X

Analiza – drugi koan dla Marty

Na pytanie jaka jest różnica pomiędzy stwierdzeniem miała męża a była zamężna Marta udzieliła niesłychanie trafnej odpowiedzi. Dokonała najbardziej wnikliwej interpretacji z całej grupy.

– Przede wszystkim – stwierdziła – słowo miała oznacza posiadanie, natomiast czasownik była określa tożsamość. Mieć to czasownik modalny, czyli wskazujący na modus, inaczej mówiąc na sposób zachodzenia zjawisk lub zaistnienia rzeczy. Tymczasem być jest czasownikiem posiłkowym. Zatem mieć męża to w pewnym sensie robić tę relację. Być zamężną natomiast należałoby zinterpretować jako trwanie w określonej postawie. Ponadto stosując analizę lacanowską, ach ten Jacques Lacan – westchnęła z uśmiechem wytrawnego znawcy metody – można by rzec, że za-mężna to będąca za mężem, czyli z tyłu, w jego cieniu.

– Znakomicie – powiedział profesor i zamilkł.

Podrapał się po głowie co wskazywało na wyjątkowe skupienie. No cóż, studenci dzisiaj ani nie czytają, ani nie przykładają się do nauki – pomyślał. Spotkanie wybitnej osoby graniczyło z cudem. Iluż to spotykał półanalfabetów nie tylko spośród studentów, ale również wśród kadry. Rola pracownika naukowego staniała. Najlepsi szli do biznesu i to najchętniej za granicą. Któż by chciał pracować za marną pensyjkę w feudalnym systemie, w którym obowiązywał porządek dziobania kur.

A studenci? Dla nich liczył się papierek i alibi, że coś robią ze swoim życiem. Zero pasji, zero głębi. Czy to zaoczni, czy na studiach dziennych – motywacja zawsze ta sama, papierek i… brak zaangażowania. Znów podrapał się po głowie. Tok jego myśli przerwała Marta.

– Analiza wypowiedzi nie jest tak trudna, gdy filtruje się ją przez siebie.

– Co masz na myśli? – zdziwił się profesor.

– Jestem po rozwodzie – odpowiedziała – i teraz zastawiam się czy miałam męża czy też byłam zamężna? A może on miał żonę –  zaakcentowała czasownik – albo to ja byłam jego żoną?

____________________________________________________________________________

zapraszamy na unikalny warsztat do SOSNOWCA

____________________________________________________________________________

inne koany

starsze koany

zapraszamy do naszej księgarni

Maciej Bennewicz: Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.
Podobne wpisy