Ważne cytaty: Selma Lagerlöf

Selma Lagerlöf
Selma Lagerlöf

Selma Lagerlöf zyskała sławę dzięki książce dla dzieci Cudowna podróż. Była pierwszą w historii kobietą laureatką literackiej Nagrody Nobla. Było ich tylko 13 w historii. Otrzymała nagrodę za wzniosły idealizm i duchowe wartości. Krótko przed śmiercią wysłała swój noblowski medal rządowi Finlandii, by w ten sposób zasilić heroiczna armię, która walczyła ze stalinowskim najazdem. Pisała wiele, głównie o Szwecji. Zajmowała pierwsze kobiece miejsce w komitecie noblowskim. W tamtych pruderyjnych czasach podejrzewano ją o związek z inną kobietą, co najprawdopodobniej było prawdą. Zachowały się intymne listy. Dziś krótki cytat:

 

Rozumienie wyklucza nienawiść.

 

Komentarz

Bardzo podobne słowa napisał prawie 50 lat później Anthony de Mello, jezuita żyjący w Ameryce, psychoterapeuta, mistyk.  Rzeczy nie potrzebują nieustannego porządkowania, organizowania, rzeczy potrzebują jedynie zrozumienia. No cóż, w świetle współczesnych badań neurofizjologicznych  rozumienie nie jest możliwe. Jesteśmy różni, różnie postrzegamy i interpretujemy rzeczywistość, nawet mała wada wzroku sprawia, że obraz świata jest inny nawet u dwóch osób patrzących na to samo drzewo. A co dopiero rozumienie? Jednak jeśli wczytać się w sugestie tych wybitnych autorów: zrozumieć znaczy – przyjąć takim jakie jest, uchwycić mechanizm, dojrzeć, a być może dopytać o intencje drugiego człowieka. Zawiesić oceny oraz interpretacja a także rady. Radzisz wszakże zawsze sobie. Zrozumieć – znaczy rozmawiać, słuchać, słyszeć i usłyszeć.


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

9 komentarzy

 1. Najlepiej spocząć na laurach.Ważne , ze ja jestem Panem sytuacji.Po co się starać?

 2. Kolonko, życzę żeby Pan w tej zawsze wizowej, obostrzonej dla Polski (U.S.A. założył własną alternatywną Telewizję może we współpracy z nieznanymi młodymi nazwiskami. Wartościową rzecz. Pozdrawiam na tą chwilę jedynego Amerykanina lekarza, którego blog czytam Pana dr. Wayne Dyer.

 3. Do polityków!
  + Nie uczestniczę
  Nie życzę sobie, aby z mojej i moich bliskich ciężko zarobionej krwawicy szły w najbliższym czasie pieniądze na: czyjeś
  -biura poselskie, plakaty, durne filmiki obiecujące raj na wyprzedanej Ziemi Polskiej
  Zupełnie nie obchodzi kto tam jest kim, wice czy nie wice, premierem od czego a od czego nie. Nie zamierzam uczestniczyć w żadnym tego typu przedstawieniu – igrzysku politycznym. Oddaję cześć pamięci Zbigniewa Romaszewskiego jako zwykłego człowieka, ale mówię BASTA. Żadnych więcej tzw. wyborów, liczenia kasy, niby wygrywanych przetargów, ustawek między kolesiami (nawet nie interesuje mnie kto jest kolesiem, którego kolesia, a którego nie). Jesteście na tej Wiejskiej, więc się przepychajcie tam między sobą bez mojego udziału jako obywatelki tego kraju.
  Mnie i moich pieniędzy z mojej śmieciówki do swojej piaskownicy nie pozwalam tykać! Proszę bardzo możecie mieć nawet dożywotnią tam służbę Polsce i koronę sobie na łeb włóżcie wszyscy po kolei z moich zielonych papierów.
  Wesoła Wdówka

 4. Po godzinach i tylko dla dorosłych. Witajcie, nastrój mi siadł. Kraków dziś potiomkinowsko-czerowono różowy. Trochę ludzi z zapałem spotkałam. pozdrawiam Wolontariuszy z Hospicjum. Czy takiego świata chciał Ludwik Pasteur, Selma Lagerlof, Mahatma Gandi, Martin Luther King i inni wielcy wielcy oraz nobliści? Spotwarzony, upodlony biedą z nędzą Pan wózkowy sprzed pewnej kawiarenki nie, introligator z księgarzem z upadłego antykwariatu nie, kierowca za 23 groszy od godziny nie. Breivikowi się źle dzieje, bo ma stare nintendo, a gdzieś wiele matek płacze za synami, którzy mogliby wieźć ciężkie w dzisiejszych czasach życie z żoną i dzieckiem. Ciężka praca karna by poczuć co to znaczy być tanią siłą roboczą po wyższych studiach czy technikum, a nawet szkole zawodowej jest tylko dla porządnych obywateli.
  Nie jestem za karą śmierci. Niczyją, ale mam dość straszenia mnie z mediów polskim breivikopodobnym tworem na mniejszą skalę Trynkiewiczem. Nie chcę też by jakiś młody ojciec poszedł do kicia za lincz na nim. Nie chcę by zginął już żaden chłopczyk.

