Infolinia diagnostyczna

Infolinia diagnostyczna – koan

– W czym mogę pomóc? Co panu dolega? Jakie ma pan objawy? – Usłyszał w słuchawce telefonu serię rutynowych pytań.

– Boli mnie głowa – wyszeptał.

– Czy w ciągu ostatnich 48 godzin pił pan alkohol?

Wiedział o tym doskonale, że głowa zawsze boli o coś. Nie, nie z jakiegoś powodu ale o coś. O co cię boli głowa? To było jedyne, zasadne pytanie. Zdawał sobie również sprawę, że każdy ból jest przecież reakcją. Owszem są przyczyny biologiczne. Dlaczego jednak w piątek przyczyna biologiczna nie wywołuje skutku a w sobotę, po kłótni z żoną, już tak. Dlaczego wujek Janek był odporny na grypę ale nowym wirusem się zaraził, w kilka dni po ostrej rozmowie ze wspólnikiem w swojej firmie? Dlaczego przez tyle dni nie bolała go głowa ale po rozmowie z urzędnikiem bankowym, w której odmówiono mu kredytu na podratowanie firmy, już tak? Głowa pękała.

W sieci odnalazł bez trudu dziesiątki przyczyn. Zwężone a potem gwałtownie rozszerzone naczynia krwionośne, ucisk na kręgi szyjne, napięcie w mięśniu kapturowym, który okrywał ramiona i potylicę. Zapalenie zatok, stan zapalny zęba lub kości szczęki a także guz w głowie, ucisk, dysfunkcja, patologia – wszystko to może wywoływać ból głowy. Choroby oczu, krwiaki, zapalenia nerwów i pewnie setka innych przyczyn. Łyknął garść tabletek. Jedna, dwie mu nie pomagały.

Jak lekarze to wytrzymują? Ten cały diagnostyczny spis, tę całą lawinę dysfunkcji i problemów, listę objawów i setki chorych, którzy cierpią? Mało który lekarz zadaje pytanie: O co panią boli głowa? Dlaczego akurat teraz zaraził się pan grypą? Co sprawiło, że uraz kolana uniemożliwia pani chodzenie po schodach? Co kryje się za wznowieniem choroby?

Gdybyśmy byli maszynami, które się psują, poszukiwanie odpowiedzi oraz przyczyny, którą należy usunąć, na przykład w zwyrodnieniu kręgosłupa, w torbieli lub w zapaleniu nerwu, byłoby zasadne. Zepsuł się amortyzator, wyciekł płyn hamulcowy, przepaliła się wiązka kabli elektrycznych. Choć człowiek ma w sobie techniczne mechanizmy podobne do łożysk, amortyzatorów i przewodów hydraulicznych, to przecież jest u licha różnica między koparką, komputerem i człowiekiem?

– Proszę pani – powiedział. – Nie piłem alkoholu. Dzwonię z prośbą o poradę. Przeczytałem waszą ofertę w Internecie: Diagnoza przez telefon. 24 godziny. Dzwoń w każdej sprawie. Głowa boli mnie tak, że nie mogę mówić.

– Czy brał pan jakieś leki przeciwbólowe?

– Całą garść proszę pani i nie pomagają.

– Pewnie przedawkował pan leki i sąd ten ból. – Usłyszał w słuchawce. – Jeśli ból nie ustąpi w ciągu 8 godzin proszę wezwać pogotowie ratunkowe i dokładnie opisać objawy.

Rozłączył rozmowę. Wiedział o co boli go głowa. W bólu pojawiła się jasność. Jasność przeczysta. Jak olśnienie. Człowiek zawsze jest sam ze sobą. Sam w obliczu nieznanego. Sam wobec własnej historii. Sam musi uporać się z przeszłością i przyszłością. Sam wobec lęków. Bolała go przyszłość lecz przyszłość jest krainą nieznaną, pomyślał, i wtedy ból minął.    


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.