życzenia na Nowy Rok

dobre rady od mistrza Yody

Życzenia noworoczne! Niech w moim imieniu wypowie się mistrz nad mistrzami. Mistrz Yoda taką mądrość przekazuje nam: Przywiązanie prowadzi do zazdrości. Cieniem chciwości jest ono. Pozbywać się wszystkiego ucz się, co boisz stracić się – mówi do młodego porywczego Anakina Skywalkera, a potem ostrzeże go na próżno: Strach to ciemna strona Mocy. Strach wiedzie do gniewu, gniew do nienawiści, nienawiść prowadzi do cierpienia. Czuję w tobie wielki strach…

Anakin oczywiście nie posłuchał i został straszliwym Lordem Vaderem, prześladującym własne dzieci. Yoda nie znał staropolskiego powiedzenie, że dobrymi radami jest wybrukowane piekło. Cóż nic dziwnego, był z urodzenia protestanckim Anglosasem, choć nie rasy białej i to go nieco usprawiedliwia. Jego ojciec George Lucas, właściwie George Walton Lucas Junior, Kalifornijczyk wychowywany był w mentalności, której ukoronowaniem jest formularz wniosku wizowego dla Polaków chcących wyjechać do USA. Czy należysz do organizacji terrorystycznej? Czy zamierzasz podejmować działania przeciwko rządowi USA? Czy trudnisz się zawodową prostytucją lub czerpiesz zyski ze stręczycielstwa? Ci Amerykanie! Rzeczywiście są przekonani, że można być prawdomównym terrorystą i szczerą prostytutką, a podpisany formularz, to znakomity dowód sądowy w razie czego. Tymczasem co trzeci amerykański licealista używa  substancji psychoaktywnych raz w tygodniu, a co piąty codziennie. Przestępczość ma się dobrze. Jeszcze lepiej kontrabanda. Gigantyczny dług narodowy wykupują w obligacjach Chińczycy i szejkowie, zaś przestępczość z użyciem broni jest największa na świecie. Mamy jakieś dobre rady dla zbankrutowanych państw?

Do podobnego zapalczywego młodzieńca Lucka Skywalkera, syna Lorda Vadera Yoda master powie: Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania. I znów Skywalker go nie posłucha. Być może rolą mistrzów, przynajmniej amerykańskich, jest gadanie na próżno, przynudzanie, pobożne życzenia?  Być może jest tak, jak przestrzega nas judaistyczna tradycja biblijna, w stwierdzeniu, że gdy mistrz pokazuje na słońce, to uczeń patrzy na palec? Pożytek z tego jest taki, że przynajmniej niektórzy mistrzowie, dzięki własnym dobrym radom mają się dobrze, a inni nie, czyli proporcja rozkłada się mniej więcej tak jak u niemistrzów, czyli zwykłych ludzi. Jedni radzą sobie dobrze ze swoim sprawami,  a innym nawet setki książek, coachingów, mentoringów, porad, terapii i wskazówek Yody nie pomoże. Dlaczego? Bo tak :)

W nowym roku życzę zatem każdemu odkrycia własnego, unikalnego, osobistego mistrza w sobie. Ona lub on, energia, wewnętrzna motywacja, dusza, czy jak jeszcze to nazwiesz, nasz osobisty, polski Yoda jest naszą najważniejszą siłą sprawczą i ostatnią nadzieją, że kogoś w końcu posłuchamy, ktoś w końcu nam przemówi do rozsądku i po miesiącach odkładania zdamy zaległy egzaminu, rzucimy palenie, zmienimy pracę, pogodzimy się z siostrą…. A jak nie to, nie. Przecież nie ma obowiązku przeżycia życia szczęśliwie lub choćby sensownie, można ze swoim dniem, miesiącem, rokiem zrobić najróżniejsze rzeczy, można życie odłożyć na później. Życzę wszystkim i każdemu z osobna, aby mógł za Yodą powiedzieć, a nawet poczuć: Moim sprzymierzeńcem jest Moc i potężnym sprzymierzeńcem ona jest… i żebyśmy jeszcze wiedzieli jaki z tej Mocy zrobić użytek!


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

15 komentarzy

 1. znalazłem ten cytat w rozważaniach Anthonego de Mello; pozdrawiam

 2. “gdy mistrz pokazuje na słońce, to uczeń patrzy na palec” – w którym miejscu w Biblii to się znajduje?

 3. Hmmm… Dziwnie mi sie to czyta, zwłaszcza ostatni akapit, bo … mój pierwszy kot, a raczej kotka, otrzymała na imię Yoda (ponad dwa lata temu, cóż za zbieg okoliczności, nie miałam wówczas pojęcia o istnieniu coachingu). A na drugie Jedi, więc wszyscy zwracamy się do niej Yoda Jedi i ona na to zawsze reaguje w bardzo specyficzny, dystyngowany i spowolniony (jakby lewitowała) sposób. Uwielbiam Gwiezdne Wojny. Artykuł super!

