Zabić coacha czyli o miłości i nienawiści do autorytetów w Polsce

Tęsknię za tobą Przewodniku!

Duchowy przywódca, mędrzec, doradca, ktoś, kto zawsze jest o jeden krok za nami, czasem zaś nad nami i cicho, cierpliwie lecz nienachalnie szepce nam do ucha. Ktoś, kto zna odpowiedzi na podstawowe pytania i chce się nimi dzielić. Ciut lepszy, nieco mądrzejszy, a może tylko trochę wrażliwszy, uważniejszy na świat, który nas otacza. Autorytet. Ofiara dzisiejszych czasów. Kiedyś nieomylny, dziś codziennie po tysiąckroć zabijany ustami radykalnych dziennikarzy reprezentujących przeciwną stronę. Atakowany w jedynie słusznych mediach. Dobijany mocnymi słowami rzucanych bezrozumnie internetowych hejtów. Obśmiewany przez ludzi, którzy wiedzą lepiej. Choć nie wiedzą nic. Bo kto wie, ten słucha. Słucha i się uczy od prawdziwych autorytetów.

Instytucjonalny i zarazem profesjonalny autorytet to również coach, zazwyczaj specjalnie w tym celu kształcony. Kto to taki? Trener, osoba, która ustala i prowadzi trening, w wyniku którego zawodnik, pracownik lub po prostu człowiek podejmujący się jakiegoś zadania lub pełniący życiową rolę ma odnieść sukces. Mentor, tutor, counselor, sponsor, coach, hr business partner – ogrywają podobne role lecz zmierzają do efektu nieco innymi metodami. Niestety, zanim coaching w Polsce na dobre rozwinął skrzydła i przeszedł rozliczne choroby wieku dziecięcego uszyto mu gębę. Z jakiego powodu? O zróżnicowanych przyczynach takiego stanu rzeczy na kartach tej książki pisze Maciej Bennewicz. Autor idzie dalej – skupia się także na wnioskach, które warto z tej sytuacji wyciągnąć. Proponuje sposoby na skuteczne przeciwdziałanie czarnemu piarowi oraz sprawdzone metody pracy coachingowej. Efektywne, mimo oporu, jaki mogą początkowo budzić. 06


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.