pisarz

koan

Pisarz – koan

Napisał kilka pierwszych linijek.

Ludzie traktują swoje życie lekkomyślnie, jakby nigdy nie mieli umrzeć, porzucić swej ziemskiej skorupy. Sądzą, że śmierć przydarza się tylko innymi. Iluzja nieśmiertelności sprawia, że kupują, kłócą się, tyrają, wciąż czekając na jutro. Wmawiają sobie, że jutro zaczną żyć.  

Tymczasem, gdy przychodzi jutro znów kupują, sprzedają, tyrają, kłócą się a potem piją na umór albo ćpają by zagłuszyć straszliwy lęk. Przecież czują iluzję a jednak wciąż ją utrzymują. Wiedzą, że ich życie to mgła a jednak nawet nie próbują wyjść na słońce.

Owszem, to kwestia czaru, który rzucają na nich ciemni magowie, władcy czarnej magii, ale przecież czar słabnie. Czasem trzeba go odnawiać, trzeba restartować matrix – wtedy jego mechanizmy się odsłaniają. Widać je jak na dłoni. Nawet najszczelniejszy system ma dziury, przez które można zobaczyć prawdę. W końcu to nie takie trudne – ocknąć się, przejrzeć na oczy, spojrzeć nieco w bok. Nie aż tak trudne, że by dostrzec, jak są zmanipulowani.

 

Spojrzał na tekst. Zaznaczył całość i nacisnął klawisz Delete. Słaby początek jak na powieść science fiction – pomyślał. Trzeba dosadniej. Ostrzej. Znów uderzył w klawisze.

Iluzja nieśmiertelności była ciekawie zbudowana i jeszcze sprytniej podsycana. Z jednej strony obywatel miał bać się – śmierci, starości, choroby i utraty z drugiej zaś nieustanie składano mu obietnice bogactwa, młodości i nieśmiertelności, które może osiągnąć tylko jeśli zaangażuje się w system. Jak?

Rzecz jasna wymagano tylko konsumpcji i posłuszeństwa. Czasem tworzona nawet iluzję buntu, przestrzeń pozornego sprzeciwu – to bezpiecznie wentylowało nadmiar frustracji jak spuszcza się powietrze z nieużywanego materaca. Oczywiście najważniejszym zadaniem przedstawicieli systemu było ukrywanie samego systemu. Jego prawdziwych zamiarów i rzeczywistych celów. Jakie były te zamiary?

 

Pisarz znów prześledził kilka linijek tekstu, który właśnie napisał i jak poprzednio nacisnął klawisz Delete.

____________________________________________________________________________________

niebawem zapraszamy do KIELC na spotkanie poświęcone coachingowi jako genialnej metodzie w gąszczu nieporozumień

zapraszamy także do KATOWIC  na spotkanie autorskie

____________________________________________________________________________________

inne koany

wcześniejsze koany

zapraszamy tez na strony Instytutu Kognitywistyki


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.