiach głównie dlatego, że te  gremia reprezentowały świat mężczyzn. Podobnie było z nagrodą Nobla, którą Maria Skłodowska-Curie musiała dzielić z mężem Piotrem Curie oraz z Henri Becquerelem, – głównie z powodów konserwatywnej obyczajowości. Jej los powtórzyła córka Irène Joliot-Curie, także noblistka w dziedzinie promieniotwórczości. Nagrodę uzyskała wraz z mężem w 1935 roku choć podobnie jak matka była twórcą programu badawczego i głównie jej zasługą były dokonane odkrycia. Dopiero po dojściu do władzy socjalistów we Francji niezależność i pozycję Irène doceniono – pełniła funkcję ministra w rządzie socjalistycznym. Oto cytat z listów Marii:

Nie można bowiem mieć nadziei na skierowanie świata ku lepszym drogom, o ile się jednostek nie skieruje ku lepszemu. W tym celu każdy z nas powinien pracować nad udoskonaleniem się własnym, jednocześnie zdając sobie sprawę ze swej, osobistej odpowiedzialności za całokształt tego, co się dzieje w świecie, i z tego, że obowiązkiem bezpośrednim każdego z nas jest dopomagać tym, którym możemy się stać najbardziej użyteczni.

 

Komentarz

Komentarzem niech będzie cytat z innego człowieka. Dla mnie jedną z najciekawszych rzeczy, najbardziej pasjonujących i krzepiących jest fakt, że ludzie różnych kultur, epok, doświadczeń, o różnej wiedzy i wykształceniu, nierzadko oddaleni od siebie o tysiące kilometrów i epoki – mówią i piszą mniej więcej to samo od wieków. Są w pewien sposób duchowo przygotowani, pasjonaci swoich dziedzin, mędrcy doświadczenia, pełni szacunku i pokory – mówią to samo. Niemal dokładnie to samo – słowo w słowo. Może jesteśmy głusi? Oto podobny w wymowie cytat Thích Nhất Hạnha, mistrza zen:

Thích Nhất Hạnh
Thích Nhất Hạnh

Dbałość o chwilę obecną jest dbałością o przyszłość. Praca na rzecz przyszłego pokoju świata polega na pracy nad pokojem w chwili obecnej. Ta praca zaczyna się w każdej sekundzie, w której udoskonalasz siebie samego poprzez prawdziwe współczucie dla innych istot.


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

7 komentarzy

  1. Nick mi znikł:(

  2. Kasa i przebiegłość rządzi.Znam dwie nauczycielki, które nie otrzymały należnego wynagrodzenia za nauke j.ang. Kasa poszła do innych lub jej nie było w tej szkole.:(

  3. Tak się zastanawiałam jak ten post skomentować i nie maiłam pomysłu, znowu mam ględzić o gender i równouprawnieniu???? No i się temat znalazł, a propos niedoceniania tych co potrafią. Ostatnio pisałam, że uczę się angielskiego na kursie unijnym, mam fajnego lektora. Pan po trzech fakultetach, sypie tytułami książek jak z rękawa, ciekawie opowiada, angielski sam wchodzi do głowy….. no i co , a to że został wezwany na rozmowę do kanclerza szkoły, ten mu słodził przez pół godziny jaki to on jest wspaniałym nauczycielem, ale muszą mu obniżyć stawkę, ponieważ szkoły nie stać na jego usługi w takim zakresie jak zaproponowali mu na początku…. Dzisiaj dostał wypowiedzenie umowy śmieciowej i tak naprawdę to nie wiemy , czy to szantaż, że jak pójdzie pogadać z kanclerzem to ten mu da do podpisania tą nową umowę z niższymi stawkami , czy po prostu go wywalili… jak budować lepszą rzeczywistość, skoro nie szanuje się tych , którzy potrafią ją budować?

  4. na przyklad ,wymagaja czy nie ,placa mniej czy wiecej, dzis juz posegreguj swoje smieci.
    popatrz z lotu ptaka na przeszlosc i przyszlosc,a potem wroc i badz tu ,gdzie jestes teraz.

  5. wg mnie najlepsze cytaty ze wszystkich tu przedstawionych, interpretacja zbędna, dzięki Panie Macieju:)

  6. ważne i ładne cytaty tym razem

  7. Dbałość o ekologię. Zmiany mentalności na pewno potrwają wiele lat, może szybciej. Zmiany jak wiemy nie nastąpią bez pracy nad sobą, nad przekonaniami, nad wzorcami, nad świadomością i skutkami każdego dnia. Jak z mięśniami, trzeba je trenować.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.