Najlepsza wersja siebie

Najlepsza wersja siebie – koan

Messenger wyświetlił nową wiadomość. Na tle zachodzącego słońca widać było pomost, do którego zacumowana była, stara, drewniana łódka. Na zdjęciu widniał napis, jak to w memach: Jeśli chcesz, wyrusz ze mną wspólną drogą lecz nie oceniaj mnie. Ten kto ocenia oferuje przemoc a nie moc. Wiadomość przyszła od Muazetty.

Odpisał:

– Nigdzie się nie wybieram.

Po chwili przyszła odpowiedź. Na tle zdjęcia kobiety, która rozpościera ramiona napis: Zawsze jesteś najlepszą wersją siebie.

Odpisał:

– Owszem, nawet jeśli dokonujesz złych wyborów.

– No właśnie – opowiedziała. – Możesz dokonywać lepszych, nie oceniając, tylko podążając.

I po chwili dołączyła obrazek samotnej dziewczynki na drodze, która targa wielkiego misia.  

Odpisał:

– Nie zarzucaj mnie kalkami słownymi w stylu: Nie oceniaj, tylko podążaj. Albo: Zawsze jesteś najlepszą wersją siebie, gdyż sadysta i psychopata patrząc ofierze w oczy, też może powiedzieć coś podobnego na swój temat. Ponadto nigdzie się z tobą nie wybieram, w żadną podróż, gdyż ostatnio kilka razy dałaś dowód swojej niedojrzałości i nie jest to ocena ale fakt. Nie jesteś dziewczynką z misiem.

– Ocena! I to jeszcze jaka! – Odpowiedziała dołączając emotikon złości.

Odpisał:

– Nie ocena ale fakty. Przykłady? Koniecznie potrzebujesz przykładów? W zeszłym tygodniu zostawiłaś córeczkę pod opieką pijanego ojca i pobiegłaś na spotkanie Klubu Kobiet Mocy, choć był już zakaz spotkań, z powodu wirusa. W tym tygodniu zapomniałaś opłacić podatek dochodowy i odebrać pilną przesyłkę z sądu. Następnego dnia omal nie spaliłaś mieszkania, gdyż zapomniałaś o gotowanej owsiance. Ponadto o wszystkim skrzętnie mnie poinformowałaś. Wystarczy?

Po chwili przyszła kolejna wiadomość. Tym razem młoda kobieta ogromnym młotem rozbijała mur. Napis informował: Możesz mnie uważać za kogo chcesz, ja i tak znam swoją wartość i niczyje zdanie na mój temat tego nie zmieni.

Odpisał:

– Życzę powodzenia w drodze, a tak a pro pos „drogi”, swoją drogą, dokądś się wybierasz, czy to tylko metafora?

Po długiej chwili odpowiedziała:

– Jesteś złośliwy. Oczywiście, że metafora. – I znów emotikon z jakąś buźką.

Odpisał:

– Metaforyczne drogi, to pętle.

Usunął Muazettę z grupy znajomych i wyłączył aplikację. Założył buty i poszedł biegać.


Zamów „81 Tajemnic” w przedsprzedaży, a dostaniesz GRATIS e-booka (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie preorder22-1024x768.jpg

Ale o co chodzi? (skrócona interpretacja tego koanu) na „81 Tajemnic” (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie CIER81_instrospekcja-1024x683.jpg
Uzależnionego poznasz po tym, że reaguje i broni uzależnienia nawet wtedy, gdy twierdzenie w tym przedmiocie nie było do niego bezpośrednio skierowane. Staje się rzecznikiem obrony wszelkich uzależnionych, którzy – w odczuciu tej osoby – nie są uzależnieni, a wyłącznie są najlepszą wersją siebie i dokonują najlepszych spośród dostępnych im wyborów. A przez to mogą zaniedbywać, ignorować zasady funkcjonowania rodziny, pić, bić, niszczyć… – zobacz dzisiejszą interpretację na www.81tajemnic.pl

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie KONKURS2-1024x734.jpg

Weź udział w konkursie. Napisz swoją interpretację tego koanu i wygraj „81 Tajemnic” z dedykacją i autografami autorów. Powyżej możesz zapoznać się ze skróconą interpretacją koanu, autorstwa Adama.Obrazek

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie introspekcja-1024x902.jpg

Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.