Rzeczy wymagają zrozumienia

Opowieści Kruka Euzebiusza

Rzeczy wymagają zrozumienia

z cyklu opowieści Kruka Euzebisza

– Rzeczy wymagają zrozumienia, tylko zrozumienia niczego więcej, drogi Walenty – rzekł Euzebiusz, kruk, mistrz czarodziejstwa, do swego kompana, mistrza kowalskiego Walentego Kowalskiego. I po chwili widząc, że Walenty nie reaguje dodał: – Tylko mnie nie pytaj co to znaczy zrozumienie.

– Co to znaczy zrozumienie? – Spytał Walenty Kowalski mistrz kowalski przecknąwszy się z drzemki na fotelu.

– Zrozumieć to znaczy wyjaśnić, lecz również poznać mechanizm i rozwikłać tajemnicę. Otóż to! Każde, nawet najprostsze zachowanie, które z pozoru wydaje się oczywiste, kryje w sobie tajemnicę. Skąd pszczoły wiedzą, gdzie jest miododajna łąka? W jaki sposób z miliona zapachów pies, powiedzmy rasy Bloodhaound, oddziela ten właściwy, który tropi? Jak kobieta może znieść ból porodu, kiedy byle skaleczenie boli jak diabli? W jaki sposób skrzypek skacząc smyczkiem po strunach wie jaki dźwięk zamierza wydobyć, jeśli robi to tak błyskawicznie? Dlaczego niektórzy szpecą się u rozmaitych chirurgów plastycznych, choć uważają, że się upiększyli? Z jakiego powodu płomienne wyznania miłości zamieniają się w gorycz nienawiści? Z jakiego powodu wielu bogatych, mimo rozlicznych możliwości jakie daje im majątek i pozycja, doznaje zniechęcenia, nieszczęścia i depresji? Czy rządy, choć wybrane demokratycznie, w imię społecznych interesów, oszukują ludzi? Czy na naszej planecie lądowali już kosmici? Czy żyją tu nadal?

– I jak, poznałeś odpowiedzi na te wszystkie pytania, Euzebiuszu? Poznałeś mechanizm – jak, dajmy na to, kowal poznaje podkuwanie koni lub hartowanie żelaza? Rozwikłałeś tajemnice? – Spytał kowal zaciekawiony bardziej zachowaniem kruka, który kilkakrotnie zmienił postać z kruczej na ludzką i odwrotnie, niż nawet pytaniami, których sam w życiu by sobie nie zadał, ba, nawet by nie wymyślił!

– Owszem, na wszystkie, które wymieniłem, znam odpowiedź. – Mistrz Przywołań przytaknął. – Ludzie sami muszą zrozumieć, sami dojść do sedna, gdy im powiesz jaka jest prawda wzruszą ramionami, zaśmieją się lub popukają w czoło. Ludzie chcą wierzyć w przewidywalne bujdy. Obawiają się zrozumienia, gdyż zrozumienie burzy fikcje, stawia ich wobec konieczności podjęcia decyzji, a nierzadko do zmiany życia.

– A zdradzisz mi którąś z tych tajemnic? – Tym razem to kowal Kowalski się ożywił.

– Przecież tłumaczę, że musisz sam dojść do prawdy, do zrozumienia. Szukać, dociekać, poznawać aż sam się przekonasz. – Mag zacisnął pięść jakby wyciskał sok z cytryny.

– Zdradź choć jedną tajemnicę, proszę. – Walenty zrobił minę dziecka, które prosi o dokładkę deseru. Przez moment na jego kowalskiej, rumianej twarzy wykwitł jeszcze bardziej rumiany rumieniec.

– Lądowali. – Rzekł Euzebiusz i widząc zaskoczenie kowala tylko machnął ręką, a w zasadzie skrzydłem.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.