 4. Odkryłeś Amerkę Inoutową Andrzeju S :) w całej rozciągłości ;) dzięki za ważny głos. Przypominajmy sobie o prostych prawdach, mówmy nawet o oczywistych. Zwłaszcza jeśli mogą kogoś ubogacić, podnieść na duchu albo poddać się pod zastanowienie ale nie poddać się bez intelektualnej walki czyli Rozwoju ;) Wszystkiego co Rozwojowe, a wszystko takie być może, jeśli My to takim uczynimy.
  Moniko B buziaczek jemiołkowy :*

 5. a od mojej Igi dziś odszedł kot Rysiek :) miał cztery miesiące ale spędził je cudownie , bo nie mógł mieć lepszego domu i tyle miłości ile miał u niej ,
  wiec idę na noc usciskac wszystkich domowników , w tym Franie i Maje ( kota i psa ) którzy śpią razem na posłaniu , tulac się do siebie i mruczac w innym lub tym samym języku ,
  Pocalowac na noc wszystkich w czoło i powiedzieć Jak dobrze ze Jestem i Wy Jesteście w koło … Bo cóż by było z życia jakbyśmy byli sami ….Ceńcie to Kochani !
  ściskam wszystkich w tym wszystkie istoty na świecie ( Pozdrawiam mocno Kotleta )
  Jestem
  Monika

 6. Może Ameryki nie odkryję- szczęście można wyciągnąć tylko z naszego wnętrza… ;)

 7. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję.
  Ja sobie i innym życzę abyśmy w tym roku częściej słuchali naszego serca, głosu intuicji. Bardzo bym chciała również dobrze spożytkować każde doświadczenie które pojawi się na mojej drodze, podejść do niego mądrze i świadomie.
  I niech ten ŚWIAT dzięki nam stanie się miejscem pełnym pokoju i dobra.
  Miłość. Miłość. Miłość.

  P.S. dedykuję wszystkim piosenkę IMAGINE – Johna Lennona :-)

 8. a drugie to co chciałabym aby wygrało w tym roku to Odwaga … Bycie prawdziwym , aby nie potrzebować walczyć o akceptację ..
  Strach przed popatrzeniem prawdzie w lustro Jaka , Jaki Jestem , co robię aby to zmienić , ukryć , Czego pragnę , a czego się boje , o co wiec i jak walczę , Co robię aby się nie bać …
  Co robię aby mnie pokochano … , a Co daje. ?
  i czy to Jest miłość , Czy strach przykryty odwagą ?
  Prawdy i Odwagi z dobra intencja …
  Jestem
  Monika

 9. a ja sobie i wszystkim życzę aby wygrała agape , … jak w Pieśni nad Pieśniami ::
  ” Połóż mnie jak pieczęć na sercu , jak obrączkę na swoim ramieniu . Albowiem miłość jest mocna jak śmierć , namiętność twarda jak Szeol . Jej żar to żar ognia , płomień Pana . ” ..
  Bądź dziś tu i teraz … bo dziś tworzy jutro a zmienia wczoraj …Bądź uważny na siebie , Kochaj siebie ze wszystkimi wadami i zaletami …Bądź uważny na innych , na swoje intencje , co potrzebujesz , co roztaczasz wokół ..Bądź dla siebie i Dbaj o innych …
  Miłości która jest silniejsza … Pięknych każdych sekund które tworzymy w myśli ..sami chwile przed …Uwazności w byciu twórca własnego i bliźnich życia wokół ..bo każda chwila jaka będzie, zależy tylko od Nas samych …To ja Jestem Twórca swojej drogi
  …Mam wybór …
  Miłości Kochani :) w każdej cennej sekundzie życia … Które jest tu i teraz :)
  Jestem
  Monika

 10. Panie Macieju,

  Życzę Panu dalszych sukcesów, zdrowia i satysfakcji z pracy, a zwłaszcza z kontaktów z ludźmi, czy to na gruncie prywatnym czy zawodowym.
  Pozdrawiam.

 11. Obyśmy byli dla siebie dobrzy, to i Rok będzie dobry. Tak powiedziała wczoraj w tv Kora z Mannaam i jak dla mnie—trafiła w sam środek.

 12. Świetnie powiedziane :) Ireno ujmuje mnie to jak wszystko, co piszesz. “Właściwego napięcia struny” coś pięknego :) Spełnienia marzeń w 2012 r. dla tak barwnej osobowości :*
  Dodam jeszcze jak bardzo zaskakuje mnie uroda Pań w zakładce: Liczba osób, które lubią Maciej Bennewicz. Panom także niczego nie brakuje ;) Życzę abyście się zakonserwowali tak pięknie ;) innymi słowy zostali tacy jesteście na dłuuuuugie, dłuuuugie lata.
  No to mamy 2012 r. oby był przychylniejszy

 13. Życzę w Nowym Roku bezgranicznej wiary w siebie, nowych planów, wspaniałych pomysłów, bycia sobie mistrzem i mądrą inspiracją, dużo ciekawych, inspirujących książek, trafnych wyborów, świadomej współzależności, właściwego napięcia struny, świata, do którego inni zechcą się przyłączyć, właściwie postawionych pytań, odpowiedzi, sensu, spokoju, odpowiedzialności, zmian na lepsze.

 14. Dla mnie będzie to rok bardziej nowy niż wszystkie wcześniejsze, dlatego do tych słów, życzeń, będę często wracał. Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie

 15. :* :)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.