  Dla mnie to, co dzieje się w Ojczyźnie napawa jednak smutkiem. Chwytam się jak brzytwa dobrych rzeczy, chwil celebrowania życia, muzyki, młodych duchem ludzi. Czy wiecie, że zabrano decyzja rządu 800 mln złotych Polskim Lasom? Ludzie, którzy są dobrzy jak nie mieli tak, nic nie mają i żebrzą na dom i rodzinę, a ci co zawsze im się przelewało żyją w jakimś fikcyjnym świecie wielu kont. Czy to było zamysłem Solidarności (tej sprzed zażartego skakania sobie do gardeł)? Ddyby tylko zażarte brzytwą po jajach przeliczało się wszędzie na złotówki – od każdego przekleństwa i dojechania drugiej osobie w mediach napływała na nasze realne emerytury stała kwota 3000 zł. PLN.
  Obruszam się, oburzam, nie mogę zrozumieć. Jak ktoś ma trzy konta kasiory na górze, to ten na dole automatycznie właśnie tej kasy przecież nie ma?
  Kogo obchodzi dziewczyna marznąca w zimie z odmrożeniami przy obwarzankach za 1,50 jak ma czas na siłownię i basen (człowiek taki musi zostać Ubermenschem Polytykierem). Nie znoszę polityków. Mam łzy w oczach jak słuchałam kampanii PO na temat pomocy dla przedsiębiorców. Myślałam, że to teraz ooooo. pokażą że, to przecież inteligentni ludzie. Bla bla ple ple ple. Tanie obiecanki cacanki, a głupiemu radość no bo przecież po co mu buty bez dziurawych stóp skoro nie ma stóp?????

 5. Dzień doberek :-)
  Jak to mówi pewien poeta: cygańska wróżba spełni się lub nie. To moje klimaty. Ja tu żyję z Cyganerią na okrągło, więc godam co mi ślina na języku podpowiada ;-)

  Teraz jakoweś igrzyska sportowe się odbywają w Rassiji. Gdzieś na porannej drodze słońca? Winszuję spisania się na Medal, tym bardziej że każdy medal ma dwie strony :-)? Gratulacyje wszelakie dla Panny Jusi Kowalczyk herbu Konwalijka i Pana Kamila Stoch herbu Kot :-* Przekazuję tu pocztą peonową. Peonikowi Karolci vel Julci :-*

 6. Zrozumieć – znaczy rozmawiać, słuchać, słyszeć i usłyszeć.

  Ja w ten sposób miałam dziś przyjemność zrozumieć nową wystawę Tomasza Dobiszewskiego.

  Zrozumieć – znaczy rozmawiać, słuchać, słyszeć i usłyszeć.

  W Bunkrze Sztuki jest człowiek z piasku, są ciekawe bliki inspirowane twórczością m.in. Wittgensteina (dla mnie też i Edith Stein). Nie tylko ta. Widać wpływy coachingu bennewiczowskiego. Jak pisze Krzysztof S. Negatywy i pozytywy, slady i zarysy, cienie i bliki – te dosłowne i te metaforyczne zawładną Bunkrem Sztuki. Myślę, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że kobiety zwariują na Jego punkcie więc serdecznie nie polecam :-)
  Serio warto się wybrać, przyjechać, zjechać, pochodzić, doznać czegoś innego, zerknąć przy okazji na Upadek Człowieka Szymanowskiego w hołdzie Arturowi Grottgerowi. Ciekawe zestawienie. Poznań w Krakowie proszę bardzo, szlachetny jak Bożole rocznik ’77 proszę bardzo, zaskoczenie i tajemnica proszę bardzo… ale o tym cyt cyt ;-)

  Od siebie: zrozumieć to także mieć na tyle odwagi by wyjść spod kocyka, z azylu, z norki monadowej, dać się odrobinę poznawać kawałek po kawałku. Ze strefy komfortu wychynąć i pójść lub wrócić.
  Jak mówi Przybyszewski: Do szpitalu zapraszam ;-)

 7. To co widzimy to część prawdy i na dłuższą metę nie ma to znaczenia. Bo znaczenie ma rzeczywistość, którą znamy.

  “Świat to zmiana, życie to wyobrażenie”. Marek Aureliusz

 8. Podejrzewam, że nie rozumiem rzeczywistości…..

 9. Podobno uszy są od tego żeby słyszeć a rozum od tego żeby słuchać.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.