efekt przyciągania

Efekt przyciągania – koan

– Wszystko jest możliwe – powiedział borsuk potrząsając pyszczkiem, w którym trzymał kawałek pysznej padliny.

– To nic nie znaczy, to zbyt ogólne – lis polizał łapę a potem potrząsnął ogonem. – Na przykład my, lisy jesteśmy kolejnym zagrożonym gatunkiem. Cud, że przetrwaliśmy tyle wieków, Zawsze szczute, traktowane jak najgorsze szkodniki, uznawane za podstępne bestie, hodowane na skóry. Te wszystkie lisie czapki i kołnierze to nasi pradziadowie. I sądzisz, – lis wypluł pióro gołębia, którym się pożywiał – że dla nas wszystko jest możliwe – wydął policzki przedrzeźniając borsuka, po czym dodał: – Dla ciebie może tak, ty kryjesz się, jesteś zwierzęciem nocnym, niszowym, nie polujesz, raczej łapiesz okazje – wskazał pyszczkiem na padlinę sarny, którą borsuk konsumował z apetytem – ale dla naszego gatunku nie ma szans.

– A jednak mówię ci, że wszystko jest możliwie – stwierdził borsuk. – Było o tym na takim szkoleniu motywacyjnym: Uwierz a osiągniesz. Nawet notatki zrobiłem.

– Chodź częściej na te swoje szkolenia a zaczniesz jeść kapustę z pola jak zające – zaśmiał się lis. – Ale to i tak cię nie uratuje, gdyż zające również mają przechlapane. Podobnie jak my, lisy, uchodzą za szkodniki. Bo widzisz wszystko co wchodzi człowiekowi w paradę uznaje on za przeszkodę. Wytnie każde drzewko, wytrzebi każdą mysz polną, wypleni brzozy, bo mają liście i lipy, bo pylą – westchnął i po chwili dodał: – Możliwe jest tylko to, co jest możliwe albo jeszcze gorzej, tylko to co jest konieczne – stwierdził lis.

– Nie, nie kojarzysz, gościu. Nie masz pojęcia o czym mówię – borsuk na moment oderwał się od jedzenia – motywacja chłopie; efekt przyciągania, chłopie; wyższe ja, chłopie; mindfulnees, gościu; punkt zero; efekt mocy, gościu; to jest prawdziwa moc możliwości!

Wtem padł strzał, potem drugi a w ślad za nim odezwało się ujadanie psów.

– No i masz idioto swój punkt zero i efekt mocy. Ściągnąłeś tu sforę psów. Poszły tropem twojej padliny – lis rozejrzał się nerwowo szykując się do ucieczki. – A za psami idą myśliwi. Gratulacje kretynie. Właśnie zrealizowałeś efekt przyciągania wszystkich możliwości.

___________

inne koany

___________

zapraszamy na nasze szkolenia


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.