Ważne cytaty: Milton Hyland Erickson

M.H Erickson
M.H Erickson

Milton Hyland Erickson urodzony w 1901 w rodzinie farmerskiej, genialny terapeuta i hipnoterapeuta. Od niego zaczęło się wiele nurtów współczesnej psychologii – zwłaszcza Terapia Nastawiona na Rozwiązania oraz Terapie Krótkoterminowe – tak bardzo pokrewne coachingowi. W zasadzie był jednym z pierwszych terapeutów oprócz Carla Rogersa, którzy zaczęli rozmawiać z ludźmi akceptując ich świat zamiast go negować. Tak zwany psychicznie chory były dla Ericksona partnerem, człowiekiem zagubioną we własnych nawykach i ograniczeniach osobą, która może odnaleźć zasoby oraz rozwiązania prowadzące do uzdrowienia. Oto cytat z Ericksona.

 

I zawsze pamiętaj, że jesteś kimś wyjątkowym. Jedyne, co musisz zrobić, to pozwolić innym zobaczyć, że taki jesteś.

 

Mój komentarz

Być może osobiste ciężkie doświadczenia przy wychodzeniu z polio, choroby która siała spustoszenie w Ameryce początku XX wieku, sprawiły, że Erickson był tak uważny i wrażliwy na ludzi. W latach 70-tych XX wieku Gregory Bateson uznawany za ojca współczesnych nauk humanistycznych w USA wysłał dwóch młodych asystentów do Ericksona by przyjrzeli się jego genialnej pracy terapeutycznej. Bateson w ślad za Williamem Jamesem ojcem poprzedniej dekady uznawany był z autorytet moralny i naukowy w humanistyce. Asystentami zarekomendowanymi Ericksonowi byli młodzi – psycholog Richard Bandler i matematyk John Grinder. Nagrali około 11 godzin sesji Ericksona na taśmę magnetofonową. Na rok przed śmiercią w 1979 Gregory Bateson powiedział: odkąd u tego genialnego terapeuty jakim był Milton pojawili się Bandler i Grinder nie miałem śmiałości nikogo więcej mu zarekomendować, spaliłem się ze wstydu. Z genialnej metody Miltona Ericksona Bandler i Grinder zrobili worek sztuczek jak w cyrku. Tak powstało nlp i w pewnym sensie wszystkie złe praktyki przypisane do coachingu poprzez popularyzowanie technik wpływu, manipulacji i wszystkich tych super skutecznych mega militarnych metod perswazji, uwodzenia, hipnozy scenicznej i ściągania majtek przez głowę. Dzisiaj w Polsce co drugi super magik przykleja sobie do nazwiska słowo coach. Bulwersuje to różne środowiska i niestety źle wróży – zamknięciem zawodu coacha w kolejnych strukturach i ograniczeniach. Już się marzy wielu osobom stworzenia korporacji na kształt notariuszowskiej, komorniczej czy radcowskiej, gdzie interesy grupy przeważają nad potrzebami klientów a zdanie egzaminu graniczy z cudem, jeśli nie jest się synem lub córką kogoś z tak zwanej sfery. Klasyczna walka karnawału z postem. Z jednej strony totalna swoboda bez kryteriów, z drugiej chęć wprowadzania ograniczeń, restrykcji i rady starców, która będzie trzymać rękę na biznesie. 

Jeśli dla Ericksona to właśnie indywidulany człowiek miał swój osobny, niepowtarzalny świat, który potrzebował tylko impulsu by rozkwitnąć, to dla jego naśladowców należało matematycznie opisać i zastosować na ludziach konkretne metody-manipulacje. To atrakcyjna propozycja dla wielu niepewnych i zagubionych osób, napompowana testosteronem oferta na mega skuteczne, tajne sposoby wpływu. Staniesz się mistrzem manipulacji! Trzy dniowy kurs nauczy cię technik, dzięki którym żadna kobieta/mężczyzna ci się nie oprze a sprzedaż czegokolwiek wzrośnie trzykrotnie!

Tymczasem Erickson uważał, że każdy człowiek wymaga odrębnej filozofii, gdyż żyje w odrębnym unikalnym, nieznanym, tajemniczym, wspaniałym świecie. Za każdym razem, kiedy spotykam nowego pacjenta, wymyślam psychologię od nowa – powie Erickson. Nie rozumieją jego słów niestety ani zwolennicy nlp ani naukowcy akademiccy ani wielu psychologów, gdyż jedni i drudzy starają się ustalić/naśladować niezbite, potwierdzone [najlepiej statystycznie] metody, prawidłowości, systemy. Całe szczęście świat się zmienia nlp odchodzi w przeszłość, obawiam się jedynie by zarażony różnymi chorobami coaching, [w tym również bratobójczą konkurencją] również nie zapadł się jak wypalona gwiazda na niebie. Pozostaje jedynie z ufnością robić swoje i odwoływać się do mistrzów, takich jaki Erickson, zawsze wracając do źródła.

