modliszka

Modliszka – koan

– A taka modliszka, na ten przykład? – Spytała hiena oblizując swoją łapę. – O co chodzi z modliszką?

– Jak to, o co chodzi z modliszką? – Zdziwił się kojot.

– No, dlaczego pożera swego faceta zaraz po chwili uniesienia? – Zachichotała hiena. – No wiesz, po kopulacji.

– Jak to dlaczego? Żeby przetrzymać okres ciąży a potem wychować dzieci potrzebuje sporo białka a taki kolo modliszek to mnóstwo zapasów. Pani modliszka nie musi już stawać po 500 + w kolejce ani składać pozwu o alimenty. Od razu konsumuje co jej się należy – tym razem kojot zachichotał a właściwie zaszczekał.

– No ale dlaczego on się na to godzi dobrowolnie? Wysoka cena za seks, nie uważasz? – Zastanowiła się hiena.  

 – Po pierwsze, my, samce pod tym względem jesteśmy ślepi. Pomyśl ile karier legło w gruzach z powodu seksu? Ilu gości straciło dorobek życia z powodu chuci? Ile dramatów z powodu pożądania? Dla chwili rozkoszy wielu facetów na szali rzucało życie. Nie tylko modliszek tak postępuje. Inna sprawa, że modliszek nie kombinuje potem, jak powiedzmy człowiek, że się zakochał, że związek, że wierność. – Kojot przedrzeźniał ludzką mowę. – Po po prostu od razu staje się pokarmem.

– A po drugie? – Hiena przekrzywiła łeb.

– A pod drugie, samce są potrzebni wyłącznie do reprodukcji i sprawa modliszek rzecz upraszcza do minimum. Weź mnie. Wyrzucony ze stada błąkam się i raczej trudno mi będzie znaleźć samicę a nawet jak znajdę, to ona zechce mieć dziecko, a potem mnie odpędzi i znowu się będę błąkał. Myślisz, że w stadzie było mi lepiej? Byłem samcem trzeciej kategorii a tacy nie mają ani prawa do rodziny ani do seksu. Selekcja naturalna. Eliminacja słabszych.

– I modliszek to wszystko wie i dlatego daje się zjeść zaraz po akcie seksualnym? Upraszcza sprawę? – Hiena spytała z niedowierzaniem.

– Tak. – Odpowiedział kojot i po chwili dodał: – Ta cała historia z ojcostwem jest mocno przereklamowana. W większości przypadków to marketing i poprawność polityczna.  

– Marketing i poprawność polityczna? – Zdziwiła się hiena.

– A co ty myślisz? Samce postanowili się jakoś chronić. Głupio im było żyć ze świadomością, że są tylko reproduktorami, nosicielami plemników, więc wymyślili patriarchalizm, religię, politykę, prawo, kulturę i cały ten udawany szajs. Wciskają kobietom kit. Dlatego modliszka tak ich kole w oczy. Pokazuje, gdzie ich miejsce.

– W żołądku. – Zachichotała hiena i pogładziła się po brzuchu. – Pyszności.


Zamów „81 Tajemnic” w przedsprzedaży (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie preorder22-1024x768.jpg
81 – zamów przed premierą

Ale o co chodzi? (skrócona interpretacja tego koanu) na „81 Tajemnic” (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie LAST_81_instrospekcja-1024x683.jpg
„Wszyscy jesteśmy modliszkami? – interpretacja Adama

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie KONKURS2-1024x734.jpg

Weź udział w konkursie. Napisz swoją interpretację tego koanu i wygraj „81 Tajemnic” z dedykacją i autografami autorów. Poniżej możesz zapoznać się ze skróconą interpretacją koanu, autorstwa Adama.ObrazekObrazek

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie introspekcja-1024x902.jpg

Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.