21 Spotkań

Spotkanie 2. Zuzanna i szachy

21 Spotkań. Spotkanie 2. Zuzanna i szachy

Grażynka, zwana ciocią Grażynką, choć nie była spokrewniona, lecz zaprzyjaźniona, podrzuciła Wojtusia. Musiała coś załatwić na mieście. Wraz z nieoczekiwanie mijającą pandemią, równie nieoczekiwanie jak nieoczekiwany i zaskakujący okazał się rozwód Billa Gatesa, poluzowano obostrzenia, zatem można było coraz więcej spraw załatwiać osobiście. Tak też uczyniła ciocia Grażynka.

Ludzie, Człowiek, Nosić, Maski, Ochrona, Wirusy, Przez

Dzieci Zuzanny nie wiedzieć z jakiego powodu nie bardzo lubiły Wojtusia a ten pozbawiony przez ciocię Grażynkę, swoją matkę, telefonu siedział w salonie u Zuzanny sam, nie robiąc nic. Odmówił picia i jedzenia, ale, równie nieoczekiwanie jak zniknięcie pandemii, zluzowanie obostrzeń i rozwód Billa Gatesa – Wojtuś zainteresował się szachami. Owszem, Zuzanna takowe posiadała. Piękne, metalowe, odlewane, ciężkie.

– Zagrajmy – Zaproponował Wojtuś.

– Z chęcią. – Zgodziła się Zuzanna, lecz dla pewności dopytała: – A umiesz grać? To dość wymagająca i skomplikowana gra?

– Oczywiście, z mamą i z tatą gram bardzo często i zawsze wygrywam! – Stwierdził Wojtuś.

Lady, Koń, Wieża, Bauer, Szachy, Gry W Szachy, Postać

Po chwili figury znalazły się na szachownicy i gracze wykonali pierwsze ruchy. Wojtuś uparł się, że zagra białymi, gdyż zawsze z tatusiem gra białymi, więc Zuzanna ustąpiła, bo przecież profesjonalne losowanie kolorów nie miało aż tak wielkiego znaczenia. Pion, kolejny pion do przodu i znowu kolejny. Pierwsze bicie. Biały goniec zbił pionka czarnych, trochę bez sensu, gdyż w ten sposób odsłaniał przedpole, ale Wojtuś to przecież dziecko. Bawmy się, grajmy – pomyślała Zuzanna i wykonała kolejny ruch.

Jakie było jednak jej zdziwienie, gdy Wojtuś wyjechał na środek pola hetmanem (też zupełnie bez sensu) i w kolejnym ruchu, wykonując coś w rodzaju wydłużonego skoku koniem, zagroził jej królowi tryumfalnie krzycząc: „szach i mat! Przegrałaś!” I strącił odlewanego z metalu (chyba z mosiądzu) ciężkiego króla na podłogę kalecząc nowe panele w kolorze rustykalnego, białego dębu.

Szachy, Dane Liczbowe, Strategii, Szachownicy

– Wojtusiu! Ale tak się nie gra. To był niedozwolony ruch. Hetman tak się nie porusza! – Stwierdziła Zuzanna lustrując poczynione przez króla szkody w podłogowym panelu.

– A właśnie, że dozwolony! – Stwierdził Wojtuś z zaciętą, ale pewną siebie minką.

– Niedozwolony Wojtusiu, tak się nie gra w szachy! – Powtórzyła wciąż spokojnym głosem Zuzanna. – Najwyraźniej nie umiesz grać w szachy. Jeśli chcesz to ciebie nauczę. – Zaproponowała.

Oko, Dziecko, Kochanie, Oczy, Portret, Dzieciństwo

–  A właśnie, że dozwolony! – Raz jeszcze podkreślił swoje zwycięstwo Wojtuś i dodał. – Doskonale umiem grać w szachy! Zawsze wygrywam! Jeszcze nigdy nie przegrałem – dodał Wojtuś i zrzucił resztę metalowych figur na podłogę.

–  Acha! – Wyszeptała Zuzanna próbując oszacować straty. I w myślach jednie, dodała, że już wie, dlaczego jej dzieci nie lubią bawić się z Wojtusiem i nawet nie wyszły się z nim przywitać, ale…No cóż ona jest dorosła. Nie będzie przecież za Grażynkę i jej męża wychowywać Wojtusia. A niech sobie rośnie psychopata.   


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.