pewność siebie

koan dla Anety M.

Pewność siebie – koan dla Anety M.

– Ludzie mówią, że Fabian jest leniwym draniem. Może to prawda ale najważniejsze, co ty na to? Trochę znasz Fabiana. Czy rzeczywiście jest leniwy? Czy dostrzegłeś w nim draństwo? Albo inny przykład – ojciec poprawił beret na głowie i przywalił siekierą w pieniek. – W necie piszą, że w temperaturze 27 stopni wirus ginie ale to bzdura, bo ludzkie ciało ma normalnie 36 i trochę, więc powinno wirusa zabijać a nie zabija. I znowu najważniejsze: Co ty na to?

– Ale skąd mam wiedzieć: co ja na to, jak się na czymś nie znam, albo czegoś nie wiem? – Chłopak układał w taczce porąbane przez ojca pieńki.

– Skąd? – Ojciec znowu przygrzmocił siekierą w solidny kawał brzozy. – Jak nie wiesz, to się dowiedz. Szukaj. Zamiast powtarzać sobie, że czegoś nie wiesz albo nie umiesz, szukaj  odpowiedzi i ucz się, synu! A potem zadawaj sobie pytanie: Co ja na to? Pytaj siebie: Nie o to, co wiesz; albo czego nie wiesz; pytaj: Co ja na to? Rozumiesz?

– W zasadzie tak ale nie do końca. – Odpowiedział.

– Czyli nie rozumiesz. Jak nie rozumiesz, to mów, że nie rozumiesz, zamiast: w zasadzie tak…tra la lala. Mów wprost: tak rozumiem; nie, nie rozumiem. Pamiętaj jednak, że nie wszystko musisz rozumieć, nie wszystko musisz wiedzieć. – Siekiera znów łupnęła. – Prawdziwa pewność siebie pozwala powiedzieć: tak, wiem; nie, nie wiem. Pozwala powiedzieć: tak chcę; nie, nie chcę. I najważniejsze: nie musisz się nikomu z niczego tłumaczyć; po prostu możesz czegoś chcieć albo nie chcieć, wiedzieć albo nie wiedzieć, może się dowiedzieć, jak nie wiesz, i nauczyć, gdy czegoś nie umiesz albo…sprawę olać. Kropka.

– Ale tato, przecież ludzie, na przykład kumple z klasy, nic sobie z tego nie robią, że ktoś im powie: nie wiem albo nie chcę wiedzieć lub sprawdzę i się dowiem. Wyśmiali by mnie, gdybym im wcisnął taką gadkę.– Stwierdził chłopak prostując plecy.

– Jaką? – Tym razem ojciec się wyprostował zadając pytanie.

– No taką: nie rozumiem co do mnie mówisz, albo chcę czegoś innego niż wy. – Chłopak zrobił błazeńska minę i przewrócił oczami.

– Raz jeszcze powtórzę, synu. Najważniejsze jest: Co ty na to? Czego ty chcesz? Nie na wszystkie kwestie na świecie musisz mieć swój własny pogląd ale dobrze wiedzieć czego się chce. Bez tego jesteś bezbronny. Wszystko ci wcisną. Bo jeśli sam nie wiesz czego chcesz, to jesteś jak liść na wietrze. W sprawach ważnych dla siebie, musisz mieć swój pogląd i tyle. – Znów łup siekierą.

– Muszę? – Chłopak uniósł ramiona.

– Pewność siebie bierze się, jak sama nazwa wskazuje, z siebie. Wiesz albo nie wiesz, ale to ty podejmujesz decyzję co z tym robisz. Nie wiesz, dowiedz się. Nie chcesz wiedzieć, powiedz: nie interesuje mnie to. – Znów łup. Siekiera trafiła w drewno, aż poszły drzazgi.


Zamów „81 Tajemnic” w przedsprzedaży (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie preorder22-1024x768.jpg

Ale o co chodzi? (skrócona interpretacja tego koanu) na „81 Tajemnic” (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie LAST_81_instrospekcja-1024x683.jpg
„Kawa czy herbata?” – proste pytanie. Na nie z reguły znamy odpowiedź. Tak zostaliśmy wychowani, jesteśmy w takiej kulturze, że gdy pada to właśnie pytanie, to z reguły wiemy, że to moment w którym my podejmujemy decyzję i rzadko kto nam coś wciska. To nasz decyzja, nasz wybór, my będziemy pić tę kawę albo tamtą herbatę. No ale ile jest takich tematów i spraw, w którychś ktoś decyduje za nas, nie pyta „kawa, czy herbata?”.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie KONKURS2-1024x734.jpg

Weź udział w konkursie. Napisz swoją interpretację tego koanu i wygraj „81 Tajemnic” z dedykacją i autografami autorów. Poniżej możesz zapoznać się ze skróconą interpretacją koanu, autorstwa Adama.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie introspekcja-1024x902.jpg

Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.