Ważne cytaty: Ray Bradbury

R. Bradbury
R. Bradbury

Ray Bradbury zmarły w 2012 pisarz amerykański. Jego dziadek i pradziadek byli wydawcami gazet. Nie pochodził jednak z zamożnej rodziny, nie ukończył studiów za to dużo uczył się czytał, głownie  w bibliotekach. Od wczesnych lat publikował opowiadania fantastyczne. Jego  najbardziej znaną i cenioną książką jest  451° Fahrenheita – to temperatura, w której papier zaczyna się tlić i płonie. Na podstawie książki powstał wybitny film w reżyserii młodego wówczas FrançoisTruffaut. Bradbury wydał też uznawane za klasykę gatunku opowiadania w tomie Kroniki Marsjańskie. Oto cytat:

 

Czy wie pan, że nigdy nie zadajemy pytań, a przynajmniej większość nie zadaje? Oni po prostu wbijają w człowieka odpowiedzi.

 

Komentarz

Klarysa bohaterka książki mówi w ten sposób do Montaga o szkole. Montag jest strażakiem, jego praca polega na paleniu książek, tak, nie ma tu pomyłki. Książki należy odszukiwać i bezwzględnie palić. W wizji świata poddanego reżimowi książki są największym zagrożeniem, uczą samodzielnego myślenia. Bradbury napisał swoją powieść w 1953 roku, film powstał w 1966. Dziś w polskich szkołach uczy się dzieci zdawania testów, od podstawówki po szkoły średnie i wyższe – odpowiedź wbijana jest do głowy. Uczeń ma znać na pamięć gotowe, jedynie słuszne odpowiedzi. Czytanie książek jest zbyteczne – masz przytoczyć fakty i dać gotową odpowiedź. Po co? Od maleńkości edukacja przygotowuje obywatela do roli pracownika korporacji, klienta banku i w efekcie klienta państwa. Współczesny system presji jest nieco bardziej miękki niż w książce Bradbury’ego, niczego nie trzeba palić ani wymuszać. Wystarczy żeby nikt nie sięgał po książki, wiedzę, samodzielność myślenia – co masz myśleć powie ci Wieki Brat z telewizora – ustami dziennikarza, polityka, tak zwanego eksperta. Jedynie Interent w części jest wolny, choć mocno inwigilowany. Czy wizja Bradbury’ego stała się prawda o nas? Wywalczoną z takim trudem wolność tak łatwo oddaliśmy pozwalając by młode pokolenie przestało być samodzielne?


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

5 komentarzy

  1. Moja 8-letnia córka połknęła właśnie bakcyla samodzielnego czytania. Bakcyl był hodowany od najmłodszych lat przez rodziców. Jeśli będzie dużo i chętnie czytać to jestem o nią bardziej spokojny ;)

  2. @Magda Turek ja przetrwałam w jednej pracy tylko dlatego, że w między czasie robiłam filozofię ;) Inaczej chyba nie dałabym rady :) Pozdrowienia dla wspaniałych filozofów z Uniwersytetu Wrocławskiego :)

  3. Jako nastolatka nie znosiłam szkoły, byłam zbuntowana, zagubiona i permanentnie zestresowana. Dopiero na studiach okazało się, że nabywanie wiedzy to fascynujący proces. Czysta rozrywka. Miałam to szczęście, że uczyło mnie wielu świetnych wykładowców, w połowie z Anglii i USA. Mieliśmy dużo przedmiotów, gdzie też trzeba było wyuczyć się na testy, ale też mnóstwo fascynujących zajęć, które rozwijały samodzielne myślenie, prowokowały do zadawania pytań. Było wymagająco intelektualnie, mnóstwo dobrej literatury i filmów, a jednocześnie kompletnie różny system uczenia, gdzie profesor uniwersytecki rozpoczynał rok akademicki wydając dla studentów przyjęcie, albo zapraszał na zupę z dyni w dniu Dziękczynienia, albo prowadził ligę bejsbolową. Do tej pory przyjaźnię się z moją byłą nauczycielką, mimo, że dzielą nas tysiące kilometrów. Jedyny minus tak świetnie prowadzonego kursu akademickiego jest taki, że nic mu już nie dorówna. Żadne środowisko pracy nie doskoczy już poziomem do tamtej intelektualnej przygody. Miałam nawet kurs kreatywnego pisania, który potem zaowocował w pracy. To był piękny czas. Szkoła potrafi być inspirującą intelektualnie bramą do raju samodzielnego myślenia, ale zdaję sobie sprawę, że tamto doświadczenie to jak na Polskę zjawisko unikatowe.

  4. wyciągam wnioski z tego cytatu po swojemu: czyli najważniejsze jest zadawać pytania samemu sobie i odpowiadać! wtedy będziemy potrafili pytać innych i odpowiadać innym:)

  5. Tak mi przyszły do głowy dwa cytaty z Mariusa Tulliusa Cicero ” Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy” i “Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach”. Czytanie ze zrozumieniem jest teraz umiejętnością bezcenną. Jestem ciekawa czy jakiś pracodawca wpadł na pomysł, że jego pracownikom w większości przypadków potrzebny jest kurs czytania a nie kolejne szkolenia :)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.