Jasna strona mocy

Jasna strona mocy

Jasna strona. Jasna strona życia. Strona nadziei. Gdzie szukać tej jasnej strony życia?

Właściwie nieustannie doświadczamy walki dobra ze złem. Choć ludzie wierzą w różne religie, również te odwołujące się do pojęcia szczęścia oraz siły woli, wciąż zło wyłazi z jakiejś szpary a potem wylewa się zewsząd jak na Ukrainie. Niektórzy lubią straszyć nas szatanem, choć zgodnie z doktrynami chrześcijańskimi Bóg jest wszechmocny. Nie ma żadnej walki, bo przecież nic bez woli bożej nie może zaistnieć. „Bóg nie dopuści” – mówią a potem dodają: „a jednak dopuścił.” Czy jednak za Jean Paul Sartre’em nie należałoby powtórzyć, że szatan to człowiek a najgorsze piekło tworzymy sami sobie?

Brama, Drewno, Bramy Drewniane, Portal, Lekki, Energia

***

Może dlatego obok wszelkich doktryn po prostu realnie patrzymy na świat gdy toczy się wojna obok naszego domu i dostrzegamy zło, zło w czystej, czyli w brudnej postaci, bez żadnych frazesów i teologicznych analiz. Widzimy zło z całą ostrością. Gdy dom sąsiada płonie martwimy się czy ogień nie obejmie również naszego dachu? To naturalne.

Najtrudniejsza dla wielu jest niepewność i wyczekiwanie, które zamurowują serca w gwałtownym skurczu a potem przynoszą bezradność.

***

Gruzy, Mauzoleum, Ruiny Mauzoleum, Anioł, Świeca, Lekki

Pamiętasz „Gwiezdne wojny” – kultową sagę? Popkultura często odkrywa przed nami wielkie prawdy. W każdym filmie z serii wybór pomiędzy dobrem i złem, jasną i ciemną stroną mocą – widać wyraźnie. Oglądając kolejne sceny i bohaterów – nie mamy wątpliwości. I choć toczą się tam nieustanne wojny – jako widzowie wiemy, po której stronie się opowiedzieć. I tak, na naszych oczach stało się teraz, w realnym świecie.

To swego rodzaju cud. Niemal wszystkie kraje europejskie, ich przywódcy, politycy, szefowie ważnych instytucji, dziennikarze, mieszkańcy – to dostrzegli. Dostrzegli również Amerykanie i przedstawiciele ONZ. Prawie nikt nie ma wątpliwości po czyjej stronie jest prawda, kto stoi po jasnej a kto po ciemnej stronie mocy. Wszelkie spory, kalkulacje, dywagacje, wątpliwości niemal zanikły, również u nas, w Polsce. Z jasnością wiemy, gdzie jest jasna strona mocy. W każdej sprawie. Wojna jak szkło powiększające pokazała prawdę.

***

I jeśli ty wiesz, i jeśli ty widzisz – to w małych, drobnych, codziennych gestach, decyzjach, wyborach, wobec rodziny i wobec sąsiadów, wobec obcych i kolegów z pracy, wobec przyjaciół i nieznanych ludzi – stawaj odtąd po jasnej stronie mocy. Tyle. To nie takie trudne – wystarczy z jasnością spojrzeć i jasno zobaczyć a potem zrobić krok w jasną stronę mocy.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.