Ważne cytaty: Orson Scott Card

O. S. Card
O. S. Card

Orson Scott Card amerykański pisarz fantasy i sf. Jego najbardziej znanym jego dziełem jest Gra Endera nie tak dawno zekranizowana. Card pochodzi z mormońskiej rodziny z tradycjami. Wielokrotnie nagradzany. Jest autorem kilkudziesięciu książek oraz gier komputerowych. Stworzył wielotomowe sagi: Endera, Saga Cienia, Opowieści o Alvinie stwórcy oraz Saga Powrót do domu. Niżej prezentuję cytat z Siódmego syna powieści z Sagi o Alvinie Stwórcy.

Cały wszechświat jest tylko snem w umyśle Boga, a dopóki on śpi, wierzy w ten sen i wszystko pozostaje rzeczywiste. To co widzisz, to Bóg, który się budzi. Budzi się stopniowo, a jego świadomość przesącza się w sen i rozkłada wszechświat. Aż wreszcie Bóg usiądzie, przetrze oczy i powie: „Ależ miałem sen; szkoda, że nie pamiętam, co w nim było”. W tej właśnie chwili wszyscy znikniemy.

Komentarz

To znany wątek literacki, który powraca w coraz to nowych odsłonach. Jesteśmy snem Boga. Inna jego wersja: Bóg rozpadł się na elementy, które my, ludzie – scalamy, Bóg śni o nas tak jak my śnimy o Bogu, sen jest inną rzeczywistością, niemniej realną niż jawa. Jeden z ojców psychologii Carl Gustav Jung miał sen, który uznał za jeden z najważniejszych w swoim życiu. Zbliża się do medytującego bramina, który siedzi do niego tyłem. W pewnej chwili spostrzega, że medytująca postać to on sam, wówczas ów bramin odwraca się i z przymkniętymi powiekami mówi do Junga [on sam do siebie samego]: Nie budź mnie, bo kiedy się obudzę, ty znikniesz.

Ów sen jest dla mnie kwintesencją naszego życia. Na co dzień jesteśmy przekonani o realności własnego otoczenia, oczywiście również o realności własnej osoby. Wystarczy jednak mała zmiana byśmy poczuli się zagubieni. Uciekł pociąg, ktoś przestawił nasze sprzęty, ktoś na opak rozumie nasze słowa. Umiera ktoś bliski – zniknął ale czy nie istnieje? Jest w naszej pamięci, oglądamy pamiątki, fotografie a jednak tej osoby nie ma. Współczesna nauka szykuje nam jeszcze nie takie niespodzianki. Czas to przecież tylko wymiar, wymiar względny. Można nimi manipulować, wiemy również, że istnieją wszechświaty równoległe, w których jednocześnie wydarzają się wszystkie możliwe  warianty. Magia zbliża się do rzeczywistości naukowej. a my, ludzie być może tylko w snach odnajdujemy okruchy prawdy, okruchy Boga?


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

9 komentarzy

 1. czytam to dosłownie wszystko i stwierdzam, że to ogólnie mówiąc tylko człowiek więc czy może wyjść poza wymiar człowieczy ?

 2. Przeczytałam.Rozumiem i pojąć nie mogę.;) Pozdrawiam oczywiście WSZYSTKICH sympatyków tegoż bloga i nie tylko…

 3. No, tak zagubienie, rozproszenie, rozświetlenie.
  Jose Mujica – kurczę normalny człowiek w normalności jeszcze na tej planecie popędów, władzy kasy i pieniądza. Czuję się czasem jakbym trafiała na cenne wysepki na morzu szarej rzeczywistości jak dopływam do takich biografii.
  Pozdrawiam

 4. czy ja w tamtym swiecie , mialam takze sen, ze widze siebie z matka usmiechajca sie z oddali ?
  ;)))))))))))))

 5. mialam dzis sen podobny do snu Junga…we snie widzialam siebie i i nnych ,jakby na innym planie,w normalnej codziennje sytuacji.
  jedynym kryterium “czasu” moglyby byc nieobecne juz w zyciu osoby…lecz obraznie byl wspomnieniem czegos, co sie juz zdarzylo…. byl zywy,kolorowy ,namacalny i jednoczesny- wystarczylo zawolac i pomachac do siebie reka…
  mialam poczucie oczywistosci tej sytuacji i jednoczesnie oddzielenia tych dwoch swiatow naturalna przejrzysta zaslona….

 6. “Życie jest snem, iluzją. Wszystko zmierza w stronę nieuchronnego, nic tego nie zmieni, my szamoczemy się z rzeczywistością, z emocjami, sami ze sobą, tak jakbyśmy mogli zmienić bieg wydarzeń. Co jest najpiękniejsze w życiu? Samo życie.”
  Paolo Sorrentino

 7. Najważniejsza jest lojalność.

 8. w moim snie ucze sie i ucze, wysilam watly umysl ,lacze zagadki w calosc i tlumacze…probuje przeniknac grube ksiegi ,szklane ekrany, subtelnosci obcego jezyka…przykladam sie i wytezam …jeszce jeden obraz, jeszcze jedno slowo i wyrazenie ,jeszcze jedna zagadka,jeden krok dalej.
  choc wiem ze kiedys sen sen sie skonczy i rozproszy sie jak poranna mgla;))))))
  przestanie byc juz potrzebne ,zniknie umysl, zniknie jezyk i pamiec mojego snu i potrzeba tlumaczenia….

  wcale sie tego nie boje.
  prysnie krysztal, ktory uparcie szlifuje i zostanie tylko swiatlo ,niezalamane ,nieznieksztacone pryzmatem mojego doczesnego istnienia

 9. Jakoś depresyjnie zadziałał na mnie ten cytat…..

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.