Wyspy

Dzisiaj premiera Coachingu na Wyspach Szczęśliwych. Z tej okazji kołczołan, wiersz z ubiegłego roku, z podróży. Po co nam wiersze, rysunki, piosenki, rymowanki, limeryki, podróże, obrazy, teatr, obrus haftowany, stołek rzeźbiony, taniec, las, wędrówka w górach? W dzisiejszych czasach coraz mniej tańczymy, śpiewamy, tworzymy, coraz mniej kreatywności na użytek codzienności. Wszystko jest kupowane lub jak mówią niektórzy: kupywane.

Dziecko płacze rozdrażnione. Dostało na imieniny ręcznie uszytą lalkę, postać lorda Vedera. Małe arcydzieło. Kilka tygodni pracy. Rzuca lalką o podłogę. Nie takiej zabawki się spodziewało – chciało prawdziwą, z plastiku, kupywaną ze sklepu.

Paradoks naszych czasów. Mamy coraz lepszy dostęp do kultury ale rzemiosło, rękodzieło lub choćby szydełko, dłuto, gitara – znikają z naszych rąk. Zamuleni gotowcami z telewizji wprowadzamy mózgi w letarg. Wiele osób mówi, że brak im talentu, uzdolnienia, umiejętności. Tymczasem mózg trzeba ćwiczyć. Mózg musi szukać, tworzyć, wychodzić ze strefy komfortu, eksperymentować. Inaczej, podobnie jak nietrenowany mięsień – słabnie, robi się sztywny i podatny na urazy. Co gorsza, mózg jak ciało chorego człowieka, dostaje wówczas odleżyn, są nimi stereotypy, schematy, wzorce.

Pisz wiersze, chodź do lasu, dotykaj drzew, rób im zdjęcia, jedz egzotyczne potrawy, podróżuj, chodź po górach, maluj obrazy, rób wycinanki, szydełkuj, rób na drutach, baw się gliną, nagrywaj ptaki, naprawiaj meble, ilustruj marzenia i sny, i czytaj, czytaj, czytaj. Ćwicz swój umysł, gimnastykuj neurony, zapraszaj je do ruchu – wtedy, twój umysł pozostanie młody i zdrowy.

 

Wyspy

W marcu zakwitną pierwsze wiśnie

Zima wiosna fala uderza w te małe wysypy bezbronne jak płatki śniegu

A jednak uparcie oparte na samym dnie oceanu przylepione kaligrafią lawy

Wiatr morze tajfun mnich z miseczką poprawia żurawie pióro na trawie

W marcu zakwitną pierwsze wiśnie

Papierowy lampion kołysze sylabą wiatr wiosna słońce na szczycie góry

W herbacianym aromacie cierpienie jest tak soczyste i ciche że je przemilczasz

Połykając po łyku łyk z dumą w pochyleniu pracy pamięci sprawnie szybko

W kwietniu znowu zakwitną pierwsze wiśnie

 


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

4 komentarzy

 1. …”Inny świat”, w roli Danuty Szaflarskiej – Danuta Szaflarska. 97 lat, umysł młody i zdrowy, serce otwarte, oczy jak bijące źródła. Więc jeszcze za Panią Danutą Szaflarską można dodać: chodź boso…

 2. Dodalabym jeszcze – ucz się jezykow, unikaj monotonii, obserwuj, poznawaj rozne kultury w tym przede wszystkim wlasna.Wyszukuj male ” arcydziela ludowe” takie jak recznie robione wycinanki, pocztówki i pisz.. listy z podrozy, karki z ciekawych miejsc – ale nie tylko te mailowe lecz własne , z charakterm napisane piorem , zaznaczone emocjami przezywanymi wlasnie…Tak , żeby pozostal slad Twojego zycia, Twoich emocji, Twojej wiedzy, Twojej kultury.
  Zaskakuj siebie i innych , wykorzystując kazda sekundę własnego czasu- swoja kreatywna obserwacja, działaniem i ciesz się – poczuj radosc z każdego przezytego dnia.Kazdy z nas może być mieszkancem ” wysp szczęśliwych”
  (…) Rozwazyl nature czasu i zrozumial, ze wszechświat jest, chwila za chwila odtwarzany na nowo. Zrozumial wiec, ze w rzeczywistości nie istnieje przeszlosc, lecz jedynie wspomnienie przeszlosci.(..) Zatem, jak stwierdził, jedynym wlasciwym stanem umysłu jest zaskoczenie. Jedynym wlasciwym stanem serca jest radość ..(T.Pratchett)

 3. Paradoks naszych czasów to również pojęcie i postrzeganie szczęścia. Każdy większy koncern chce wzbudzić w nas potrzebę zakupu jego produktu/ usługi. Cała machina marketignowa skupia się na wmówieniu nam, że jesteśmy niekompletni, niewarci szczęścia, ale co innego gdy już kupimy ich produkt… szczęście wreszcie przybędzie, uroda objawi się pod wpływem kremu, nagle schudniesz 30 kg, lalka powie Ci co zechcesz.
  Mózg jak wspomniałeś jest jak mięsień. Mięśnie rosną i rozwijaja się gdy podnoszą ciężar z pozoru nie do udźwignięcia.

 4. “Wykupywuje” :) o tak i obowiązkowo ulubione słówko, które nie istnieje: “każden”

  A z sierpniem dojrzałe wybujałe słońcem i poezją miłosną
  dorodne owoce wiśni zakołyszą się na różnych kontynentach
  słów, pocałunków, niedokończonych rozmów pod drzewem dobra i zła,
  słodyczy ich miąższu w kraju nad Wisłą i Japonii
  do ciężkich od kiści gałęzi nadlecą ptaki
  i ludzie po konfitury emocji, bliskości, słodkiego smaku
  sięgną zimą, gdy życiodajne drzewo
  przyprószy pierwszy zimowy śnieg
  jak pierwszy siwy włos na skroni
  ze zmartwień, żalu za tym co odeszło
  z życia zwyczajnie

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.