 


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

13 komentarzy

 1. cytowałem za Stephenem Gilliganem,uczniem Ericksona,który odwoływał się do wywiadu udzielonego w American Psychology przez Gregory Batesona na rok przed śmiercią

 2. Panie Macieju, czy byłaby możliwość wskazania źródła, z którego pochodzą słowa G. Batesona dotyczące Bandlera i Grindera? Byłby to cenny argument w debatach z apologetami NLP. Dziękuję z góry i do zobaczenia w Poznaniu! :)

 3. Bardzo interesujący tekst, który dobudował kolejną “cegiełkę” mojej świadomości.

  Mam tylko nadzieje, że rynek szybko zweryfikuje wszystkich szarlatanów, którzy swoim przerośniętym ego próbują wypromować się za wszelką cenę.

 4. Ludzie błądzą jak we mgle. Pan Panie Macieju w odpowiednim dla każdego momencie zjawia się i zapala latarnie, wskazując właściwy kierunek. Dziękuję

 5. Bardzo ważny tekst. Dla mnie.

 6. Naprawdę cenne słowa Panie Macieju – podchodzić do każdego jak do człowieka, a nie modelu matematycznego. Chcielibyśmy, aby wszystko z góry dało się przewidzieć i było powtarzalne – zasada przyczyny i skutku.

  Myślę jednak, że sama idea nlp zła z natury nie jest tylko ludzie oczekują szybkich, świetnych i 100% działających rezultatów, dewaluując między innymi istotę coachingu.

  “Lotos rośnie w stawie błota.” – jak podobno rzekł Budda. Iluzja ma swoje miejsce, aby dzięki niej poznać oświecenie. Podobnie z ultra scenicznym nlp – warto poznać, aby przejrzeć na oczy :-)

 7. @Magda, jeśli w człowieku jest pasja to nią zaraża jak najbardziej zjadliwym wirusem :) A propos znalazła się czapka. Czyli jak się powie na głos “Że łapa uschnie temu kto zabrał, jeśli nie odda” to działa :) chyba jednak ktoś się wystraszył, bo obeszłam wszystkie grupy językowe z zapytaniem czy takowej nie widzieli. No to chyba głupio latać w czapce , której ktoś szuka :)

 8. Bardzo piękny cytat. Jedyne co muszę zrobić, to pozwolić innym zobaczyć, że jestem wyjątkowa. To zdanie pięknie działa nie tylko w stosunku do mnie samej. Z takim podejściem każdy kontakt z każdym bez wątpienia człowiekiem to odkrywanie fascynującego kosmosu. To pięknie widać np w relacjach z moimi uczniami.

 9. Po prostu oficjalna nauka uwielbia statystyki, powtórzenia, regularności i procedury. Generalizacje, generalizacje. No u nas Erickson to by doktoratu nie zrobił z takim podejściem. ;)

 10. Niepowtarzalnosc, wyjatkowosc. Nie lubimy nudy.Do kazdego podchodze indywidualnie.
  Kazdy ma inne doswiadczenia zyciowe itd.Dum spiro spero.Zawsze na budowanie
  dobrego. Dobro wrocilo.To działa czasami…;) czesciej niz zadziej.

 11. Uwielbiam to zdanie, jest ono esencją mojego spotkania z klientem: “I zawsze pamiętaj, że jesteś kimś wyjątkowym. Jedyne, co musisz zrobić, to pozwolić innym zobaczyć, że taki jesteś.”

 12. Każde miejsce to kopalnia złota, trzeba tylko dać sobie trochę czasu, posiedzieć przy stoliku w herbaciarni, przyglądając się przechodniom, postać trochę przy straganie na rynku, pójść do fryzjera. Podchwyci się jakiś trop – słowo, spojrzenie, rozmowę z przyjacielem którejś ze znanych nam już osób- a najbardziej nieefektowne, niepozorne miejsce staje się zwierciadłem świata, witryną życia, ludzkim teatrem. (Tiziano Terzani)

  Myślę, że “przyłączając się” do drugiej osoby, wysłuchując jej, będąc przez tą chwilę rozmowy czy obcowania z nią w jej świecie – wzbogacamy również i siebie. :)

 13. no to ja chyba jestem inkarnacją Ericksona…… wiele rzeczy zaczyna mi się układać…. zawsze buntowałam się przed wrzucaniem mnie i innych do wspólnego wora…….

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.