Góral z Pamiru

Kot Lucjan i kobieta Cecylia

Góral z Pamiru

Z cyklu Kot Lucjan i kobieta Cecylia

opowieść SIEDEMNASTA

– Może warto przyjąć do wiadomości, że dla lwa najcudowniejszym miejscem nie jest klatka, dla tygrysicy największym szczęściem nie jest rodzenie dzieci w niewoli, dla psa łańcuch, a dla papugi klatka. – Stwierdził kot Lucjusz. – Że nie wspomnę o milionach szczurków, królików i małp, na których testuje się chemikalia i skazuje na życie w męczarniach z elektrodami w głowie.

– Ale tego nie da się cofnąć. – Cecylia pokiwała głową ze smutkiem. – Ogrody zoologiczne ratują zagrożone gatunki, a poświęcenie zwierząt to między innym szczepionki, lekarstwa, bezpieczne środki ochronny roślin.

– No właśnie. No tak to z wami jest. Ten sam okrutny i ksobny sposób myślenia stosujecie również wobec siebie samych, ludzie wobec ludzi. – Kot przespacerował się po pokoju. – Może warto przyjąć do wiadomości, że na przykład dla Pasztunów, którzy żyją z produkcji narkotyków i przemytu – tak zwany zachodni styl życia, nie jest żadną alternatywą. Nie stanowi szansy na nic, co było by wartościowe. Dla budki z hamburgerami i serialu z avengersami mieliby ryzykować swoje życie?

– A kobiety, ich prawo do wolności, do pracy, do nauki? – Cecylia zdenerwowała się kolejnymi wywodami kota.

– Miliardy istot na tej planecie nie chcą być uszczęśliwiane na siłę, po prostu. Każdy ma swoją historię, swoją pieśń i swój taniec do wytańczenia. Niedźwiedź nie stanie się szczęśliwszy, gdy zacznie w waszym cyrku tańczyć na linie, ani góral z Pamiru, gdy na obiad zje frytki z hamburgerem oglądając wiadomości CNBS na chińskim tablecie.

 


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.