Krasnal chce urosnąć

z cyklu opowieści kruka Euzebiusza

Krasnal chce urosnąć

z cyklu opowieści kruka Euzebiusza

Kruk Euzebiusz rozparł się na swoim legowisku umoszczonym w starej walizce i spojrzał na skruszonego skrzata, który przyszedł prosić o wybaczenie. Jakiś czas temu, korzystając z gościny i uprzejmości kruka, ukradł talię znaczonych kart, które kruk odziedziczył po pewnym iluzjoniście i hochsztaplerze. Sądził, głupi skrzat, że karty mają moc magiczną. Tym razem skruszony gnom przyszedł prosić o kontakt do pewnej czarownicy. Rzekł kruk po namyśle:

– Zdaję sobie sprawę skąd te wszystkie pytania o czarownice. Pytanie…czy ty zadajesz sobie sprawę krasnalu, o co pytasz i po co pytasz?

Czy sądzisz, że w XXI wieku czarownica to jakaś baba Jaga z haczykowatym nosem żyjąca na bagnach albo zwiewna rusałka, królowa elfów? Nic z tych rzeczy. Na pierwszy rzut oka nie rozpoznasz wiedźmy i z całą pewnością nie ma ona gabinetu usługowego ani pięknej strony na Facebooku. Nie afiszuje się też ani ze swoją wiedzą ani tym bardziej ze swoją mocą. Żadnych dyrdymałek o erze Wodnika i kojącym wpływie planety Wenus rodem z New Age.

Jak mniemam, chciałeś się dowiedzieć, czy istnieje skuteczny czar na twoją przypadłość, czy dorośniesz, czy też już zawsze pozostaniesz podstarzałym, przerośniętym bobasem? To cię gnębi.

No cóż. Muszę cię rozczarować. Swoją drogą to piękne słowo: rozczarować. Rozczarować oznacza w gruncie rzeczy odczarować. Tak krasnalu. Zostałeś zaczarowany, zaklęty w swojej małości, infantylizmie, wiecznej niedojrzałości. Zostałeś uwięziony w skrzaciej małostkowości i jedyna maska, która cię chroni, to maska pociesznego krasnoludka.

Dlatego muszę cię rozczarować. Od dawna jesteś duży, dorosły i mało kto się nabiera na twoje skrzacie triki. Od dawna nie jesteś dzieckiem. Weź odpowiedzialność. Ach, nagle nie wiesz co to znaczy? Dobrze, odpowiem. Odpowiedzialność to wiarygodność i pewność…i może jeszcze bycie spójnym, to znaczy przewidywalnym. To ty jesteś odpowiedzialny za swoje emocje a nie świat dookoła.

Świata najczęściej nic nie obchodzisz. I dobrze. Mało jest problemów? Jeszcze z jakimś głupim krasnalem świat miałby się borykać. Dorosnąć to znaczy wziąć odpowiedzialność. Żadna wiedźma ci tego nie załatwi. Odczarowany?          


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.